صفحه اصلی دانشـــنامه الیاف الاستواستر
1399/10/24

الیاف الاستواستر

Elastoester

الاستواستر (Elastoester) بیانگر الیاف معمولی نوع FTC هستند. حداقل 50% وزن الیاف الاستواستر را پلی اترهای آلیفاتیک و حداقل 35% وزن دیگرشان را پلی استر تشکیل می دهند. الیاف الاستواستر با الیاف پلی استر قابل مقایسه هستند؛ اما از نظر فیزیکی آنقدر متفاوت هستند که میتوانند نام عمومی کاملاً جدیدی را تحت قوانین برچسب زنی منسوجات FTC به نام خود ثبت کنند. الیاف الاستواستر مطابق با اعلانی که FTC در ژورنال Federal Register ثبت کرده، الیافی محسوب می شوند که از نظر خواص کششی شبیه الیاف اسپندکس هستند، قابل شستشو بوده و در هنگام مرطوب بودن ممکن است در دماهای بالا همچنان دوام بیاورند. نتیجتاً پارچه های ساخته شده با این الیاف بهتر از پارچه های ساخته شده با نایلون و اسپندکس رنگ را حفظ می کنند. فقط ممکن است چنانچه در معرض کلر قرار گیرند اندکی تغییر رنگ دهند که این یک ویژگی مهم لباس های شنا به حساب می آید.
الاستواستر متشکل از بخش هایی از پلی استر و پلی اتر است. کشش و قابلیت بازیابی آن به اندازه الیاف اسپندکس نیست. مقاومت خوبی در برابر گرمای مرطوب و سفید کننده ها دارد. با ترکیب الیاف الاستومری با سایر الیاف می توان پارچه های کشی راحت و محکمی را تولید کرد.

انواع الیاف الایتواستر

دسته ای که الیاف الاستواستر در آن قرار می گیرد شامل الیاف زیر است:

اسپندکس (Spandex)

الیاف اسپندکس رایج ترین شکل الیاف الاستومر هستند و با کومنومرها ساخته می شوند. الیاف اسپندکس در معرض خطر گرما قرار دارند، بنابراین پارچه هایی که دارای الیاف اسپندکس هستند باید به دقت رنگرزی و پرداخت شوند. از انواع مقاوم آنها در برابر کلر برای ساخت لباس شنا و سایر مصارف نهایی استفاده می گردد. نام الاستین معادل ایزوی (ISO) اسپندکس است.

لاستیک طبیعی (Natural rubber)

ارزان ترین نوع الاستومر، لاستیک طبیعی است که با استفاده و گذشت زمان سریعاً خراب می شود. با بهبود عملکرد لاستیک طبیعی می توان آن را جایگزین الاستومرهای دیگر کرد.

لاستیک مصنوعی (Synthetic rubber)

لاستیک مصنوعی برای غلبه بر محدودیت های لاستیک طبیعی ساخته شده است. کاربردهای لاستیک بسیار محدود است و دلیل آن شکستن سریع در هنگام قرار گرفتن در معرض سفید کننده های کلری، حلال های تمیز کننده، نور خورشید، تعریق، کهنگی و روغن است.

لاستول (Lastol)

لاستول یک گروه فرعی از الفین است و می توان از آن به عنوان یک کوپلیمر با پیوند متقاطع که مقاومت بهتری در برابر مواد شیمیایی، گرما و سفید کننده های کلری دارد، نام برد.

ویژگی های الیاف الاستواستر

1- در اثر کلر تغییر رنگ نمی دهند و زرد نمی شوند.

2- قابل شستشو بوده و نگهداری از آنها آسان است.

3- خصوصیات آنها شبیه ویژگی های پلی استر است.

4- در هنگام خیس بودن می توانند در برابر درجه حرارت بالا مقاومت کنند.

5- به خوبی رنگ را در خود نگه می دارند.

6- از خواص کششی بسیار خوبی برخوردار هستند (قابلیت کشش).

موارد استفاده از الیاف الاستواستر

  • لباس های راحتی
  • ژاکت
  • لباس های ورزشی
  • لباس شنا
  • شلوار اسکی
  • لباس های زیر
  • لباس های بافتنی
  • پیراهن زنانه
  • ساپورت
  • جوراب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *