صفحه اصلی اخــبار و مـطالب روز استخراج مواد رنگی ارگانیک از جلبک
1400/02/28

استخراج مواد رنگی ارگانیک از جلبک

Organic colorant from algae

شرکت Avgol که تولید کننده پیشروی منسوجات بی بافت اسپان ملت (spunmelt) است به تازگی همکاری خود با شرکت Algaeing را آغاز نموده است. شرکت Algaeing، توسعه دهنده فرمولاسیون های زیست بنیان مبتنی بر جلبک برای مواد رنگی و الیاف بوده، و در برلین آلمان مستقر است. تمرکز این همکاری، اصلاح کیفی زیبایی پارچه های اسپان باند و ملت بلون مبتنی بر پلی ‌اولفین است.
در فناوری های Algaeing، از گونه های مختلف جلبک ها برای تولید طیف گسترده ای از رنگ های جذاب استفاده می شود؛ بسیاری از آنها همان هایی هستند که در پارچه های بی بافت امروزی مورد استفاده قرار می گیرند. مزایای استفاده از منبع زیستی جلبک بسیار فراتر از حذف مواد رنگی سنتز شده شیمیایی است و باعث کاهش مصرف آب در بعدی وسیع، کاهش استفاده از مواد شیمیایی یا کود، و کمتر شدن انتشار دی اکسید کربن می شود.
رنانا کربس (Renana Krebs)، مدیر عامل شرکت Algaeing می گوید: «ما بسیار خوشحالیم که می توانیم فناوری خود را به حوزه منسوجات بی بافت اسپان لاید (spunlaid) ببریم. استفاده از فناوری ما در تولید اجزای پایدار Avgol و تلفیق آنها با رنگ، و همچنین تولید محصولات سازگار با پوست که از جلبک ها به دست می آیند و استفاده از آنها در محصولات مراقبت شخصی، فرصتی برای کاهش تاثیرات انسانی در سراسر جهان در مقیاس وسیع فراهم می کند».
شاکر راکیم (Shachar Rachim)، مدیر عامل شرکت Avgol عنوان می کند: «این شرکت در حال ساخت مجموعه ای از محصولات و مواد به منظور ارائه محصولات نهایی 100% پایدار برای مصارف بهداشتی، پزشکی، PPE و کاربردهای صنعتی است. بیانیه اخیر ما در زمینه همکاری با شرکت Polymateria و فناوری Biotransformation در زمینه تولید مواد یکبار مصرف فرار، تنها بخشی از فعالیت های کلی ما را تشکیل می دهد. برقراری پیوند با سایر شرکت های پیشرو که به پیشنهادات ما جامه عمل می پوشانند، برای حمایت از چشم انداز شرکت مان حیاتی است. ما این انگیزه را در شرکت Algaeing به دست آورده ایم».
این شرکت ها از سال 2020 با هم همکاری می کنند و فناوری مواد رنگی Algaeing را از نظر اثبات ایده و نمونه سازی آزمایش کرده اند. اکنون طرفین در حال آماده سازی برای ورود به مراحل بعدی کانال ارتباطی معرفی محصول هستند.
از مواد رنگی تلفیقی برای منسوجات بی بافت در وهله اول جهت ساخت اقلام بهداشتی و بازارهای محصولات محافظت شخصی یا پزشکی استفاده خواهد شد. به طور خاص، مواد پوشش دهنده بدن برای استفاده در محصولات بهداشتی جاذب و ماسک های صورت یا اجزای پوشش دهنده صورت ساخته می شوند؛ در واقع تولید این محصولات هدف کلیدی عرضه محصولات نسل اول است.
راکیم می گوید: «مزایای فناوری Algaeing با تمایل شرکت Avgol برای تولید مواد قابل بازیافت و تجزیه بیولوژیکی به خوبی سازگار است. داشتن یک ماده رنگی ارگانیک که قابلیت از بین رفتن در طی فرآیند بازیافت را داشته باشد، و در صورت تجزیه بیولوژیکی و آزاد شدن در محیط زیست هیچ گونه تاثیر مخربی بر جای نگذارد، دورنمای این همکاری را امیدبخش نشان می دهد».

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *