1399/01/16

الیاف آلپاکا

آلپاکا حیوانات تولید کننده الیاف هستند. الیاف آلپاکا یکی از بهترین الیاف  حیوانی در جهان است. الیاف آلپاکا قابل رقابت با الیاف موهر، الیاف کشمیر و سایر الیاف نادر هستند. الیاف آلپاکا نرم و لاکچری بوده؛ همچنین دارای طیف وسیعی از رنگ های طبیعی هستند و استحکام و مقاومت خوبی دارند. الیاف آلپاکا یک الیاف خاص است و در رنگ های مختلفی وجود دارد. پنج برابر بادوام تر از الیاف پشم گوسفند است و به همین جهت گرمای بیشتری را انتقال می دهد. همچنین سبک وزن است و حاوی روغن یا لانولین (چربی پشم) نیست. این الیاف حاوی کیسه های هوایی میکروسکوپی هستند که به آن سبکی و ظرفیت گرمائی بالا می بخشد. الیاف آلپاکا برخلاف پشم گوسفند بدون خار هستند. الیاف معمولا نیمه توخالی دارند که با افزودن الیاف آلپاکا به درصد عایق بودن آنها افزوده می شود.
آلپاکا یکی از بهترین نوع پشم های طبیعی محسوب می شوند. آلپاکاها در بهار هر سال موهایشان می ریزد و به طور متوسط 4 پوند الیاف تولید می کنند. این الیاف به صورت خرده فروشی در صنایع کوچک ایالات متحده به قیمت 2 الی 3 دلار در هر اونس به فروش می رسد. پشم اولین دوره یا پشم آلپاکای نوزاد جزء بهترین و نرم ترین پشمی است که آلپاکا تولید می کند و دارای ارزش و قیمت بسیار بالایی است.
محبوبیت بالای الیاف آلپاکا به خاطر نرمی، گرمابخشی زیاد با وجود وزن کم، داشتن طیف وسیعی از رنگ های طبیعی و استحکام خوب آن است. دو نوع آلپاکا وجود دارد: هوآکایا (Huacaya) و سوری (Suri). هوآکایا پشم متراکم و موجدار تولید می کند، در حالی که سوری باعث تولید پشم های بدون چروک، لغزنده و صاف می گردد. الیاف سوری از الیاف هوآکایا بلندتر و درخشان تر است. اعتقاد بر این است که الیاف آلپاکا نسبت به الیاف پشم نرم تر و سبکتر هستند. الیاف هوآکایا معمولاً با پشم مرینو یا الیاف  دیگر برای استفاده در پالتو و لباس های بافتنی کلاس بالا و همچنین جوراب، کلاه، دستکش یا کف پوش و برای پر کردن لحاف و غیره ترکیب می شوند. از الیاف سوری به صورت گسترده جهت آبکاری با فرچه استفاده می شود.

الیاف آلپاکا - صنعت نساجی

خصوصیات عجیب و باورنکردنی

آلپاکا فاقد روغن طبیعی بدن است که توسط بیشتر حیوانات تولید می شود. برای به عمل آوری، این روغن ها اغلب با مواد شیمیایی یا صابون های زبر شسته می شوند. این روند شستشو و روغن های طبیعی باعث می شوند تا پوشیدن پشم سنتی گوسفند برای برخی از افراد غیرقابل تحمل باشد. آلپاکا یک پوشش تک لایه دارد که فاقد موهای محافظ (بیرونی ترین لایه ی مو) است. موهای محافظ درشت تر از پوشش نرم زیرین هستند و برای محافظت طراحی شده اند. الیاف آلپاکا بسیار نرم می باشند و بدون ایجاد ناراحتی می توانند روی پوست پوشیده شوند.

جنس اسکناس های دلاری آمریکا از چیست و از چه موادی ساخته می شوند

کیفیت الیاف

به طور معمول کیفیت الیاف از روی ظرافت، طول، نوع الیاف، مدولاسیون و مقاومت کششی مورد قظاوت قرار می گیرد. نوع اصلاح، تغذیه و مدیریت می تواند بر همه این خصوصیات تأثیر بگذارد. پشم آلپاکا هر ساله تقریباً 5 تا 10 اینچ رشد می کند و یک تا هشت پوند از وزن یک حیوان بالغ را به خود اختصاص می دهد.

انواع آلپاکا

الیاف آلپاکای سوری، خصوصیات الیاف منحصر به فردی را دارند که به موازات بدن به رشد ادامه می دهند، بلند می شوند، بدون قلاب آویزان می گردند و چنان به نظر می رسند که موی بافته شده هستند. الیاف سوری درخشان، نرم و صاف می باشند و با کشمیر قابل مقایسه هستند. آنها چندین برابر بیشتر از پشم گوسفند بادوام و گرمابخش تر خواهند بود.

الیاف آلپاکای هواکایا از نظر ظاهری متراکم، ترد و پشمی هستند که این خصوصیات به آنها ظاهری نرم، چشم نواز و زیبا می بخشد و باعث می شود تا آنها در صنعت بسیار محبوب شوند. اگرچه به اندازه الیاف سوری نادر نیستند، اما هنوز هم یک پشم بسیار گران قیمت را تولید می کنند.
محدوده رنگ های طبیعی آلپاکا، نیاز به رنگ آمیزی آنها را کاهش می دهد. این رنگ ها در طیف های مختلف رنگ های سفید، کهربایی، قهوه ای، خاکستری، مشکی و بسیاری از رنگ های دیگر وجود دارند. این ویژگی ها باعث می شود تا الیاف آلپاکا به محصولی بسیار مورد توجه تبدیل شوند.

الیاف آلپاکا - صنعت نساجی

منابع آلپاکا

در دامپروری برخی از رنگ ها کمیاب تر از سایرین هستند. طی چندین نسل، فرهنگ آمریکای جنوبی به سمت رنگ های روشن کشیده شده است که به طور طبیعی در دام ها یافت نمی شوند. این امر به رنگ آمیزی نیاز دارد، بنابراین آلپاکای تولیدکننده پشم سفید، استاندارد خواهد بود. امروزه در ایالات متحده آمریکا، آلپاکاهایی با رنگ های نادر و کمیاب قیمت بیشتری دارند.
بازارهای فروش متنوعی برای الیاف آلپاکا وجود دارد. بالاترین قیمت متعلق به بازار Hand-spinners است. برخی از الیاف  آلپاکا در ایالات متحده از طریق شرکت تعاونی الیاف آلپاکای آمریکای شمالی برای عمل آوری به آمریکای جنوبی ارسال می شوند و به شکل نخ و محصولات نهایی به ایالات متحده صادر می گردند.
چندین همکاری منطقه ای کوچک جهت تعامل با میزان رو به رشد استفاده از الیاف آمریکای شمالی ایجاد شده است. آنها در حال شروع به تولید برخی محصولات خوب آلپاکا از الیاف رشد یافته در ایالات متحده و محصولاتی هستند که در آمریکا تولید می شوند. برخی از عمل آورنده های کوچک در ایالات متحده وجود دارند که با الیاف آلپاکا کار می کنند و سالانه تعداد این واحدها بیشتر می شود.
ایالات متحده، ایتالیا و ژاپن بزرگترین مصرف کننده الیاف آلپاکا هستند. ایتالیا مدت ها است که از الیاف در لباس های خوب خود که به افراد متمول جامعه می فروشد، استفاده می کند. تیپر گور در مراسم تحلیف سال 1997، کت و شلوار آلپاکا را پوشید. در سال 1999، مطبوعات مرتبط با استرالیا مطلبی را در اینترنت منتشر كردند كه عنوان می کرد بحران اقتصادی در آسیا به بازار الیاف آلپاکا در ژاپن آسیب نرسانده است.

آشنایی با قطعات دستگاه پنبه چین (دروگر پنبه)

درجه بندی الیاف

  • Super Fine Cria– از ناحیه نخست آلپاکا زیر یک ساله ایجاد می شود. به طور معمول در شال های بسیار ریز و نرم و همچنین در نخ بافندگی از آن استفاده می شود. بسیار نرم بوده و دارای طول استیپل متوسط است (2-4 اینچ).
  • اولین (که گاهی اوقات پتو نیز نامیده می شود) – به طور معمول بهترین پشم از آلپاکای بزرگسالان است. نرم است و طول استیپل بلندی دارد. به طور معمول در پتو، اورکت و ژاکت از آن استفاده می شود (3-7 اینچ).
  • دومین – مشابه یا کمی درشت تر از حالت نخستین است و طول استیپل کوتاهتری دارد. برای تولید جوراب، دستکش، کلاه و روسری مورد استفاده قرار می گیرد (2-5 اینچ).
  • سومین – درشت ترین نوع الیاف آلپاکا است که طول استیپل متفاوتی دارد. برای تولید فرش، سبد و نشانگرهای پیش ساخته از آن استفاده می شود (1 اینچ یا بیشتر).

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *