صفحه اصلی اخــبار و مـطالب روز 10 مهارت مهم طراحی مد برای آینده
1399/02/09

10 مهارت مهم طراحی مد برای آینده

طراحی کردن مد دیگر فقط به هنر، خلاقیت و طراحی مربوط نمی شود. جهانی که ما در آن زندگی می کنیم با فناوری در حال تکامل است که این تحول و تکامل وارد حوزه مد هم شده است. اکنون طراحان با اعمال فشار به این پیشرفت های فناوری و ادغام آنها با مد سعی می کنند تا کار خارق العاده ای را ایجاد نمایند که نیازی به توضیح نداشته باشد. طرحان چه برای خطوط تولید مد و چه برای طیف گسترده ای از لباس های آماده برای پوشیدن، طرح های مبتکرانه را ایجاد می نمایند که به عنوان یک مرز جدید در دنیای مد پیشگام هستند. اگر آرزو دارید تا کوکو شانل (Coco Chanel) و رالف لورن (Ralph Lauren) بعدی باشید، شکستن چارچوب و حرکت به سمت بهبود هنر و مهارت ها از اهمیت زیادی برخوردار است. ابتدا اجازه دهید تا مسئولیت های عمده یک طراح مد را مرور کنیم، سپس چگونگی بهبود مهارت های طراحی مد را شرح خواهیم داد و در نهایت 10 مهارت مهم طراحی مد که شما به عنوان یک طراح موفق در آینده به آنها نیاز خواهید داشت را توضیح می دهیم.

مسئولیت های عمده یک طراح مد چیست؟

به عنوان یک طراح مد از شما انتظار خواهد رفت تا در توسعه لباس، کفش و وسایل تزئینی بتوانید همکاری داشته باشید و آنها را ایجاد نمایید. توانایی شناسایی تمایلات، خلق شکل، انتخاب رنگ، پارچه، چاپ، ترمیم کننده ها و ایجاد آنها در یک مجموعه جزء مهارت های کلیدی محسوب می شوند. به عنوان یک طراح مد، وظایف اصلی شما به شرح زیر است:

  • توسعه مفاهیم و طراحی محصولات، هم با دست و هم با CAD.
  • همراه شدن با ظهور گرایشات جدید مد مربوط به رنگ ها، پارچه ها و شکل های اصلی.
  • تحلیل طرح ها از طریق چشم انداز فنی که می تواند شامل مشخصات تولید و ساخت باشد.
  • اتخاذ طرح های موجود برای تولید انبوه مد.
  • همکاری با گروه توسعه وسیع تر و خریداران جهت توسعه محصولات.
  • همکاری با مدیران فروش جهت بحث در مورد ایده های آینده برای طراحی.
  • شناسایی بازار هدف برای طراحی مبتنی بر معیار، مانند سن، جنس و وضعیت های اجتماعی- اقتصادی.

ویژگی های شخصیتی برای تبدیل شدن به یک طراح مد موفق

شما با گذشت زمان می توانید محدوده وسیعی از مهارت های خودتان را توسعه دهید که به شما در موفقیت در کسب و کارتان کمک خواهد کرد. علاوه بر این، بعضی از ویژگی های شخصیتی ذاتی یا اکتسابی می توانند شانس موفقیت شما را برای تبدیل شدن به یک طراح مد موفق افزایش دهند. در این بخش به چند مورد از این ویژگی ها اشاره می شود:

اعتماد به نفس

صنعت مد برای محیط کاری سختش مشهور گردیده است. شما ممکن است بارها با عدم پذیرش و رد شدن به عنوان بخشی از کارتان مواجه شوید. برای ارائه پروژه هایتان به خرده فروشان، سهامداران، خریداران و دیگر طراحان به اعتماد به نفس زیادی نیاز دارید. به یاد داشته باشید که این مسابقه طولانی مدت است و به زمان و تلاش فراوان برای مشهور شدن در صنعت مد احتیاج دارد. بنابراین برای رسیدن به اهدافتان، به اعتماد به نفس فوق العاده ای نیاز خواهید داشت.

پشت کار

همانطور که بیشتر ذکر شد، تبدیل شدن به یک طراح موفق مد به خون دل خوردن، عرق ریختن و گریه کردن نیاز دارد. یک شبه ستاره شدن در صنعت مد بسیار نادر است. شما نیاز خواهید داشت تا صبر و حوصله خودتان را افزایش دهید و در صورت عدم موفقیت، هیچگاه تسلیم و ناامید نشوید.

خصوصیات اخلاقی

اگر یک طراح دارای خصوصیات اخلاقی و قدرت مجاب سازی خوبی باشد، راحت تر می تواند با مشتریان، مطبوعات و تصمیم گیرندگان تعامل داشته باشد. این موضوع به این معنی است که اگر طراحی تصمیم بگیرد تا از کانون توجه به دور باشد، نمی تواند تنها با تکیه بر استعداد هایش موفق باشد، با این حال، او به شخص دیگری برای انجام تبلیغات و ارائه پیام هایش به مخاطبین نیاز خواهد داشت.
این ویژگی ها را می توان یاد گرفت و تقویت کرد تا شما به طراح بهتری تبدیل شوید.

آیا من برای تبدیل شدن به طراح مد به مدرک تحصیلی و دانشگاهی نیاز دارم؟

اگرچه طراحان مد از خلاقیت و استعداد هایشان برای تولید محصول استفاده می کنند، اما داشتن مدرک هنوز هم به شدت توصیه می شود. مدرک رسمی در حوزه مد، شما را با دانش فنی در زمینه این صنعت آشنا می کند و اگر با کارآموزی یا کارورزی یا پروژه های حرفه ای زندگی واقعی ترکیب شود، سطحی مشخصی از دانش عملی را به شما یاد خواهد داد. اغلب به خاطر فریبندگی مدیریت برند و بازاریابی مد، از بعضی از مهارت های اساسی و دانش عمیق فعالیت های درونی این صنعت غفلت می شود. به همین خاطر هنوز مهارت های فنی به اندازه مناسب وارد دوره های آموزشی نشده است. بنابراین به یاد داشته باشید که این صنعت فقط در مورد رسم کردن و جلوه خود نمایانه طرح ها نیست. شما به تلاش کردن زیاد و توسعه یک اساس پایدار نیاز دارید. اگر می خواهید با سرعت تغییرات این صنعت همراه باشید، باید در هنگام انجام وظایف بتوانید تا مهارت ها و ویژگی های جدید را فرا بگیرید.

روکش های کرکی با ویژگی مادون قرمز

10 مهارت مهم طراحی مد برای آینده - فشن, طراحی مد, طراحی لباس, صنعت مد

یک طراح مد برای آینده به چه مهارت هایی نیاز خواهد داشت؟

طراحی مد از هنر فقط طراحی کردن لباس ها، فاصله زیادی گرفته است. این هنر به یک صنعت تمام عیار تبدیل شده است و اکنون به عنوان یک حرفه بسیار خواستنی در سراسر جهان در نظر گرفته می شود. امروزه طراحی کفش و پوشاک تنها مبتنی بر انتخاب های رنگ و سبک نیست، بلکه کاربرد، ترجیحات رفتاری مشتری و ظهور گرایشات نیز در طراحی تأثیر دارد. فناوری های نوین و گرایشات رسانه های اجتماعی، دنیای مد را سریعتر از گذشته تغییر می دهند. برای اینکه خودتان را با این صنعت در حال تغییر وفق دهید، ما لیستی از 10 مهارتی که یک طراح مد در آینده به آن نیاز خواهد داشت را در این بخش بیان می کنیم.

1- خلاقیت

اگر شما بخواهید تا به یک طراح مد تبدیل شوید یا تلاش کنید تا به سطح بالایی در این حوزه برسید، به خلاقیت به عنوان یکی از ابزارهای اساسی نیاز خواهید داشت. وقتی به یک تکه پارچه نگاه می اندازید، باید به اندازه کافی خلاقیت داشته باشید تا جسم کنید که آن پارچه در یک لباس چگونه به نظر خواهد رسید، چه موادی برای کار باید انتخاب شود و بهترین طرح برای دوختن لباس کدام است. اگر شما خلاق باشید، همیشه ایده های جدیدی در ذهنتان خواهید داشت. خلاقیت جزء مهارت های اصلی محسوب می شود که شما را قادر می سازد تا چیزی قابل توجه تحویل دهید.

2- مهارت های طراحی 3D

در عصر رسانه های اجتماعی، گرایشات مد با سرعت بیشتری نسبت به گذشته تغییر می کنند. اگر شما بخواهید تا گرایشات و سرمایه ها را به دست آورید، به کاهش زمان طراحی و عرضه محصول به بازار نیاز خواهید داشت. پیاده سازی 3D در طراحی و توسعه فرآیندها می تواند زمان طراحی و عرضه محصول به بازار را به طور قابل توجهی کاهش دهد. شما از طریق مهارت های طراحی 3D قادر خواهید بود تا به تصمیم گیری سریعتر دست یابید، به فرآیندهای توسعه شتاب دهید و زمان نمونه های فیزیکی را برای مجموعه خودتان پایین آورید که این مسائل مزایای پایدار قابل توجهی را به وجود خواهد آورد.

3- مهارت های بصری عالی

هر چه مهارت های بصری تان بهتر باشد، در تبدیل ایده هایتان به واقعیت، موفق تر عمل خواهید کرد. دستیابی و کامل کردن مهارت های بصری، شما را قادر خواهد کرد تا محصول نهایی را قبل از ساخت آن مشاهده کنید و ایده ها را بر روی کاغذ به گونه ای پیاده سازی کنید تا دیگران بتوانند به خوبی آنها را درک کنند. اگر شما در حال طراحی برای مردان، زنان و کودکان هستید، باید توانایی مشاهده حتی یک چهارم اینچ از یک جزء را داشته باشید و باید مشکلات آینده را در طرح های خودتان نیز پیش بینی نمایید.

4- ترسیم و طراحی دیجیتالی

از طریق ترسیم و طراحی دیجیتالی، تجسم ذهنی طرح تان نسبت به گذشته آسان تر می شود. بیش از 20 سال است که در صنعت مد از ابزارهای دیجیتالی مانند Adobe Illustrator و Photoshop استفاده می شود. این ابزارها در هنگام تهیه تصاویر تخت و طرح ها به عنوان مهارت اصلی برای هر طراحی در نظر گرفته می شوند. این طرح های دیجیتالی، اطلاعات مهمی درباره پوشاک، مانند نوع الگو، اندازه، مشخصات، طرح و جزئیات دیگر دارند که نمی توان آنها را از طریق طرح دستی توضیح داد.
بسیاری از شرکت ها قبلا در این تکنیک ها اعمال نفوذ کرده اند، بنابراین طرح را به آسانی می توان اصلاح و تصحیح کرد و آن را می توان دوباره مورد استفاده قرار داد. وقتی کل صنعت مد به سمت دیجیتالی شدن پیش می رود، مهم است که شما در این مهارت ها و ابزارها به توانایی کامل دست پیدا کنید، چون وقتی ما از طرح CAD دو بعدی به خلق محصول سه بعدی و ابزارهای نرم افزاری اضافی حرکت می کنیم، شما باید مهارت و توانایی استفاده از این ابزارها را در این فرآیند گذر به دست آورده باشید.

10 مهارت مهم طراحی مد برای آینده - فشن, طراحی مد, طراحی لباس, صنعت مد

5- مهارت های ارتباطی قوی

جهان پراکنده مد بر روی همکاری و ارتباط تکیه می کند. شما باید قادر به ارتباط با خریداران، عرضه کنندگان، دیگر طراحان و اعضای گروه باشید. قبل از اینکه خط تولید یک محصول مد شروع شود، شما باید طرح ها را برای اعضای گروه تان توضیح دهید و به سئوالات آنها پاسخ دهید. شما ممکن است در مورد سبک، پارچه و ساخت پوشاک با سازنده ارتباط داشته باشید، بنابراین مطمئن شوید که تمامیت طرح محصول تان حفظ شده است و در تولید قابل اجراست. شما باید مهارت های گفتگو با سازندگان و عرضه کنندگان، مجاب کردن مجموعه برای مخاطب هدف و رساندن پیام به مشتری را داشته باشید. وقتی مهارت های ارتباطی شما قوی شد، تلاش هایتان برای راه اندازی برند مد یا مدیریت یکپارچه مجموعه تان آسان تر خواهد شد.

زیپ قابل بازیافت و ضد آب شرکت YKK

6- توانایی انجام همزمان چند کار

وظایف یک طراح مد فقط به رسم کردن طرح ها یا انتخاب پارچه و مواد محدود نمی شود. از طراحان مد انتظار می رود که در یک زمان واحد در زمینه های مختلفی مانند تولید، روابط عمومی، تبلیغات، رخدادهای فروشندگی و موارد دیگر همکاری و دخالت داشته باشند. در نتیجه مهم است که شما بتوانید هر موضوعی را به درستی مدیریت کنید و جهت به دست آوردن بهترین نتایج، سازماندهی خوبی داشته باشید.

10 مهارت مهم طراحی مد برای آینده - فشن, طراحی مد, طراحی لباس, صنعت مد

7- اهمیت به جنبه های زیست محیطی و اجتماعی مد

اینک همگان به این موضوع اذعان دارند که صنعت مد یکی از آلوده کننده ترین صنایع است و مشارکت بالایی در گرمایش کره زمین دارد. سابقه نادرست و بدون اشکال این صنعت در زمینه های کاری و اخلاقی نیز بر کسی پوشیده نیست. با این حال این صنعت در حال برداشتن گام هایی به سوی پایداری است. داشتن توانایی جهت گنجاندن استراتژی های پایداری در صنعت پوشاک، و طراحی مجموعه و توسعه در هر گام از فرآیندها باعث می شود تا در ضمن ایجاد یک تأثیر مثبت بر روی جهان، در این صنعت نیز باقی بمانید. با استفاده از دوره های آنلاین پایداری در مد می توانید یاد بگیرید که چگونه پایداری می تواند یک سرمایه برای کسب و کارتان ایجاد نماید.

8- مهارت در زمینه شبکه های اجتماعی و اینفلوئنسری

پلتفرم های پیشگام رسانه های اجتماعی، مانند اینستاگرام، فیسبوک و پینترست به عنوان محیط و مجرای بازاریابی برای صنعت مد عمل می کنند. کار کردن با اینفلوئنسرهای حقیقی می تواند مجموعه و خطوط تولید شما را نسبت به رسانه های سنتی با سرعت بسیار بیشتری در معرض دید تعداد زیادتری از مخاطبان قرار دهد. به عنوان مثال، برند محبوب مد، یعنی تامی هیلفیگر (Tommy Hilfiger) در سال 2016، جیجی حدید (Gigi Hadid) را به عنوان سفیر برند جهانی برای کل مجموعه هایش در آن سال انتخاب کرد. چون این مدل بسیار مشهور است و با طرفدارانش در سراسر جهان از طریق پلتفرم های اجتماعی دارای روابط بسیار خوبی است، باعث شده است تا این همکاری سبب افزایش توجه به برند و زیاد شدن تعداد مشتریان جدید این شرکت شود. بنابراین وقتی شما می خواهید تا مجموعه جدیدتان را تبلیغ کنید یا طیف جدیدی از مخاطبین را به دست آورید، به مهارت در تکنیک های رسانه های اجتماعی و انجام بهترین روش ها مانند پست گذاری به موقع، قالب بندی محتوا و استفاده از هشتگ ها نیاز دارید تا بتوانید استراتژی بازاریابی خودتان را به صورت مؤثر پیاده سازی کنید.

10 مهارت مهم طراحی مد برای آینده - فشن, طراحی مد, طراحی لباس, صنعت مد

9- تحلیل داده های بزرگ

قدرت اینترنت سبب است تا ما بتوانیم از طریق روش های مختلفی با مشتریانمان ارتباط برقرار کنیم. توانایی تحلیل داده های مشتریان و مشارکت دادن این اطلاعات در زمان تولید محصولات جدید به عنوان یک مهارت اساسی برای طراحان امروزی شناخته می شود. شما باید با دارا بودن خلاقیت و قدرت تحلیل بتوانید روش و حالتی از مد را تحویل دهید که بتواند در این بازار بسیار رقابتی، قابلیت فروش و عرضه را داشته باشد.

10- توسعه هوش تجاری

شما برای پیشرفت کردن در دنیای مد باید شم اقتصادی قوی داشته باشید. شما به هوش تجاری برای مدیریت مسائل مالی گروه تان، فروش محصولات مد یا تصمیم در مورد استراتژی قیمت گذاری برای مجموعه تان یا بودجه بازاریابی نیاز خواهید داشت. داشتن این هوش به بصیرت و مهارت های اصلی مالی مربوط می شود. کسب و کار های موفق و ماندگار، آنهایی هستند که از تصمیم درست مبتنی بر بینش های حقیقی که از طریق داده ها و اطلاعات بازار استخراج می شود، استفاده می کنند. اطلاع از جهت گیری اطلاعات و توانایی درک انتظارات و نیازهای مخاطبان و مشتریان براساس داده های رفتاری از اهمیت زیادی برخوردار است. خلاقیت شما به اطلاع از داده ها همراه با منابع سنتی بسیاری از الهامات که طرح های شما را تقویت خواهد کرد، نیاز خواهد داشت. شما به داشتن مهارت برای شناسایی سریع رقبای جدید، تشخیص دقیق گرایشات در مقابل مد زود گذر و تغییرات عمده در صنعت نیز نیاز دارید تا بتوانید با به کار بردن طرح هایتان در بازار باقی بمانید.

آماده شدن برای آینده و تقویت مهارت های طراحی مد

ما در این مقاله به این موضوع اشاره کردیم که چگونه یک طراح موفق مد به فعالیت در چندین جنبه تحول در هنگام انجام فعالیت های حرفه ای خودش نیاز دارد. بدون توجه به اینکه شما یک طراح مد حرفه ای هستید یا تازه وارد فعالیت در زمینه طراحی مد شده اید، باید به افزایش مهارت های خودتان اقدام کنید. منابع زیادی برای افزایش مهارت ها وجود دارند، اما شما دانش کلی خودتان را با خواندن این مقاله، توجه به کنفرانس ها یا تماشا کردن برنامه های خودآموز می توانید تقویت کنید. به یاد داشته باشید که شما در این مسابقه تنها نیستید، به دیگر طراحان گوش دهید و تجربیاتتان را با آنها به اشتراک بگذارید. با ظهور چالش های جدید سردرگم نشوید، یادگیری را ادامه دهید و نوآوری را به صنعت منتقل نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *