صفحه اصلی صــنعت و تجـــارت چشم انداز بازار جهانی پلی استر
1398/05/11

چشم انداز بازار جهانی پلی استر

پلی استر به دلیل داشتن خواص فیزیکی بهتر ، قیمت پایین تر ، تطبیق پذیری و بازیافت مجدد ، پرمصرف ترین الیاف در صنعت نساجی است که یک مجموعه کاملا منحصر به فرد از مزایای غیر طبیعی و الیاف مصنوعی دیگر را ارائه می‌دهد. در سطح جهان ، بازار الیاف پلی استر حدود 50 درصد از کل بازار الیاف تولیدی و طبیعی را تشکیل می دهد. تا آنجا که به استفاده نهایی از الیاف پلی استر مربوط می شود ، این بخش در پوشاک ، مبلمان خانگی ، خودرو ، ساخت و ساز ، تصفیه و مراقبت های شخصی و بهداشتی تقسیم شده است. تولید پوشاک در سال 2016 حدود 50 درصد از کل مصارف نهایی الیاف پلی استر بود. مبلمان خانگی دومین بخش استفاده نهایی را تشکیل داده و حدود 25 درصد از کل حجم جهانی پلی استر تولید شده را تشکیل می دهد.

مصرف جهانی و تقاضای پلی استر

از سال ۲۰۰۰، تقاضای جهانی برای الیاف پلی استر برابر با نرخ متوسط در حدود ۵ درصد در سال، به دلیل هزینه پایین، تطبیق پذیری و توسعه نسبی کاربرد های آن (از پوشاک گرفته تا کاربرد های صنعتی سنگین) افزایش‌ یافته است.

چشم انداز بازار جهانی پلی استر - نخ پلی استر, تجارت نخ, انواع نخ

تقاضای جهانی برای الیاف در سال ۲۰۱۶ تحت سلطه الیاف پلی استر قرار گرفت که حدود ۶۸ درصد از مصرف کلی را تشکیل می‌ داد. در حال حاضر، آسیا بزرگ‌ ترین منطقه مصرف جهانی است، که در آن صنایع نساجی با رشد سریع (بافندگی، تولید پوشاک، رنگرزی) مقادیر زیادی از الیاف پلی استر را مصرف می‌کنند.  تا کنون ، چین بیشترین میزان مصرف کلی پلی استر را در منطقه آسیا و پس از آن هند و آسیای جنوب شرقی در اختیار دارد.
به نظر می‌ رسد که بازار جهانی الیاف پلی استر به عنوان کاندیدای مهم گروه الیاف ساخته انسان، اخیرا به صنعت نساجی دست یافته ‌است. انتظار می‌ رود که در چند سال آینده این صنعت رشد سالمی داشته باشد. پیش بینی می‌ شود که بازار جهانی الیاف پلی استر که حدود ۲۳،۴۰۰ میلیون دلار در سال ۲۰۱۵ بوده‌ است تا سال ۲۰۲۴ به ۴۲،۴۰۰ میلیون دلار برسد. از نظر حجم، انتظار می‌ رود که بازار الیاف پلی استر با نرخ رشد ترکیبی سالیانه برابر با ۴ درصد در دوره مشابه افزایش یابد.

عواملی که در بازار جهانی پلی استر تأثیر می گذارد:

  • درآمد مصرف کنندگان به عنوان یک بعد از قیمت پایین انرژی، افزایش خواهد یافت.
  • رشد الیاف با جمعیت بالاتر و تولید ناخالص ملی افزایش خواهد یافت؛ تقاضای الیاف پلی استر نسبتا غیر قابل انعطاف است، که تهدیدی رقابتی بین محصولات محسوب می‌ شود.
  • با توجه به افزایش استاندارد های زندگی، شهر نشینی و رشد بخش خرده‌ فروشی به ویژه در آسیا، خاور میانه و آفریقا مصرف پلی استر رشد خواهد کرد.
  • نوآوری در بازار های خاص و محدود برای الیاف و بسته‌ بندی  باعث افزایش ارزش افزوده پلی استر می شود.

بازار پلی استر هند

صنعت نساجی هند در پشت مصرف داخلی قوی و تقاضای صادراتی، به سرعت در حال افزایش است. در حال حاضر پوشاک آماده بیش ‌ترین سهم منسوجات و پوشاک صادر شده از هند را دارد و بخش منسوجات شاهد افزایش سرمایه ‌گذاری در پنج سال گذشته بوده‌. پنبه در صنعت نساجی هند محور اصلی می باشد؛ با این حال مصرف فیبر پلی استر به دلیل عواملی چون نوسانات قیمت پنبه، حضور گسترده و منبع یابی توسط برند های جهانی که در آن فیبر پلی استر به کار می‌ رود، رشد خرده فروشی و رشد پوشاک زنانه، افزایش یافته است. صنعت ریسندگی هند از نظر جهانی رقابتی بوده و نه تنها در ساخت الیاف پلی استر و نخ به خود كفایی رسیده ، بلکه به سایر کشور های تولید کننده محصولات نساجی نیز صادر می کند.
تولید کلی و مصرف الیاف غنی پلی استر در چند سال گذشته به طور مداوم در حال توسعه می باشد. تولید الیاف اصلی و خام از ۸۳۰ میلیون کیلوگرم در سال مالی ۲۰۱۲ به ۸۹۴ میلیون کیلوگرم در سال مالی ۲۰۱۶ افزایش‌ یافته است. مصرف این الیاف در طول سال مالی ۲۰۱۲ – ۲۰۱۶ به طور ثابتی افزایش یافت و از سطح ۷۰۴ میلیون کیلوگرم به ۸۰۸ میلیون کیلوگرم رسیده است. در حالی که واردات نخ اصلی پلی استر از ۴۵ میلیون کیلوگرم به ۱۰۰ میلیون کیلوگرم در طول دوره ۲۰۱۲ – ۲۰۱۶ افزایش‌ داشته، صادرات آن از ۱۷۶ میلیون کیلوگرم به ۱۸۲ میلیون کیلوگرم در طی همین دوره رشد کرده است.

چشم انداز بازار جهانی پلی استر - نخ پلی استر, تجارت نخ, انواع نخ

چشم انداز بازار جهانی پلی استر - نخ پلی استر, تجارت نخ, انواع نخ
تولید رشته نخ پلی استر در چند سال گذشته اندکی افت کرد. این مقدار از 1380 میلیون کیلوگرم در سال مالی 2012 به 1069 میلیون کیلوگرم در سال محاسباتی 2016 کاهش یافته است ، حتی با کاهش مصرف از 1110 میلیون کیلوگرم به 571 میلیون کیلوگرم در مدت مشابه مواجه گردیده. در هندوستان ، تولید رشته نخ پلی استر همیشه بسیار بیشتر از مصرف داخلی بوده، که منجر به رشد قابل توجه صادرات شده است. صادرات نخ پلی استر به طور عمده از 297 میلیون کیلوگرم در سال مالی 2012 به 516 میلیون کیلوگرم در سال مالی 2016 افزایش یافت ، در حالی که واردات از 24 میلیون کیلوگرم به 17 میلیون کیلوگرم در مدت مشابه رسیده است.

چشم انداز بازار جهانی پلی استر - نخ پلی استر, تجارت نخ, انواع نخ

چشم انداز بازار جهانی پلی استر - نخ پلی استر, تجارت نخ, انواع نخ

چشم انداز آینده پلی استر

انتظار می‌ رود که تقاضا برای پلی استر در هند در پشت خرید های مداوم تولید شده توسط تولید کنندگان پارچه و پوشاک در سال‌ های آینده افزایش یابد. همچنین پیش بینی می شود که ضد دامپینگ بر روی نخ پلی استر که از کشورهای تأمین کننده با قیمت ارزان تهیه شده اند، موجب کنترل واردات شود. سیاست “ساخت در هند” باعث جذب سرمایه گذاری از تولید کنندگان پارچه و پوشاک داخلی و خارجی می ‌شود. لایحه مالیات کالاها و خدمات (GST) احتمالاً قصد دارد صنعت رشته های مصنوعی و الیاف را تقویت کند. اجرای GST بر مبنای مصرف نهایی، تأثیر مالیات های ورودی را کاهش می دهد.
عوامل دیگری که بر مصرف محصولات مبتنی بر پلی استر در بازار تاثیر می ‌گذارد، افزایش آگاهی نسبت به منسوجات مورد استفاده در برنامه ‌های تناسب اندام، سلامت و مسائل مربوط به ایمنی و سایر بخش ‌های نساجی است
عدم ثبات و روند صعودی قیمت الیاف پنبه در حال حاضر ترکیب الیاف را به نفع پلی استر برای عمده پوشاک و محصولات منسوجات خانگی سوق داده است. برای تضمین بهره مندی در آینده ، باید بر تولید محصولات نساجی مبتنی بر پلی استر متمرکز شد و طبق تحقیقات اخیر ، صنعت نساجی حجم بیشتری از پلی استر را در مقایسه با پنبه در 5 سال آینده مصرف می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *