صفحه اصلی اخــبار و مـطالب روز پارچه چسبان و راحتی که فعالیت های فرد را تشخیص می دهد
1401/05/05

پارچه چسبان و راحتی که فعالیت های فرد را تشخیص می دهد

A COMFORTABLE FORM-FITTING FABRIC THAT RECOGNIZES ITS WEARER’S ACTIVITES

محققان MIT اخیراً منسوجات هوشمندی را تولید کرده اند که جزء پارچه های راحت و چسبان هستند. این پارچه هوشمند، نحوه حرکت فرد را حس می کند. از این رو می تواند فعالیت های مختلف فرد منجمله راه رفتن، دویدن و پریدن را تشخیص دهد.

آنها برای ساخت این پارچه از نوع خاصی از نخ پلاستیکی ذوب شده استفاده کرده اند. این فرآیند به شکل دهی حرارتی معروف است. دانشمندان با انجام این کار می توانند دقت حسگرهای فشاری بافته شده در منسوجات تریکو چند لایه که 3DKnITS نامیده می شوند را به میزان قابل توجهی بهبود بخشند.

دانشمندان با استفاده از این فرآیند، یک کفش و یک زیرانداز ساختند. بعداً داده ها را از طریق حسگرهای فشاری در سیستم های سخت افزاری و نرم افزاری جدید توسعه یافته در زمان آنی، اندازه گیری و تفسیر کردند. الگوریتم یادگیری ماشین با نرخ دقت تقریبا 95%، حرکات و موقعیت های فرد یوگا کار را در حالیکه بر روی این زیرانداز هوشمند منسوج ایستاده بود، پیش بینی می کرد.

محققان برای ساخت این منسوجات هوشمند از فناوری تریکوبافی دیجیتال استفاده نمودند. این فناوری امکان نمونه سازی سریع را فراهم می کند و به راحتی می توان از آن در تولید در مقیاس کلان استفاده کرد.

تولید ژاکت آلومینیومی از کپسول های نسپرسو

دستگاه تریکوبافی دیجیتال، لایه هایی از پارچه را با ردیف هایی از نخ استاندارد و عملکردی می بافد. این پارچه تریکو چند لایه دارای یک بافت حساس به فشار است که هنگام فشرده شدن مقاومت را تغییر می دهد و بین دو لایه تریکوی رسانا قرار می گیرد. دستگاه بافندگی این نخ کاربردی را در قالب ردیف های عمودی و افقی مطابق با یک الگو می بافد. یک حسگر فشاری در جاییکه الیاف عملکردی بافته می شوند ایجاد می گردد.

با این حال نخ نرم و انعطاف پذیر است؛ به همین دلیل لایه های پارچه حرکت می کنند و در هنگام حرکت فرد، بر روی هم ساییده می شوند. این کار باعث ایجاد نویز و نوسان می شود که این مسئله دقت حسگرهای فشاری را پایین می آورد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *