صفحه اصلی صــنعت و تجـــارت رونق گرفتن فروش مجدد لباس به خاطر شیوع بیماری همه گیر کرونا
1401/01/13

رونق گرفتن فروش مجدد لباس به خاطر شیوع بیماری همه گیر کرونا

Resale Is Thriving In The Pandemic

از زمان بروز بیماری همه گیر کرونا، صنعت مد شدیداً مورد توجه قرار گرفته است. غول های خرده فروشی تقاضای ورشکستگی کرده اند، برندهای مستقل تعطیل شده اند و فروشگاه های فیزیکی اگر چه درهای خود را نبسته اند؛ اما هنوز هم به دلیل اینکه در مدت قرنطینه مجبور به بستن فروشگاه هایشان بوده اند، در حال بازیابی مالی خود هستند. اما یکی از معدود عرصه هایی که در این مدت رشد عجیبی را تجربه کرده، صنعت فروش مجدد است.

پلتفرم های ارسال آنلاین و خرده فروشان دست دوم در چند سال گذشته، نشانه های امیدوارکننده ای را مشاهده کرده بودند. براساس گزارش سال 2020 پلتفرم فروش مجددthredUP ، فروش مجدد 25 برابر سریع تر از خرده فروشی در سال 2019 رشد داشته است؛ این در حالی است که 62 میلیون خانم در سال 2019 محصولات دست دوم خریداری کرده اند؛ این رقم در سال های 2018 و 2017 به ترتیب 56 میلیون و 44 میلیون نفر بوده است.

فانی مویزانت (Fanny Moizant)، رئیس و بنیانگذار مشترک شرکت Vestiaire Collective که اخیراً گزارشی را نیز منتشر کرده، معتقد است که رفتار مصرف کننده از زمان شروع همه گیری شروع به تغییر کرده است؛ او می گوید: «علاقه مصرف کنندگان به مد دست دوم از میانه همه گیری شروع به رشد نموده است. در ماه می سفارشات ما 119% افزایش یافت و در ماه ژوئن رشد 144% را نسبت به مدت مشابه در سال قبل تجربه کردیم». سارا دیویس (Sarah Davis)، بنیانگذار و رئیس پلتفرم Fashionphile می گوید شرکت او که در زمینه فروش اکسسوری ها و کیف های دستی دست دوم طراحان فعالیت می کند، بالاترین روز فروش غیر تبلیغاتی خود را در تاریخ 15 آوریل تجربه کرده است؛ او افزود: «آن روز ما واقعاً شوکه شدیم، اما یک هفته بعد توانستیم آن رقم را شکست دهیم و از آن به بعد بارها و بارها آن را پشت سر گذاشته ایم». در ضمن Rebag که یک شرکت فروش مجدد کیف ها و اکسسوری های لوکس طراحان است نیز در ماه های اخیر فعالیت بیشتری را نسبت به روزهای پر کار خود از جمله جمعه سیاه (Black Friday) و دوشنبه مجازی (Cyber Monday) سال گذشته تجربه کرده است. یانینا لوکا (Ianina Lucca)، معاون ارشد مدیر پلتفرم Growth Marketing در Depop که یک اپلیکیشن اجتماعی خرید همتا به همتا است می گوید: «ما از ماه آوریل به بعد رکوردشکنی را در کل بازارهای اصلی خود تجربه کرده ایم و از آن زمان تاکنون شاهد رشد مستمر سه رقمی در پلتفرم خود بوده ایم».

البته برخی از دلایل این رشد به توقف خرید در دنیای واقعی مربوط است؛ چرا که در این مدت اکثر خرده فروشان و فروشگاه های فیزیکی فروش لباس های دست دوم فروشگاه های خود را تعطیل کردند و همین امر مصرف کنندگان را به سمت خرید آنلاین سوق داد. چارلز گورا (Charles Gorra)، بنیانگذار پلتفرم Rebag می گوید: «اگر چه همه گیری دنیای مد را تحت تاثیر قرار داده است؛ اما مصرف کنندگان هنوز هم تمایل به خرید اقلام دست دوم دارند، به ویژه از فروشگاه هایی که به صورت آنلاین در دسترس آنها هستند. با وجود اینکه اکثر فروشگاه ها شروع به بازگشایی کرده اند؛ هنوز بیشتر مشتریان، خرید آنلاین از خانه را ترجیح می دهند». عامل دیگر بی حوصلگی ناشی از قرنطینه است که باعث شده بسیاری در اوقات فراغت خود به گشت و گذار در سایت های اینترنتی بپردازند. ارین والاس (Erin Wallace)، معاون بازاریابی یکپارچه در پلتفرم thredUP می گوید: «با ورود مداوم کاربران جدید، فروش مجدد آنلاین به افرادیکه هنوز در خانه مانده اند؛ یک روش سرگرم کننده برای خرید از خانه محسوب می شود. براساس بازدیدهای جدید بی شماری که در ماه می داشته ایم، می توانیم بگوییم این ماه، ماه رکورد شکنی بوده است».

هنوز نشانه های دیگری نیز وجود دارند که ثابت می کنند افزایش فروش اقلام دست دوم تنها ناشی از همه گیری نیست؛ نشانه هایی که به ما یادآوری می کنند سال 2022 سالی است که همه ما بالاخره خرید دست دوم را شروع می کنیم. پس چه چیزی باعث تغییر شده است؟

پایداری یک عامل بسیار مهم به شمار می آید

مدت ها قبل از شروع سال 2020، بسیاری از مصرف کنندگان به دلیل پایداری، اقلام دست دوم را خریداری می کردند. والاس می گوید: «در حالیکه همه گیری گرایش به صرفه جویی را تسریع می کند؛ اما قطعاً نقطه روشن فروش مجدد، تنها به دورنمای مبهم همه گیری مربوط نمی شود». براساس گزارش thredUP، 70% مصرف کنندگان موافقند که رسیدگی به تغییرات آب و هوایی اکنون بیش از هر زمان دیگری اهمیت دارد. والاس می گوید: «انتخاب اقلام استفاده شده به جای اقلام نو، یکی از ساده ترین راه ها برای کاهش تأثیر مد و مشارکت در اقتصاد چرخه ای است. اگر همه در ایالات متحده تنها به جای خرید یک قلم کالای جدید، به خرید نمونه دست دوم آن اکتفا کنند؛ تقریباً 6 میلیارد پوند در انتشار گاز دی اکسید کربن صرفه جویی می شود و این معادل انتشار گاز دی اکسید کربن توسط یک میلیون خودرو در خلال رانندگی خارج از شهر به مدت یک سال است. افزایش طول عمر محصولات با منحرف کردن مسیر آنها و عدم ورودشان به محل های دفن زباله؛ ضمن استفاده بیشتر از منابع طبیعی مورد استفاده برای ساخت آنها، اثرات مضر ضایعات مد را نیز کاهش می دهد».

با وجود اینکه قبل از همه گیری، پایداری در ذهن بیشتر افراد بوده است؛ اما وضعیت اضطراری بهداشتی بار دیگر همگان را مجبور به تجدید نظر در ارزش ها و تعهدات خود کرده است. مویزانت می گوید: «کووید- 19 باعث شد بسیاری از مردم در ارزش های خود تجدید نظر کنند. هرگز مثل امروز به عنوان یک فوریت به پایداری توجه نشده است. بسیاری از مصرف کنندگان حال از خود می پرسند که چگونه می توانند با شیوه هایی مسئولیت پذیرانه تر از روند مد لذت ببرند. از این رو مد دست دوم به واسطه تاکید بر خرید کمتر و سرمایه گذاری بر روی کیفیت، محبوبیت بیشتری پیدا کرده است». طبق گزارش Vestiaire، برندهای پایدار و اخلاقی شاهد جهش در تقاضا بوده اند؛ برند پایدار لوکس Stella McCartney، حدود 42% افزایش فروش را تجربه کرده است؛ برندهای دیگر نیز مانند LOQ، Marine Serre و Vejas هر کدام به نوعی افزایش فروش را به دست آورده اند. او می گوید: «همگان می دانند که صنعت مد یکی از آلاینده ترین صنایع جهان است. میانگین طول عمر یک لباس 3.3 سال می باشد و گسترش استفاده از آن می تواند تاثیر زیادی بر روی محیط زیست داشته باشد. خرید یک تکه لباس دست دوم و استفاده از آن به مدت 9 ماه دیگر، می تواند ردپای آب و کربن آن را 20 تا 30% کاهش دهد. پایدارترین شیوه خرید، خرید چیزی است که قبلاً استفاده شده و نگهداشتن آن به صورت بلند مدت تا حد امکان است.

مقایسه کمباین غوزه‌ چین پنبه با دستگاه اسپیندل پنبه‌ چین

از آنجاییکه این بیماری همه گیر، فشار مالی نامتناسبی را بر روی فروشگاه های مستقل وارد کرده؛ لذا مصرف کنندگان بیشتر از قبل نسبت به خرید از مغازه های خانوادگی و محلی متعهد شده اند. حضور بازارهای آنلاینی مانند Thrilling که لباس های وینتیج و دست دوم فروشگاه های مستقل سراسر کشور را ارائه می دهند؛ از زمان شروع همه گیری فروش آنها را دو برابر نموده است. شیلا کیم پارکر (Shilla Kim-Parker)، بنیانگذار و مدیر عامل این پلتفرم می گوید: «ما قبلاً آنقدر لباس تولید کرده ایم که برای نسل بشر کافی باشد. خرید لباس های دست دوم نه تنها نوعی لطف به کره زمین محسوب می شود؛ بلکه با این کار از مغازه های کوچک و خانوادگی پشتیبانی می کنید که ستون فقرات تمام اقتصادهای محلی هستند، به ویژه هنگامیکه مستقل از آنها خرید می کنید و یا برای خرید از آنها از واسطه ای مانند Thrilling کمک می گیرید».

قیمت در زمان بی ثباتی اقتصادی، اهمیت مضاعفی دارد

این حقیقت که لباس دست دوم معمولاً ارزانتر است و شیوع این بیماری همه گیر باعث شده میلیون ها نفر شغل خود را از دست بدهند؛ عامل کمی نیست. براساس گزارش thredUp، حدود 82% مردم با محدود شدن بودجه شان رو به خرید لباس های دست دوم می آورند. والاس می گوید: «وقتی همه گیری باعث عدم اطمینان اقتصادی و صرف بیشتر وقت در خانه می شود؛ مصرف کنندگان به فروشگاه های دست دوم آنلاین رو می آورند تا راهی برای به دست آوردن اقلام پر زرق و برق برندها با قیمت های بهتر پیدا کنند».

دیویس نیز با این نظر موافق است؛ او می گوید: «مدتی قبل مقاله ای را در یک مجله روانشناسی با عنوان “چرا خرده فروشی درمانی کارآمد است” خواندم. در این گزارش آمده که بیش از 60% خریداران برای بهتر شدن وضعیت روانی خود خرید کرده اند. در این دوره شما نمی توانید کسانی را پیدا کنید که نیاز به حال خوب نداشته باشد. همه ما در این دوره عدم اطمینان، به خرید ارزان نیاز داریم». او در ادامه عنوان می کند: «خرید لباس های دست دوم در حالت کلی راهی مقرون به صرفه برای خرید محسوب می شوند. وقتی افراد به فکر یک داد و ستد می افتند؛ معمولاً به منابع دست دوم مراجعه می کنند. ما این را به مرور زمان متوجه شده ایم، اما حقیقت این است که همه گیری هم تاثیر مضاعفی بر روی این مسئله داشته است. امروزه مردم در مورد خریدهای خود بیشتر فکر می کنند و برای این کار اغلب به بازارهای دست دوم متوسل می شوند».

اکنون با ورود ما به دوره ای که بسیاری پیش بینی می کردند با یکی از بدترین رکورد های مالی در تاریخ مواجه هستیم؛ قیمت ها همچنان یک عامل تعیین کننده بسیار مهم در خرید مشتریان محسوب می شوند.

مصرف کنندگان به دنبال خریدهای سرمایه گذارانه هستند

همچنان که به جلوتر می رویم مصرف کنندگان بیشتر در مورد ارزش بلند مدت یک کالای مد فکر می کنند؛ امری که ممکن است موجب صرف هزینه بیشتر برای کالاهای لوکس به عنوان نوعی سرمایه گذاری شود. امروزه مصرف کنندگان نه تنها دنبال اقلام مدی هستند که ماندگاری بیشتری برای آنها دارند؛ بلکه می خواهند چیزی را خریداری کنند که در صورت قرار گرفتن آنها در تنگنای مالی و یا خسته شدن شان از آن کالا، امکان فروش مجدد و خرید چیز دیگری به جای آنها را داشته باشند. دیویس می گوید: «فقط محصولات با کیفیت می توانند بارها و بارها خرید و فروش شده و دوباره خریداری شوند. برخی از کیف های برند Fashionphile، پنج یا شش بار فروخته شده و دوباره خریداری شده اند. تنها کیفیت محصولات، چنین چیزی را امکان پذیر می کند».

ساشا اسکودا (Sasha Skoda)، رئیس پلتفرم Women’s at The RealReal می گوید که همه گیری منجر به هزینه های لوکس غیرمنتظره شده است. اسکودا با اشاره به اینکه محبوبیت کیف های دستی با ارزش در پلتفرم او به خصوص کیف های برندهای Hermes و Kelly bag این اواخر افزایش چشمگیری داشته است، می افزاید: «جالب این است که خریداران در دوران این همه گیری، به خصوص نسل هزاره که به سرمایه گذاری در تجارب شناخته می شوند و در این دوران شدیداً محدودیت را تجربه کرده اند؛ بیشتر به سمت خرید به عنوان سرمایه گذاری روی آورده اند». به گفته او در سه ماهه گذشته درصد سود آنها نسبت به دوره مشابه سال قبل 42% افزایش یافته است. او ادامه داد: «در سه ماهه گذشته هزاره ها بیش از سایر رده های سنی به خرید کیف های دستی برند Hermes روی آورده اند. در ضمن از ماه مارس توجه خریداران به ساعت های با ارزش زیاد جلب شده که در این میان بیشترین رشد نسبت به مدت مشابه سال قبل، در میان نسل هزاره مشاهده گردیده است». همچنین در نیمه اول سال، تقاضا برای کیف های دستی برندهای Louis Vuitton و Gucci در پلتفرم The RealReal به ترتیب 38% و 24% افزایش یافته است.

براساس گفته پلتفرم Rebag، کیف های پرطرفدار برند Louis Vuitton از اواخر سال جزء پرفروش ترین های این سایت بوده اند؛ در ضمن کیف های دسته فلزی برندهای Chanel و کیف های وینتیج خورجینی برند Dior در رده های بعدی قرار گرفته اند. گورا می گوید: «این دو سبک از اول هم شناخته شده ترین برندها در دنیای لوکس بوده اند و از نظر طراحی بسیار متنوع هستند؛ همین امر باعث می شود تا آنها روز به روز اقلام کلاسیک بیشتری را به مجموعه های خود اضافه کنند. در هر حال کیف خورجینی وینتیج برند Dior به لطف قیمت فروش مناسب آن، در مقام مقایسه با آخرین نسخه کیف های خورجینی، محبوبیتش دوچندان شده است. مشتریان هنوز هم حاضرند بر روی اقلام لوکس سرمایه گذاری کنند؛ اما حقیقت این است که آنها در مورد خریدهای خود بسیار کاربردی عمل می نمایند».

دستگاه پنبه پاک کنی و تاریخچه آن

مشتریان چه چیزهای دیگری را از پلتفرم های فروش مجدد خریداری می کنند؟

حال این سوال پیش می آید که افراد به خرید چه چیزهایی در پلتفرم های فروش مجدد بیشتر علاقه نشان می دهند؟ اسکودا می گوید: «پلتفرم The RealReal از اواسط مارس تا اواسط آوریل شاهد افزایش 24% تقاضا برای روسری های ابریشمی، نسبت به مدت مشابه سال قبل بوده است. این تقاضا احتمالاً ناشی از نیاز به یک ظاهر مناسب و بی عیب و نقص برای حضور در جلسات ویدئویی بوده و یا احتمالاً ناشی از توصیه های مرکز کنترل و پیشگیری بیماری (CDC) در مورد پوشش صورت بوده است. بعد از اینکه CDC در 3 آوریل این توصیه را ارائه داد؛ ما شاهد افزایش 19% تقاضا برای روسری های ابریشمی بودیم». به گفته پلتفرم Vestiaire Collective، افزایش 68% سفارشات نشان می دهد که تقاضا برای روسری های برند لوکس Hermes افزایش چشمگیری یافته؛ در ضمن تقاضا برای محصولات مشابه برند Fashionphile نیز افزایش زیادی را نشان می دهد. دیویس می گوید: «استفاده از گوشواره ها و سنجاق سینه های مزین به آرم برند Chanel برای تماس های Zoom به این زودی ها از رونق نخواهد افتاد. از این رو ما همچنان شاهد فروشی ثابت و پایدار در این حوزه خواهیم بود».

براساس داده های thredUP، صحبت کردن از طریق پلتفرم کنفرانسی ویدئویی باعث خلق ترند خرید « Zoom shirt» در زمان شیوع ویروس کرونا شده است؛ در خلال این ترند فروش بلوز و تاپ در آوریل نسبت به فوریه با رشد 30% مواجه شده است. براساس اطلاعات پلتفرم Thrilling به طور کلی تاپ ها و بلوزها در چند ماه گذشته عملکردی بهتر از شلوارها داشته اند که پیراهن های بلند و گشاد بیشترین محبوبیت را در این زمینه داشته اند. کیم پارکر می گوید: «آنها در تابستان راحت، آزاد و شیک هستند».

جای تعجبی ندارد که چرا فروش لباس های راحتی در پلتفرم های thredUp، Vestiaire Collective و Depop افزایش یافته است. لوکا می گوید: «پلتفرم Depop از همان آغاز قرنطینه، شاهد افزایش تصاعدی جستجو برای لباس های راحتی بوده که با توجه به الزام ماندن افراد در خانه کاملاً قابل انتظار بود. اما گروه های محصولی دیگری هم شاهد افزایش تقاضا بوده اند که از جمله آنها می توان به لباس های ورزشی، لباس های با سبک Y2K و اقلام پرطرفدار نسل زد (Gen Z) اشاره کرد. قطعاً این جستجوهای پرطرفدار به ترتیب وقایع حال حاضر و مختص این فصل را منعکس می کنند؛ اما از شواهد و قرائن چنین بر می آید که محبوبیت اقلامیکه راحتی، سبک و ابراز وجود را توامان در خود دارند، بیشتر شده، چرا که همه مجبورند در خانه باشند».

آیا این روند ادامه خواهد داشت؟

همه شرکت های فروش مجددی که در این زمینه مورد تحقیق قرار گرفته اند؛ بر این عقیده هستند که خرید اقلام دست دوم روندی نیست که به این زودی ها از بین برود. کیم پارکر می گوید: «اکثر خریداران در ایالات متحده قبلاً هم برای خرید اقلام دست دوم به فروشگاه ها مراجعه می کردند؛ این بیماری همه گیر تنها باعث تسریع خرید لباس های دست دوم به صورت آنلاین شده است. لباس های دست دوم همیشه ارزشمند بوده اند و امکان خرید اقلام با کیفیت با یک قیمت جذاب باعث می شود که مردم بیش از هر زمان دیگری براساس ارزش های خود خرید کنند، و بدین وسیله ضمن انتخاب مد پایدار برای حفاظت از محیط زیست، از معاش فروشگاه های کوچک و مستقل هم پشتیبانی نمایند». مویزانت نیز با این نظر موافق است؛ زیرا به نظر او هم فروش مجدد دارای ویژگی هایی است که بسیاری از مصرف کنندگان به دنبال آنها هستند. وی می افزاید: «امروزه مصرف کنندگان بیش از گذشته بر روی اهمیت پایداری، خرید آنلاین، احساس اختصاصی پوشیدن لباس های منحصر به فرد و خرید اقلام تک سایز و وینتیج تمرکز کرده اند؛ گزینه هایی که اکثر آنها در بازارهای فروش مجدد قابل دستیابی هستند».

البته رواج این الگوی خرید به این دلیل است که نسل زد تعهد زیادی به مقابله با شرایط اضطراری آب و هوایی دارند و بیشتر از قبل نیز به تاثیرات زیست محیطی مد توجه نشان می دهند. گورا می گوید: «ما معتقدیم که خرید لباس های دست دوم فقط به دلیل افزایش مصرف کنندگان تازه وارد نسل های هزاره و زد است. خرید دست دوم با آنها ارتباط برقرار می کند؛ زیرا با اولویت های آنها در زمینه خرید گزینه های پایدارتر همخوانی دارد. فروش مجدد تنها یکی از پره های چرخ عظیمی است که اقتصاد چرخه ای نامیده می شود، و نه تنها به دلیل حداقل تاثیرات زیست محیطی، بلکه به دلیل دسترسی به خریدهای با ارزش مورد توجه است؛ در واقع آنها معیارهایی هستند که در دوران پس از همه گیری هم همچنان پر قدرت ظاهر خواهند شد». پلتفرم Depop در دوران همه گیری شاهد افزایش حضور نسل زد در لیست های خرید و فروش خود بوده است. لوکا می گوید: «جامعه ما قهرمان جنبش مد چرخه ای محسوب می شود و انتظار آنها از مصرف کنندگان در سراسر کشور این است که هنگام خریدهای خود بعد از پایان همه گیری، بیشتر مراقب محیط زیست باشند».

طبق گزارش thredUp پیش بینی می شود ارزش کل بازار دست دوم که در حال حاضر در حدود 28 میلیارد دلار است، طی 5 سال آینده به 64 میلیارد دلار برسد؛ در ضمن پیش بینی می گردد طی 10 سال فروش مجدد به دلیل داشتن تنوع و قیمت کمتر، از فست فشن پیشی بگیرد. والاس می گوید: «بازار فروش مجدد سال به سال بزرگتر می شود. از آنجاییکه مصرف کنندگان بیش از پیش به دنبال ارزش ها، پایداری و راحتی هستند؛ انتظار داریم بازار دست دوم منفجر شود. در حالیکه خریداران به پایش دقیق برندها و شرکت هایی که از آنها حمایت می کنند، ادامه می دهند تا بدین وسیله از جیب خود و کره زمین بیشتر محافظت کنند؛ هیچ نشانه ای دال بر کند شدن روند رو به رشد بازار دست دوم مشاهده نمی گردد».

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *