1399/05/30

نقش آب در صنعت مد

Water in Fashion Industry

اساس کل زندگی و هستی از طریق آب پایه ریزی شده است، با این حال هنوز هم منابع آب شیرین جهانی در یک نرخ نگران کننده مورد استفاده قرار می گیرند. صنعت مد برای حفظ حیاتش به شدت به منابع آب وابسته است. این صنعت به واسطه استفاده از آب برای آبیاری محصولات زراعی و شستشوی لباس در مراحل مختلف زنجیره تأمین به عنوان یک تجارت تشنه شناخته می شود.

استفاده از آب در صنعت مد

صنعت مد پس از صنایع نفت و کاغذ، سومین مصرف کننده بزرگ آب جهانی است. در جهانی که در حال حاضر حدود 2 میلیارد نفر در شرایط کمبود آب زندگی می کنند، نقش مهمی را برای مد، الیاف و ساخت منسوجات جهت کاهش استفاده از آب در تولید پوشاک می توان متصور شد.
در حال حاضر تخمین زده می شود که صنعت مد از حدود 79 میلیارد متر مکعب آب در هر سال استفاده می کند که این رقم 2 درصد از همه استخراج آب شیرین جهانی را شامل می شود و بیانگر بیش از یک دهم آب استفاده شده توسط دیگر صنایع است. با همین روند این میزان تا سال 2030 به دو برابر خواهد رسید.
صنعت مد در سراسر فرآیند تولید منسوجات و پوشاک بر روی آب تکیه می کند. به طور میانگین، 10 هزار لیتر آب برای برداشت فقط یک کیلوگرم پنبه خام که ماده استفاده شده در یک سوم از منسوجات تولید شده جهانی (بیانگر 90 درصد از همه الیاف طبیعی استفاده شده است) به شمار می آید، مورد نیاز است.
رنگزنی منسوجات به صورت سنتی و پرداخت نهایی الیاف خام نیز جزء تجارت های تشنه و آلوده کننده به حساب می آیند. تخمین زده می شود که فرآوری (از جمله نخ ریسی، رنگ زنی و عملیات تکمیلی نهایی) یک کیلوگرم از الیاف (نه فقط پنبه، بلکه پلی استر و دیگر مواد نیز) به 100 تا 150 لیتر آب نیاز داشته باشد.
همه پنبه در نواحی هایی که با آب باران تغذیه می شوند، رشد نمی کنند. حدود نصف تولید پنبه به آبیاری اضافی نیازمند است و این مسئله می تواند به تنش منابع آب محلی منجر گردد.

 • صنعت مد در حال حاضر از آب کافی برای برطرف کردن تشنگی 110 میلیون نفر برای کل یک سال استفاده می نماید.
 • تولید فقط یک پیراهن پنبه ای تقریبا به 3 هزار لیتر آب نیازمند است.
 • ده درصد از حجم قبلی دریای آرال آسیای میانه به دلیل آبیاری برای کشاورزی پنبه کاسته شده است.
 • تأثیر آلودگی آب پنبه ارگانیک نسبت به تولید پنبه غیر ارگانیک، 98 درصد کمتر است.
تولید ژاکت آلومینیومی از کپسول های نسپرسو

تأمین پنبه از طریق کشاورزی پایدار تأیید شده می تواند تفاوت قابل توجهی در نقش آب صنعت مد رقم زند. کشاورزان محلی در پاکستان که از طریق استاندارد ابتکارات پنبه بهتر (Better Cotton Initiative) کار می کنند، قادر به کاهش آب و آفت کش استفاده شده تا 32 درصد هستند و می توانند سودشان را افزایش دهند.
کاهش یا حذف آب از فرآیندهای رنگزنی می تواند سطوح پساب های سمی که در نهایت به سیستم های آب محلی ختم می شوند را کم نماید. به همین خاطر صنایع به رشد فناوری های استفاده کننده از آب کمتر برای رنگزنی و فرآوری منسوجات بخش های مد و کفش علاقمند هستند.

اقدامات عملی

شرکت ها با انجام فعالیت های زیر می توانند استفاده از آب را کاهش دهند:

 • تهیه پنبه تولید شده به صورت پایدار از طریق استانداردها و برنامه های کشاورزی بین المللی نظیر گواهینامه ارگانیک یا تجارت منصفانه (Fairtrade)، یا ابتکارات پنبه بهتر؛
 • همکاری با سایت های تولیدی که بازیافت یا استفاده مجدد از پساب آب ناشی از فرآوری را در دستور کار خود قرار می دهند؛
 • همکاری با شرکای صنعتی جهت کاهش و حذف استفاده از آب در مراحل رنگزنی، شستشوی سنگی و عملیات تکمیلی نهایی؛
 • فراهم کردن دستور العمل های شفاف برای مصرف کنندگان جهت کاهش مقدار استفاده از آب و انرژی.

1 دیدگاه

 1. اصلا آمار دور ریختن وسوزاندن
  لباس وپارچه و ضایعات دوخت وتولید وانبار لباس وپارچه قدیم داریم ؟؟ کسی توجه کرد؟؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *