1399/04/25

مد پایدار

Sustainable Fashion

مد پایدار (sustainable fashion) که به عنوان لباس “سبز”، “اکو”، “تجارت عادلانه” یا “اخلاقی” نیز شناخته می شود، یک فرآیند تولید است که تولید کنندگان را به ساخت کالایی با کیفیت در محیط های کاری اخلاقی و افزودن ارزش واقعی به محصول تشویق می کند. همچنین زنان و مردان را با روش هایی جهت کنترل تأثیرات زیست محیطی در انتخاب های خرید خودشان آشنا می نماید.
در صنعت مد امروزی که به سرعت در حال تغییر است، مقدار قابل توجهی از اطلاعات وجود دارد که مصرف کنندگان واقعا در هنگام خرید لباس ها از آنها اطلاع ندارند. تغییر عادات خرید و جایگزینی فست فشن (fast fashion) با نمونه های سبکی که سرمایه گذاری های واقعی را نشان می دهند، یکی از روش های معرفی طول عمر به کمد لباس است، اما روش های دیگری نیز وجود دارند که برندهای مد می توانند به راه اندازی مجدد ذهنیت مصرف کننده و تغییر عادات خرید برای بهتر شدن کمک کنند. برخی از روش هایی که باعث می شوند تا برندها و مصرف کنندگان به تغییر نگرشات خود نسبت به زندگی پایدار و پذیرفتن ظهور لباس های اخلاقی اقدام کنند در این مطلب اشاره می شود.

مد پایدار - محیط زیست, فشن, طراحی لباس, برند

مد پایدار چیست؟

با آشکار شدن اثرات مخرب صنعت جهانی نساجی بر روی محیط زیست، مد پایدار روز به روز محبوب تر گردیده است. هر صنعتی را می توان پایدار در نظر گرفت، اگر بیش از آنچه می دهد، از دست ندهد؛ پایدار ترین صنایع در واقع محیط زیست را بهبود می بخشند، اما اگر ادامه فعالیت آن موجب تخریب محیط زیست یا ترویج عادات تولید غیراخلاقی شود دیگر به عنوان پایدار در نظر گرفته نمی شوند.
بهبود شرایط کاری در صنعت نساجی یک جنبه حیاتی از مد پایدار است. در هر مرحله از زنجیره تأمین، افرادیکه با پارچه های ناپایدار کار می کنند در معرض مواد شیمیایی سمی و محیط های کاری خطرناک قرار می گیرند، و اغلب از دریافت حقوق معقول محروم می شوند. بسیاری از مصرف کنندگان در مواجهه با این حقایق به ظاهر غیر قابل اجتناب ناپذیر صنعت نساجی، خرید لباس های دست دوم را انتخاب کرده اند. با این حال، مد پایدار به مردان و زنان در سراسر جهان فرصت خرید محصولات نساجی جدید را می دهد، این فرصت بدون اینکه افراد احساس گناهی نسبت به خرید داشته باشند، برای آنها فراهم می گردد.

انواع مد پایدار

محصولات مد می توانند به چندین روش پایدار باشند:

 • مواد پایدار: یکی از بهترین روش ها برای پایدار کردن محصولات مد، استفاده از مواد سازگار با محیط زیست برای ساخت این محصولات است. پارچه های مصنوعی همیشه برای محیط زیست بد هستند، اما مواد خام طبیعی مثل پنبه، کنف و بامبو، بدون این که آسیب قابل توجهی به اکوسیستم اطراف وارد کنند، می توانند به طور پایدار کشت و فرآوری گردند.
 • شیوه های کاری پایدار: اگر از شیوه های نادرست برای تولید منسوجات استفاده شود، حتی مواد ذاتا پایدار مانند پنبه، می توانند برای کارگران و محیط زیست مضر باشند. بنابراین برندهای پایدار باید از منسوجات طبیعی با کیفیت بالا که به صورت پایدار پرورش داده می شوند، استفاده کنند و بایستی اطمینان حاصل کنند که محصولات نساجی خودشان را بدون استفاده از مواد شیمیایی سمی فرآوری می نمایند.
 • مدل های کسب و کار پایدار: جنبه مهمی از صنعت مد پایدار به تجارت منصفانه اختصاص دارد. اغلب اوقات، کارگران در جهان در حال توسعه توسط شرکت های بین المللی نساجی مورد سوء استفاده قرار می گیرند. حصول اطمینان از اینکه کارگران نساجی با حقوق مناسب و شرایط کاری ایمن کار می کنند، یکی از دغدغه های مهم بسیاری از برندهای پایدار است.

چگونگی استفاده و پوشیدن لباس های پایدار

پوشیدن مد پایدار چیزی بسیار بیشتر از چک کردن برچسب قیمت ها و خرید لباس های جدید است. زندگی کردن با توجه به سبک زندگی پایدار چیزی نیست که برای خودتان آن را حفظ کنید؛ دقت داشته باشید که به تمام دوستان تان بگویید که لباس هایتان، ارگانیک و یا سازگار با محیط زیست هستند و آنها را به استفاده از مدهای پایدار نیز تشویق نمایید. با این حال، شاید بتوانید به گسترش جنبش مد پایدار بدون هیچگونه عمل مستقیمی کمک کنید.

مد پایدار - محیط زیست, فشن, طراحی لباس, برند

نمونه هایی از خرده فروشان مد پایدار

شاید هنوز درباره این مسئله اطلاعات چندانی نداشته باشید، اما شرکت های پوشاک اصلی بسیاری وجود دارند که مدل های کسب و کار کاملا پایدار را پذیرفته اند. حتی برخی از شرکت های مد زیر می توانند در رویدادهای معتبری مانند هفته مد نیویورک به نمایش محصولات خودشان اقدام کنند:

 • پاتاگونیا (Patagonia)
 • پیپل تری (People Tree)
 • اورلان (Everlane)
 • ایبل (ABLE)
 • ترید آپ (thredUP)

چگونگی پایدار شدن برند های مد

انتقال از یک برند لباس متوسط به یک مد لوکس آسان نیست. این تغییر شکل نیازمند فداکاری های زیاد و انتخاب های سخت است، اما همه اینها در دراز مدت ارزش خودشان را خواهند داشت. بسیاری از خرده فروشان پوشاک با توجه به مواد اولیه خودشان شروع به کار می کنند. طبیعی است که شرکت ها به دنبال یافتن ارزان ترین مواد برای حفاظت از خطوط تولیدی شان باشند، اما همیشه ارزان بودن در دنیای مد پایدار بهتر نیست. در واقع هر چه محصول نساجی ارزان تر باشد، احتمال تولید آن با روش های ناپایدار بیشتر است.
هر چند که انتخاب کار با تولید کنندگان منسوجات پایدار ممکن است سود ناخالص را در کوتاه مدت کاهش دهد، اما لباس های پایدار قیمت های بالاتری دارند، و مشتریان حاضرند تا پول بیشتری برای محصولاتی بپردازند که می دانند به طور پایدار تهیه شده اند. در طول فرآیند انتقال به برند مد پایدار، شاید لازم باشد تا تغییراتی در روش انجام کارها در اطراف کارگاه ایجاد کنید. کاهش ضایعات یک روش برای پایدارتر کردن برند شماست و همچنین حصول اطمینان از پرداخت مناسب دستمزد به کارگران جزء نکات مهم برای تبدیل شدن به برند مد پایدار است.

تولید ژاکت آلومینیومی از کپسول های نسپرسو

چگونگی پایدار شدن تولید کنندگان نساجی

هر چند که برای برندها و خرده فروشان آنلاین، پایدار شدن سخت است، اما این فرآیند حتی برای شرکت هایی که محصولات نساجی خام را نیز تولید می کنند، سخت و مشکل به حساب می آید. به بیان ساده تر، برای شرکت های حوزه صنعت تولید مد، استفاده از پارچه های مصنوعی و یا پارچه های طبیعی که به صورت ناپایدار فرآوری شده اند، بسیار ساده تر از طی کردن مسیرهای اضافی و تنها استفاده از مواد نساجی طبیعی و پایدار است.
هنگامیکه تولید کنندگان منسوج، زمان و تلاش لازم را برای ایجاد پارچه های پایدار صرف می کنند، یک بازار کاملا جدید از برند های مد با جهت پایدار را ایجاد می نمایند که به طور مداوم مشتاق پارچه های جدید هستند تا آنها را با مد روز خود ترکیب کنند. امروزه صنعت مد بیشتر به سمت پیوستن به پایداری و عدم استفاده از لباس های مضر زیست محیطی حرکت می کند، بنابراین بهترین روش برای یک تولید کننده منسوج جهت ایمن کردن آینده اش، شروع به مشاهده فرآیندهای تولید پایدار است.

چرا مد پایدار مهم است؟

هر چه قرن بیست و یکم جلوتر می رود، به نظر می رسد که مد پایدار برای پیشرفت بادوام بشر از اهمیت بیشتری برخوردار خواهد بود. مردم سراسر جهان کم کم به درک محدود بودن منابع و تجاوز پیوسته آلودگی بر روی کیفیت زندگی واقف می شوند. منسوجات مصنوعی دور ریختنی، محل های دفن زباله را پر کرده، منابع آبی را آلوده نموده و تخریب جنگل ها را سرعت می بخشند، و شیوه های کشاورزی ناپایدار که برای رشد الیاف خام نساجی به کار برده می شوند، باعث فرسایش خاک و وارد شدن آلاینده های سمی به بیوسفر می گردند.
ناپایداری فعلی صنعت مد به نقطه اوج خودش رسیده است؛ طی چند سال، آلودگی غیر قابل باوری که مدت ها در کشورهای در حال توسعه انباشته شده بود، کم کم مصرف کنندگان جهان توسعه یافته را تحت تأثیر قرار خواهد داد، و کارگران کارخانه که به سختی زندگی و کار می کنند، مدت زمان زیادی باید سرنوشت خودشان را تحمل کنند. اگر شرایط تغییر نکند و به همین شکل ادامه یابد، قطعا مسئله ای اشتباه در مورد صنعت مد وجود خواهد داشت، و برندهای مد و تولید کنندگانی که در طول تاریخ ماندگار خواهند بود، ماند کسانی هستند که از این فرصت برای ایستادگی در برابر آنچه درست است، استفاده می نمایند.
مد پایدار از کره زمین محافظت می کند، از کارگران دفاع می نماید و آینده بشر را روشن می سازد. محصولات پوشاکی که با روش های پایدار ساخته شده اند، برای پوشیدن سالمتر، برای دور انداختن ایمن تر و برای افرادی که آنها را می سازند، منصفانه تر هستند. مد پایدار در سراسر جهان، پیشگام جنبش جهانی جهت تولید محصولات مصرفی اخلاقی تر است. زمان زیادی لازم است تا اکثر محصولات مد پایدار گردند و تنها راه برای جلوگیری از محو شدن و باقیماندن، پذیرش این روند است.

تحقیق در مورد برند های مد پایدار

صرف زمان برای بررسی حقایق به شما ایده ای از میزان مشکلی که مصرف کنندگان مدرن و تولید کنندگان پارچه با آن مواجه هستند، می دهد. با توجه به افزایش تمرکز صنعت مد بر زیاد کردن حجم، جنبه های اخلاقی چرخه پوشاک به اهداف دست نیافتنی تبدیل می شوند. منابعی مانند انقلاب مد در حال زیر سئوال بردن استانداردهای این صنعت و تشویق شفافیت با راه اندازی کمپین هایی مانند #whomademyclothes هستند. این صدای جمعی به مصرف کنندگان کمک می کند تا کل چرخه مد را از مرحله تولید در کارخانه تا آویزان شدن بر روی چوب لباسی درک کنند و به صنعت مد نشان می دهد که بهبودهای قابل توجهی باید صورت گیرد.

خرید لباس های اخلاقی

مد پایدار - محیط زیست, فشن, طراحی لباس, برند

تلاش برای رهایی از طرز فکر پیش پا افتاده، “اکنون ببینید، اکنون بخرید” یک کار دشوار است، اما بسیاری از طراحان و برندها دچار این چالش هستند. مد پایدار در حال ایجاد تغییر در جریان های اصلی است و از سبک کلیشه ای بدون زرق و برق مرتبط با لباس های اخلاقی می خواهد فاصله بگیرد. برندها نیاز به تغییر را می پذیرند و به مخاطبان هدف خود درباره یک روش جدید برای خرید مد آموزش می دهند.
یکی از بهترین روش هایی که برندهای مد می توانند به مشتریان کمک کنند تا انتخاب های اخلاقی و پایدار مد انجام دهند، ارائه کلکسیونی است که کلاسیک و بدون تاریخ مصرف باشند. این سرمایه گذاری نسبت به لباس های دور ریختنی دوام بیشتری خواهد داشت و در طول فصل های مختلف یک سبک مد روز را ایجاد می کند. مواد زیبا و پایدار، طراحان ماهر، و محیط های کاری ایمن همگی هزینه دارند، و این هزینه نه تنها به عنوان سرمایه گذاری در سبک، بلکه به عنوان سرمایه گذاری در آینده مردم و محیط زیست باید با دقت مورد بررسی قرار گیرد.

صنعت مد تا سال 2027 «صنعت تریلیون دلاری» خواهد شد

ساخت لباس با پارچه های پایدار

مد پایدار - محیط زیست, فشن, طراحی لباس, برند

مواد مصنوعی مانند نایلون، پلی استر و آکریلیک، درصد قابل توجهی از پارچه های موجود در محل های دفن زباله را تشکیل می دهند. سال ها طول می کشد تا این لباس ها تجزیه گردند و تولید این لباس ها، تأثیر منفی قابل توجهی بر محیط زیست دارد. مطالعه انجام شده توسط دانشگاه پلیموث (Plymouth University) نشان می دهد که شستن این پارچه ها، الیاف پلاستیکی میکروسکوپی را به محیط زیست وارد می نماید که می تواند به زندگی آبزیان آسیب برساند. استفاده از مواد طبیعی مانند جوت و پنبه ارگانیک در تولید پوشاک می تواند تغییرات کوچک، اما مهمی در این روند آلودگی جهانی ایجاد کند.

تغییر باورهای کلیشه ای در مورد لباس پایدار

لباس های پایدار در طی چند سال گذشته به طور قابل توجهی رشد کرده اند، اما هنوز هم زندگی سبز خیلی مورد توجه مصرف کنندگان نیست. سال گذشته، یک تحقیق دانشگاهی در مورد باورهای غلط جنسیتی در مورد مصرف محصولات پایدار و “ارتباط رایج بین رفتار سبز و زنانگی، و یک کلیشه مشابهی (‏که توسط هر دو زن و مرد نگهداری می شود)‏که مصرف کنندگان سبز بیشتر زنان هستند”، به انجام پژوهش پرداخت.
این مطالعه جالب به برندها این فرصت را می دهد تا چگونگی ترویج و فروش محصولات پایدار را ارزیابی کنند، در این صورت می توان اطمینان حاصل کرد که آنها به طور فعالانه این باورهای غلط رایج را از بین می برند. همچنین به عنوان خریدار، اولویت بندی انتخاب های آگاهانه مرتبط با مد سازگار با محیط زیست، فرصتی برای شکستن کلیشه های مرتبط با زندگی سبز یا پایدار را به وجود می آورد.

راه اندازی یک برند مد پایدار

مد پایدار - محیط زیست, فشن, طراحی لباس, برند

در بازار فعلی، راه اندازی یک برند مد پایدار برای موفقیت کسب و کار شما مطلوب است. نحوه خرید مردم تغییر کرده و تمرکز بر خرید مدهای اخلاقی یا لباس های سبز در حال حاضر یک ملاحظه کلیدی برای خریداران سراسر جهان است. راه اندازی این نوع از برند مد، آنقدر که تصورش را می کنید، دشوار نیست، و تعداد زیادی تولید کننده لباس وجود دارند که می توانند به تهیه پارچه های ارگانیک و اخلاقی برای تولید لباس شما کمک کنند. علاوه بر موادی که برای تولید لباس خود استفاده می کنید، جنبه های دیگری نیز وجود دارند که هنگام شروع کسب و کار مد باید در مورد آنها فکر کنید. از جمله:

 • قیمت گذاری: طبیعتا پارچه پایدار گرانتر است، چون فرآیندهای مورد استفاده برای ساخت این پارچه منجر به تولید سریع و زیاد لباس ها نمی شود. قیمت برای مشتری شما مهم خواهد بود، اما ایجاد هویت برندی که بر روی مزایا و تأثیرات مثبت لباس شما در این صنعت تمرکز کند به متمایز کردن برندتان در بازار کمک خواهد کرد.
 • تعریف اصول اخلاقی: عمل راه اندازی یک برند مد سازگار با محیط زیست، براساس اصول اخلاقی و استانداردهایی که با مخاطبان هدف شما همخوانی داشته باشد، باید انجام گیرد. تنها پیروی از دیگران یک روش مفید برای شرکت های جدید نیست، چون مشتریان باید دلایل شما برای تولید لباس های اخلاقی را باور کنند. کسب گواهینامه از سوی انجمن های دوستدار محیط زیست می تواند تأثیر مفیدی روی هویت برند شما در حین کار برای ایجاد یک گروه مشتری وفادار داشته باشد.
 • فکر کردن در مورد ایده های جدید: همانطور که در بالا ذکر شد، شاید باورهای غلطی در مورد نوع فردی که مد را خریداری می کند، وجود داشته باشد. اگر دید وسیع تری در مورد هدف طراحی معمول داشته باشید، از بین بردن اینگونه باورها ممکن خواهد شد. از پارچه های پایدار به نفع خودتان استفاده کنید و آن را با سبک ها و برش های مختلف آزمایش نمایید، و از زیبایی و ماهیت خام ترکیب بندی آن استقبال کنید.

پایداری در صنعت مد، یک موضوع بسیار مهم به شمار می آید. این موضوع در حال تبدیل شدن به یک جنبش انتقادی است که نباید آن را به عنوان یک روند یا مد گذرا نادیده گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *