صفحه اصلی صــنعت و تجـــارت تأثیر صنعت مد بر روی حیوانات
1399/06/14

تأثیر صنعت مد بر روی حیوانات

Fashion's Impact on Animals

مواد اولیه برای صنعت مد از جمله چرم، ابریشم و خز از طریق میلیون ها دام فراهم می شوند. روش های صنعتی می توانند بر روی تنوع زیستی اثر منفی ایجاد نمایند که در نتیجه منجر به از بین رفتن زیستگاه ها و گونه های دام می شوند.
بشر تقریبا در تمام طول تاریخ خودش از حیوانات به روش های مختلفی به عنوان مواد اولیه برای لباس ها و اکسسوری ها استفاده کرده است. استفاده از بعضی از این مواد مثل پشم یا چرم هنوز هم رایج است، در حالیکه برخی دیگر مانند کشمیر یا خز به دلیل کمیاب بودن یا هزینه زیاد فقط در وسایل لوکس به کار برده می شوند.
در حالت کلی حیوانات برای دو منظور مورد استفاده قرار می گیرند. آنها برای پوست (یعنی چرم) یا بخش های دیگر بدن (مثل استخوان) سلاخی می شوند یا برای پوشش (مثل پشم یا پر) پرورش می یابند که در طول دوره حیات با رشد کردن آنها از روی بدن دام برداشته می شوند.

تأثیر بر روی تنوع زیستی

صنعت مد به واسطه تأثیرش بر روی تنوع زیستی، سومین تأثیر را بر روی زندگی حیوانات دارد. این صنعت با روش های منفی مختلفی از جمله پاک کردن زمین برای کشاورزی، آلودگی کشاورزی و صنعتی، و همچنین با تغییرات اقلیمی مرتبط است. همه این موارد تأثیرات منفی چشمگیری دارند و تنوع زیستی را کاهش می دهند، در نتیجه گونه ها و زیستگاه های حیوانات را در سراسر جهان از بین می برند.
استفاده از محصولات دامی در صنعت مد به خصوص پس از مشخص شدن نبود رفاه حیوانات و اصول اخلاقی استفاده از دام ها در قرن بیست و یکم جهت برطرف کردن نیازهای اصلی انسان (برای تأمین لباس)، انتقادات زیادی را به دنبال داشته است. بعضی از افراد این استدلال را مطرح می کنند که بسیاری از محصولات دامی استفاده شده در تولید لباس (مانند چرم یا پر/ کرک)، محصولات جانبی به دست آمده از پرورش دام زنده یا کشتار آنها برای تولید گوشت هستند.

نکاتی در زمینه پرورش پنبه برای دستیابی به محصول پربار

چه میزان دام در صنعت مد مورد استفاده قرار می گیرند؟

میزان دام های استفاده شده در زنجیره تأمین مد خیلی مشخص نیست، چون داده ها به صورت مرتب جمع آوری نمی شوند. ارقام موجود در جدول زیر از طریق منابع متنوعی به دست آمده که شاید بعضی از آنها حالت تخمینی داشته باشند. اطلاعاتی در زمینه هیچ کدام از انواع چرم یا خز منتشر نشده است و بعضی از این داده ها مربوط به سال 2009 یا قبل تر هستند. بین گوسفندان پرورش یافته برای گوشت یا چرم و گوسفندان رشد یافته برای پشم تفاوت قابل ملاحظه ای وجود دارد که این موضوع سبب ایجاد شمارش مضاعف تعداد گوسفندان شده است. با این وجود این جدول به صورت آشکار نشان می دهد که سالانه میلیاردها دام برای تأمین مواد اولیه مورد استفاده قرار می گیرند یا پرورش داده می شوند که بیشترین تعداد آنها مربوط به کرم های ابریشم است.
چه تعداد دام در صنعت مد به عنوان مواد اولیه مورد استفاده قرار می گیرند؟

تأثیر صنعت مد بر روی حیوانات - محیط زیست, صنعت مد, صنعت پوشاک

جمع بندی

  • حیوانات در سراسر تاریخ بشر به عنوان مواد اولیه برای پارچه و اکسسوری ها مورد استفاده قرار گرفته اند.
  • استفاده از بعضی از دام ها برای تولید پشم، چرم و ابریشم هنوز هم بسیار رایج است، اما بعضی دیگر مثل کشمیر یا خز عمدتا به عنوان مواد کالاهای لوکس به کار برده می شوند.
  • داده های موجود در مورد تعداد دام های استفاده شده در صنعت مد چندان قابل اعتماد نیستند، اما مشخص است که از میلیاردها دام به عنوان مواد اولیه در صنعت مد استفاده می گردد.
  • حیوانات در سطح گسترده ممکن است برای پوست یا اعضای بدنشان پرورش و سپس ذبح گردند، اما بعضی دیگر به خاطر پوشش شان پرورش می یابند. این دسته از دام ها بعد از رشد کردن به صورت متناوب پوشش شان کوتاه یا چیده می شود. صنعت مد به واسطه ایجاد تأثیر منفی بر روی تنوع زیستی، گونه ها و زیستگاه های دام را نیز با تغییر مواجه می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *