1399/02/27

آستین

SLEEVE

آستین چیست؟

آستین بخشی از پوشاک است که بازو را می پوشاند، یا اینکه از میانه بازو عبور می کند یا روی آن می لغزد. الگوی آستین یکی از ویژگی های مد در لباس است و در هر کشور و دوره ای تغییر می کند. انواع مختلفی از آستین وجود دارد و هر نوع از آنها می تواند ظاهر یک لباس یا پیراهن را به کلی تغییر دهد.

کامل بودن یا بی نقص بودن آستین در هر لباسی هم از نظر عملکردی و هم از نظر زیبا شناختی دارای اهمیت است. آستین در یک لباس قسمتی است که اطراف بازوی شخص را می پوشاند و باید به گونه ای باشد که مانع از تحرک شخص نشود. کارکرد اصلی بازو حرکت رو به جلو است، اما در حقیقت می تواند به هر طرفی حرکت کند. برای رسیدن به اینگونه انعطاف پذیری، متناسب بودن آستین بسیار مهم است. بنابراین باید با تناسب کامل طراحی شود تا آزادی کامل داشته باشد و بازوی شخص به راحتی بتواند در آن جابجا شود. قبل از اینکه آستین به بدنه لباس کوک زده شود، حتما باید مطمئن شد که آزادی پوشش به طور مساوی و کافی بین جلو و عقب حلقه آستین توزیع شده است. یک مدل استاندارد با تناسب کامل هم تراز یا اندکی جلوتر از درز جانبی الگو قرار می گیرد.

یکی از ویژگیهای مد در لباس می تواند استفاده از الگوهای مختلف آستین باشد که در هر کشور و دوره ای متفاوت است. با داشتن یک الگوی اصلی می توان طرح های مختلف را پیاده سازی کرد. پس از ایجاد آستین اصلی ممکن است با روشهای بی شماری برای تا زدن پارچه، تنظیم کردن و برش دادن آن مواجه شد تا با استفاده از آنها بتوان زیبایی پارچه را بیشتر کرد.

طراحی استین می تواند کمی مرعوب کننده باشد. طراحی آنها به خودی خود یک علم است و تصور اینکه در صورت نداشتن تجربه قبلی در طراحی استین در آغاز کار ممکن است چه مشکلاتی برای شما به وجود بیاید، دشوار است؛ آزمون و خطا معمولا اجتناب ناپذیر است، اما شما وقتی برای اجرای آن ندارید و احتمالا هرگز هم به آن نخواهید رسید. به همین دلیل این مقاله برای شما نوشته شده است.

انواع مدل آستین

چه شما به دنبال یک الگوی آستین پیراهن باشید که احتمالا نمی توانید آن را پیدا کنید و چه به دنبال یک الگوی آستین سفارشی باشید، ما فکر می کنیم اطلاعات این مقاله حداقل در آغاز کار تا حد زیادی می تواند به شما کمک کند. نمودار و تصاویری از دسته بندی انواع مختلف آستین های مورد استفاده در خیاطی مد و لباس در این مطلب تهیه شده است که می توان از آن به عنوان یک مرجع استفاده کرد؛ همچنین توضیحات، یادداشت ها و نکاتی درباره طراحی هر یک از آنها به شما ارائه داده خواهد شد. دانستن طرح تنها نیمی از راه است و در کنار هم قرار دادن طرح ها و پارچه ها با اندکی محاسبه و اندازه گیری، اقدامی است که می تواند این روند را برای شما قابل کنترل تر کند.

در ادامه انواع مختلف آستین بررسی می گردد و یک تصویر کلی از مقایسه بین آنچه که استین به عنوان بخشی از یک الگو به نظر خواهد رسید با آنچه که به عنوان بخشی از یک لباس دوخته شده بر تن فرد ظاهر خواهد شد، ارائه داده می شود. نگاهی به آنها بیاندازید و ببینید که آیا انواع آستینی که در تلاش برای طراحی آنها هستید را در میان آنها پیدا می کنید یا خیر.

آستین تی شرتی (T-Shirt Sleeve)

آستین - لباس, طراحی مد, طراحی لباس, راهنمای خیاطی, خیاطی, پیراهن, پوشاک

آستین تی شرتی یک از سه طرح اصلی الگوهای آستین است. بهتر است همیشه یک الگوی آستین تی شرتی دم دست داشته باشید (می توانید آن را از یک چیز محکم مثل مقوا یا کاغذ پوستر تهیه کنید تا دوام بیشتری داشته باشد) تا از آن به عنوان یک الگوی پایه برای طراحی سایر طرح های استین استفاده نمایید.

این نوع از آستین از نظر طراحی کوتاه است و می توان آن را در انتها به چندین روش در آورد، هر چند که استین های تی شرتی معمولا یک سجاف چین خورده در زیر دارند که به خاطر سرآستین به سمت پایین دوخته می شود. پارچه های کشباف ژرسه (jersey knit fabrics) که کاملا نرم هستند و کشش طولی یا عرضی کافی دارند، بهترین گزینه برای استین های تی شرتی هستند.

آستین پاکتی پیراهن (Cuffed Shirt Sleeve)

آستین - لباس, طراحی مد, طراحی لباس, راهنمای خیاطی, خیاطی, پیراهن, پوشاک

آستین پاکتی پیراهن یکی دیگر از اصلی ترین الگوهای آستین است که باید سعی کنید حتما با آن آشنا شوید. الگوی این نوع از آستین در اصل فقط یک نسخه طویل تر از آستین تی شرت است، اما شکل آن اندکی مربعی تر است (هر چند که شما می توانید در صورت نیاز، آستین را به شکل راسته نیز بدوزید) و پهنای آستین به سمت سرآستین کم کم کاهش پیدا می کند. هنگام اضافه کردن سرآستین، آستین باید اندکی جمع شود. درست مانند آستین تی شرتی، آستین های پاکتی نیز گزینه مناسبی برای پیراهن های بافتنی راحت هستند.

آستین پیلی دار یا اسقفی (Bishop Sleeve)

آستین - لباس, طراحی مد, طراحی لباس, راهنمای خیاطی, خیاطی, پیراهن, پوشاک

این آستین یکی از آستین های مورد علاقه طراحان است، زیرا با فرم و وزن بازو بازی می کند. اگر به شکل آستین های پیلی دار و تی شرتی نگاهی بیاندازید، متوجه می شوید که سر شانه آستین پیلی دار، شکل باریک تری دارد. این تعدیل عمدی است، چون این شکل خاص سرشانه آستین پیلی دار باعث می شود که فرم آستین به شانه شما نزدیکتر باشد.

آستین به آرامی به صورت طولی به سمت پایین گشاد می شود و طراحی آن به گونه ای است که دارای سردست پهن تری نسبت به آستین های تی شرتی یا پاکتی است. آستین پیلی دار در قسمت مچ دست چین می خورد، همین موضوع هم دلیل گشادی آن است. سجاف پهن پایینی جمع می گردد و به قسمت سرآستین متصل می شود. آستین های پیلی دار بهترین گزینه برای پارچه های سبک مانند پارچه های ابریشمی، شارموز و چیفون هستند، همچنین برای داشتن ظاهری کژوال تر می توانید از پارچه وال هم استفاده نمایید.

آستین کلوش یا زنگوله ای شکل (Bell Sleeve)

آستین - لباس, طراحی مد, طراحی لباس, راهنمای خیاطی, خیاطی, پیراهن, پوشاک

طراحی آستین زنگوله ای شکل تقریبا شبیه آستین پیلی دار است؛ همانند آن قسمت سرشانه باریکی دارد و سجاف سرآستین نیز گشاد است، اما تفاوت آنها در این است که آستین زنگوله ای شکل مربعی است. به تصویر نگاه کنید و بگویید که چگونه خطوط تا زمانیکه شروع به گشاد شدن می کنند، موازی هم هستند؟ در واقع این اتفاق به خاطر حالت مربعی شکل آستین به وجود می آید و گشاد شدن در این مدل آستین کمی اغراق آمیز است. این همان خصوصیتی است که باعث می شود تا آستین زنگوله ای شکل، شکل «زنگوله» به خود بگیرد.

جنس اسکناس های دلاری آمریکا از چیست و از چه موادی ساخته می شوند

آستین زنگوله ای شکل در مچ دست جمع نمی شود سرآستین این نوع آستین گشاد است و به راحتی در دور مچ دست جاری می شود. همین ویژگی ها باعث می شود تا این آستین طرحی بسیار شکیل داشته باشد. بهترین پارچه برای این نوع آستین، پارچه وال پنبه ای است. آستین های زنگوله ای شکل هم مانند آستین های پیلی دار گزینه مناسبی برای استفاده از پارچه های ابریشمی، شارموز و چیفون هستند. هر چند می توانید پارچه های ساتن، وال و یا حتی توری را نیز امتحان کنید.

آستین خفاشی (Batwing Sleeve)

آستین - لباس, طراحی مد, طراحی لباس, راهنمای خیاطی, خیاطی, پیراهن, پوشاک

آستین خفاشی تنها آستینی در نوع خود است که در این مطلب به آن اشاره می شود؛ این نوع از آستین از بالا تنه لباس جدا نیست. به تصویر نگاه کنید و بگویید که چگونه یک تکه الگوی بالا تنه لباس به شکل آستین در می آید؟ این نوع از طرح عمدی است. این نوع از آستین به جای داشتن یک سجاف درز تکی در قسمت زیر بازو، دارای دو درز است که یکی از این درزها روی بازو و دیگری در زیر بازو قرار می گیرد. خطوط درز بالا تنه با خطوط آستین تنظیم می شوند.

طرح این آستین در قسمت زیر بازو، شکل خمیده دارد و به گونه ای طراحی می شود که کاملا آزاد باشد. آویزان شدن پارچه آستین باعث می شود تا طرح این آستین شبیه به «بال خفاش» باشد. این نوع از آستین ها تا زمانیکه شکل خفاشی آستین حفظ شود، از نظر طول انعطاف پذیر هستند. آستینی که توضیح داده شد یک سرآستین بلند دارد، اما آستین یا سرآستین انتخابی شما می تواند بلندتر یا کوتاه تر از این باشد، در هر صورت انتخاب با شماست. آستین های خفاشی می توانند گزینه بسیار مناسبی برای سویشرت ها یا پیراهن های زنانه راحتی و یا حتی لباس های رسمی شیک باشند.

آستین پفی (Puff Sleeve)

آستین - لباس, طراحی مد, طراحی لباس, راهنمای خیاطی, خیاطی, پیراهن, پوشاک

آستین پفی در مقایسه با آستین تی شرتی، سرشانه پهن تری دارد. همچنین سجاف سرآستین این نوع از آستین پهن تر است. طراحی به خصوص این آستین باعث می شود تا سرآستین به گونه ای در اطراف بازوی شخص جمع شود که شکل پف کرده ای به خود بگیرد.

آستین های پف کرده فوق العاده زیبا هستند و به نظر می رسد که تناسب خوبی با بدن شخص دارند. می توان برای دوخت آستین های پف کرده از انواع پارچه های مد استفاده کرد. می توانید برای داشتن یک نیمرخ ساختاری بهتر، پارچه ارگانزا یا پارچه فیلی را نیز امتحان کنید. برای داشتن آستین های کژوال تر برای پوشیدن روزمره می توانید پارچه های وال یا پوپیلن را نیز استفاده نمایید.

آستین سه چهارم (3/4 Sleeve) یا آستین النگویی (Bracelet Sleeve)

آستین - لباس, طراحی مد, طراحی لباس, راهنمای خیاطی, خیاطی, پیراهن, پوشاک

آستین های سه چهارم آشنا به نظر می رسند، زیرا این آستین ها بسیار شبیه آستین های تی شرتی و پاکتی هستند. تنها تفاوت این آستین با آنها در طول آستین است. آستین های سه چهارم معمولا تا نیمه بازوی شخص را می پوشانند و می توانند مربعی یا مخروطی شکل باشند (تصویر ما نشان دهنده یک طراحی مخروطی شکل است).

یک واقعیت جالب: می دانید چرا این نوع آستین، آستین النگویی نامیده می شود، زیرا به اندازه ای کوتاه است که بتوانید النگوهایی را که پوشیده اید را نشان دهید. آستین های النگویی یا آستین های سه چهارم برای پیراهن های بافتنی کژوال مناسب هستند، این آستین ها گزینه مناسبی برای پیراهن های مورد علاقه شما محسوب می شوند، زیرا اندکی پوشش دهی آنها بیشتر است و به خصوص برای ماه های خنک سال مناسب می باشند.

آستین گلبرگی یا لاله ای (Petal Sleeve)

آستین - لباس, طراحی مد, طراحی لباس, راهنمای خیاطی, خیاطی, پیراهن, پوشاک

آستین های گلبرگی شکل منحصر به فردی دارند، زیرا آنها با رویهم افتادگی دو تکه آستین برش خورده ایجاد می شوند. این آستین ها می توانند کوتاه یا بلند باشند، اما معمولا ظاهری شبیه به گل لاله دارند. سرشانه این آستین مقداری کج است و دو تکه استین اساسا در هنگام رویهم افتادگی به صورت قرینه نسبت به یکدیگر قرار می گیرند. آستین های گلبرگی می توانند ظاهری کژوال به پیراهن های پوپیلن یا وال مورد علاقه شما ببخشند و یا در پیراهن های شارموز به زیبایی لباس اضافه کنند.

آستین شنلی (Cape Sleeve)

آستین - لباس, طراحی مد, طراحی لباس, راهنمای خیاطی, خیاطی, پیراهن, پوشاک

آستین های شنلی بزرگ و آویزان هستند، در واقع آنها به این دلیل آستین شنلی نامیده می شوند که هنگام پوشیدن لباسی با آستین شنلی به نظر می رسد که شما واقعا یک شنل پوشیده اید. شکل الگوی این آستین ها بسیار بزرگ و پهن است. این استین ها با زاویه 45 درجه از شانه شخص آویزان می شوند. این آستین ها برای اغراق در حجم و وزن پارچه و یا برای پیچیدن خود در پارچه مورد علاقه تان عالی هستند. بهترین پارچه برای آستین های شنلی پارچه شارموز ابریشمی است.

آستین سرشانه افتاده (Drop Shoulder Sleeve)

آستین - لباس, طراحی مد, طراحی لباس, راهنمای خیاطی, خیاطی, پیراهن, پوشاک

آستین سرشانه افتاده یک تغییر نسبتا ظریف محسوب می شود. آنها معمولا فقط یک خط سرشانه اضافه در الگوی بالاتنه هستند و جزئی از خود آستین به حساب نمی آیند. اگر با دقت به تصویر نگاه کنید می توانید متوجه این تمایز شوید. این نوع از استین برای لباس خواب و ژاکت عالی است، زیرا برش آن معمولا بی قاعده و بدون محدودیت است و باعث می گردد تا پیراهن واقعا راحت و آزاد باشد.

آستین پروانه ای (Butterfly Sleeve)

آستین - لباس, طراحی مد, طراحی لباس, راهنمای خیاطی, خیاطی, پیراهن, پوشاک

آستین پروانه ای از آستین های دیگر بزرگتر است و وقتی بازوهای خود را بلند می کنید، مانند پروانه به نظر می رسد. آنها برای پارچه هایی مانند پارچه های بافتنی که شل هستند، بسیار مناسب خواهند بود و ظاهر زیبا و ظریفی به شما می بخشند. آستین های پروانه ای برای پارچه های سبک تا متوسط و پارچه های شل و لخت بسیار مناسب هستند.

آستین بالدار (Flutter Sleeve)

آستین - لباس, طراحی مد, طراحی لباس, راهنمای خیاطی, خیاطی, پیراهن, پوشاک

آستین بالدار شبیه به آستین پروانه ای است، اما کوتاه تر از آن است. این دو آستین در قسمت بالای الگو شکلی مشابه هم دارند، اما معمولا آستین بالدار به اندازه آستین پروانه ای بلند نیست، ولی در عوض برشی پهن تر از آن دارد. این استین دارای سبک زیبا و ظریفی است که در هوای گرم تر نیز می توانید با آن کنار بیایید. بهتر است برای آستین های بالدار از پارچه های بسیار سبک مانند شارموز، حریر، ژرژت و وال استفاده نمایید.

آستین ماری یا پفی بند دار (Marie Sleeve)

آستین - لباس, طراحی مد, طراحی لباس, راهنمای خیاطی, خیاطی, پیراهن, پوشاک

این نوع آستین ها به شکل یک مستطیل بزرگ برش می خورند و معمولا در چند قسمت جمع می شوند. خط سرشانه این استین نیز بسیار پهن و کوتاه است و همین موضوع باعث می شود تا آستین از سرشانه به سمت مچ دست یک شکل بزرگ و موجی داشته باشد.

چاپ دی تی اف (DTF) چیست و مراحل انجام آن

می توان برای حفظ حالت بخش های موجی آستین از فنر استفاده کرد و یا اگر آستین گشاد و شل است می توان از یک چیز محکم تر مانند روبان یا نوارهای تزئینی برای حفظ حالت آن استفاده نمود. آستین ماری وقتی با پارچه سبکی که هوا در میان آن جمع می شود، دوخته شوند، ظاهری جذاب و فریبنده پیدا می کنند. پارچه های کتان، پیراهنی و وال بهترین گزینه برای این نوع آستین هستند.

آستین رگلان (Raglan Sleeve)

آستین - لباس, طراحی مد, طراحی لباس, راهنمای خیاطی, خیاطی, پیراهن, پوشاک

شما احتمالا پیراهنی با آستین رگلان دیده اید، درست است؟ این نوع آستین برای لباس خواب مناسب است، زیرا برش آستین بر روی سرشانه شل و ول است. سجاف زیرین سرشانه این استین با آستین های دیگر متفاوت است، چون کاملا به یقه لباس متصل می شود. طول این آستین ها معمولا به اندازه طول استین های سه چهارم است. آستین های رگلان بیشتر در پیراهن های کشباف و لباس های مخصوص نمایش مورد استفاده قرار می گیرند.

آستین پلیسه (Flounce Sleeve)

آستین - لباس, طراحی مد, طراحی لباس, راهنمای خیاطی, خیاطی, پیراهن, پوشاک

آستین پلیسه ترکیبی از آستین سه چهارم و یک تکه الگو با شکل دایره ای است که شکلی مشابه با یک دامن مدور دارد. در واقع مثل یک دامن مینی دایره ای است که بازوی شما را می پوشاند. استین واقعی می تواند طولی باشد و یا شکلی «دامنی» داشته باشد، بنابراین می توان به روشهای مختلفی آن را طراحی کرد. استین های پلیسه چه با یک نوع پارچه و چه با دو نوع پارچه متضاد دوخته شوند، بسیار شکیل و زیبا به نظر می رسند، بنابراین از امتحان کردن آن نترسید. پارچه های بافتنی محکم برای ماه های گرم تر و پارچه های شارموز یا توری سبک برای بهار یا تابستان گزینه مناسبی برای این نوع استین هستند.

آستین ران گوسفندی یا ساعد تنگ (Mutton Sleeve)

آستین - لباس, طراحی مد, طراحی لباس, راهنمای خیاطی, خیاطی, پیراهن, پوشاک

آستین های ران گوسفندی در قسمت سرشانه پهن هستند و به مچ دست می چسبند. این آستین ها چون ظاهری شبیه به ران گوسفند دارند، آستین ران گوسفندی نامیده می شوند. شکل کلی آستین ران گوسفندی، پف بزرگی در اطراف سرشانه دارد که به سمت بازو تا مچ دست باریک می شود. بیشتر پف این آستین فقط در سرشانه است و شامل بقیه آستین نمی شود. سابقا بیشتر لباس هایی که آستین ران گوسفندی داشتند از پارچه پشمی تهیه می شدند، اما امروزه از این آستین ها در پیراهن های ساده و پارچه های بافت اریب نیز استفاده می شود.

آستین شاعری (Poet Sleeve)

آستین - لباس, طراحی مد, طراحی لباس, راهنمای خیاطی, خیاطی, پیراهن, پوشاک

شکل الگوی آستین شاعری به اندازه آستین شنلی پهن نیست، اما دارای زاویه کوچکی است، بنابراین به نوعی بین آستین شنلی و آستین ماری قرار می گیرد. این آستین مشابه با آستین ماری فقط یک بار روی مچ دست جمع می شود تا قسمت بالای آستین شکلی مشابه با زنگوله پیدا کند. آستین های شاعری گاهی اوقات در مچ دست شکلی ناهموار و موجی دارند که در انتهای استین به آن حالتی آویزان و مواج می دهند. آستین های شاعری مانند آستین های پیلی دار و آستین های ماری گزینه مناسبی برای پارچه های سبکی مانند پارچه های نیمه شفاف هستند. این آستین را با پارچه های وال، کتان و یا حتی توری برای لباس های خاص خود امتحان کنید.

آستین چاکدار (Slit Sleeve)

آستین - لباس, طراحی مد, طراحی لباس, راهنمای خیاطی, خیاطی, پیراهن, پوشاک

آستین های چاکدار دقیقا همان چیزی هستند که به نظر می آیند، یعنی یک چاک در وسط آنها قرار دارد. این استین ها از نوع استین های باز هستند که گزینه ای دوست داشتنی برای نمایان کردن طرح های سرشانه به حساب می آیند. این طرح همچنین حالتی بسیار زیبا نیز دارد. برای طراحی الگوی این آستین می توانید از الگوی استین ماری استفاده کنید، مقداری سرشانه آن را باریک تر کنید و آن را به سمت وسط آستین برش بدهید تا به طرح دو تکه آستین چاکدار برسید. آستین های چاکدار نسبتا متنوع هستند و می توان برای دوخت آنها از طیف گسترده ای از پارچه ها استفاده کرد. برای یک ظاهر روزانه معمولا پارچه های ساتن، توری و یا حتی مخمل پیشنهاد می شود.

آستین روی هم (Tiered Sleeves)

آستین - لباس, طراحی مد, طراحی لباس, راهنمای خیاطی, خیاطی, پیراهن, پوشاک

آستین های روی هم به کار کمی احتیاج دارند، زیرا مانند آستین های گلبرگی برای طراحی الگوی آن شما باید چندین تکه الگو، یعنی دقیقا چهار تکه را روی هم قرار دهید. در شکل مربوط به آستین روی هم شما می توانید چهار تکه مختلف را مشاهده کنید که هر کدام از قبلی اندکی بلندتر است. شما می توانید همه آنها را در کنار هم قرار دهید و آن را به شکل یک تکه یکدست بدوزید یا آنها را در قسمت سرشانه به هم متصل نمایید تا لایه های روی هم افتاده آستین حالتی شل و ول داشته باشند. چون این آستین به شکل لایه های روی هم افتاده است، به همین دلیل ممکن است وزن بیشتری داشته باشد. بنابراین توصیه می شود که برای دوخت آن از پارچه های سبکی مانند پارچه های حریر، پارچه های کتانی ظریف، پارچه وال یا پارچه های ابریشمی سبک استفاده گردد.

آستین کپ یا کلاهی (Cap Sleeve)

آستین - لباس, طراحی مد, طراحی لباس, راهنمای خیاطی, خیاطی, پیراهن, پوشاک

شاید کوچکترین و جمع و جورترین آستین این مجموعه، آستین کلاهی باشد. این کاملا بدیهی است، چون این مدل بسیار کوتاه است و فقط یک لبه کوتاه از خط سرشانه بیرون می زند. شکل الگوی آن بسیار پهن است و شیب ظریف و کمی نسبت به آن دارد. معمولا اندازه آن رنج مشخصی ندارد و شکل الگوی آن نیز حالت منحصر به فرد زیبایی به خود می گیرد و طرحی است که بیشتر برای طرح برشی تی شرت از آن استفاده می شود. مدل های کلاهی معمولا جایگزین مناسبی برای مدل تی شرتی هستند، بنابراین معمولا برای دوخت پارچه های کشباف از این نوع استفاده می شود، اما می توان از پارچه های ساتین و سایر پارچه های بافتنی هم برای دوخت این نوع از آستین استفاده کرد.

در این مطلب یک سری از متداول ترین استین های مد دسته بندی گردید و توضیح داده شد. استین های دیگری نیز وجود دارند، اما امیدواریم که این مطلب بتواند در شروع کار به شما کمک کند تا بتوانید به کمک آن به راحتی برای طراحی استین خود برنامه ریزی کنید. آیا شما قبل از خواندن این مقاله یکی از این استین ها را دوخته بودید؟ به نظر شما کدام یک از این استین ها ممکن است به درد شما بخورد؟ نظرات، تجربیات و کارهای خود را با ما به اشتراک بگذارید.

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *