صفحه اصلی دانشـــنامه تکمیل های پارچه ضد آب و دفع کننده آب
1399/01/24

تکمیل های پارچه ضد آب و دفع کننده آب

Water Proof Fabric Finishes

پارچه هایی که به عنوان بارانی، چتر و برزنت (پارچه کرباسی قیراندود و ضد آب) مورد استفاده قرار می گیرند، با بهره گیری از مواد شیمیایی که به آنها به صورت مناسب ارائه شده است، در برابر آب به صورت مقاوم ایجاد گردیده اند. تکمیل به ضد آب کردن پارچه اشاره دارد که یک تکمیل بادوام است. تکمیل دفع کننده آب با تکمیل ضد آب کردن متفاوت است. تکمیل دفع کننده آب به این معنی است که اگر آب به صورت مختصر بر روی پارچه پاشیده شود، نمی تواند پارچه را خیس کند.

تکمیل های پارچه ضد آب و دفع کننده آب - صنعت نساجی, تکنولوژی نساجی, پارچه های ضد آب, انواع پارچه

تکمیل ضد آب کردن

تکمیل ضد آب باید توسط یک درجه دسته بندی شود، زیرا درگیر بودن آن در نرخ بزرگی از تعرفه برای صادرات به ایالات متحده سبب مشکل می شود. لطفا به موارد زیر توجه فرمایید.
اگر پارچه مورد نظر، پارچه TC و تکمیل ضد آب کردن فقط یه تکمیل ضد آب عادی است که نمی تواند از آزمون شماره AATCC-35 مربوط به آّب باران عبور کند، پس تعرفه های وارداتی برای ژاکت ها، 34% است. با این حال اگر پارچه مشابه حاوی تکمیل های ضدآب بتوانند آزمون AATCC-35 را با موفقیت پشت سر بگذرانند و به عنوان مقاوم در برابر باران شناخته شوند، در این صورت تعرفه آنها، 6/7% است.
جهت گذراندن پارچه از آزمون آب باران شماره AATCC-35، باید پارچه از طریق آزمون درپوشی (Cup Test) که در برابر مقاومت آب 600 mm بدون نشتی ایستادگی می کند، عبور داده شود (آزمایشگاه می تواند این آزمون را برای شما انجام دهد).
بیشتر واحدهای تکمیل کننده های پارچه در مورد آزمون فوق و الزامات استاندارد ضد آب جهت واجد شرایط شدن برای وظیفه مقاومت در برابر آب باران اطلاع دارند. به طور دقیق مشخص کردن چیزی که در هنگام سفارش پارچه به آن نیاز دارید، از اهمیت زیادی برخوردار است.
براساس مطالب فوق، شما مشاهده خواهید کرد که اختلاف بین 6/7% و 34% بزرگ است. اگر شما از کیفیت درست تکمیل ضد آب استفاده کنید، می توانید مزایایی را از طریق نرخ تعرفه پایین به دست آورید. با این حال توجه داشته باشید که جدا از تکمیل ضد آب باید سبک ژاکت را نیز در نظر بگیرید. اگر سبک ژاکت به صورت واضح مورد استفاده قرار نگیرد و نتواند به عنوان یک بارانی استفاده شود، ممکن است گمرک ایالات متحده از ورود پوشاک شما به عنوان یک بارانی خودداری کنند، هرچند که پارچه با الزامات استاندارد ضد آب هماهنگ شده باشد. سبک هایی که ممکن است سبب شوند تا ژاکت به عنوان یک بارانی پذیرفته نشوند، می تواند به موارد زیر خلاصه گردد:

  • اگر کوک های پارچه لحافی بر روی خارج پارچه ایجاد شده باشند آب به سادگی می تواند از طریق سوراخ های متعدد سوزن به لایه ها نفوذ کند.
  • اگر جیب ها بدون در باشند، آب به سادگی از طریق تکه های متعددی که به هم متصل شده اند، وارد می شود. آب از طریق خط دوخت نیز می تواند وارد جیب ها گردد.
  • اگر ژاکت باشد.
پارچه شانل چیست و کاربردها و ویژگی های منحصر به فرد شنیل

تکمیل دفع کننده آب

تکمیل دفع کننده آب با تکمیل ضد آب کردن متفاوت است. تکمیل دفع کننده آب به این معنی است که اگر آب به صورت مختصر بر روی پارچه پاشیده شود، نمی تواند پارچه را خیس کند. با این حال اگر ما هنوز به خیس کردن پارچه ادامه دهیم، آب می تواند به درون آن نفوذ کند.
شما می توانید آزمایشی را جهت یافتن اینکه پارچه دارای تکمیل دفع کننده آب (W.R) یا تکمیل ضد آب (W.P) است یا تکمیلی بر روی آن ایجاد نشده است (تکمیل ساده) را به صورت زیر انجام دهید:

  • پارچه را بر روی یک سطح صاف قرار دهید و چند قطره آب بر روی آن بپاشید.
  • اگر آب به صورت تدریجی به درون پارچه نفوذ کرد، به شما می گوید که این جانب از پارچه دارای W.R است. اکنون شما از انگشتتان برای مالش بر روی آب استفاده کنید. اگر در این وضعیت آب به جانب دیگر پارچه وارد نشود، به این معنی است که این پارچه بر روی جانب دیگر دارای W.P است، اما اگر آب به جانب دیگر از این طریق نفوذ کند، می توان گفت که فقط بر روی این جانب W.R وجود دارد.
  • اگر آب جذب شود و به راحتی به جانب دیگر برسد (کاملا خیس شود)، به این معنی است که پارچه دارای تکمیل ساده است و W.R و W.P ندارد.
  • اگر آب به درون پارچه نفوذ نکند، اما به آن بچسبد و وقتی بر روی آن مالشی ایجاد می گردد، اما به درون آن وارد نشود، این حالت به ما می گوید که این جانب پارچه دارای تکمیل W.P است. بسیار احتمال دارد که بر روی جانب دیگر پارچه، W.R وجود داشته باشد. زیرا وقتی پارچه بر روی جانب دیگر دارای W.P باشد، بر روی جانب دیگر، W.R دارد. جهت اطمینان پیدا کردن از اینکه شما درست فکر می کنید، کافی است تا پارچه را برگردانید و آب را بر روی آن بپاشید تا نفوذ یا عدم نفوذ آب را مشاهده کنید.
  • اگر شما بتوانید از طریق پارچه تنفس کنید، به این معنی است که پارچه دارای W.P نیست. اگر نتوانید تنفس را انجام دهید، می توان گفت که پارچه W.P است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *