صفحه اصلی دانشـــنامه پهن یا چند لا نمودن پارچه‌ها برای برش زدن
1398/12/21

پهن یا چند لا نمودن پارچه‌ها برای برش زدن

Spreading

پهن نمودن پارچه، بخش بسیار مهمی از فرآیند تولید است، زیرا برای بدست آوردن محصول نهایی با کیفیت بالا یک فرآیند اصلی محسوب می‌شود. پهن کردن پارچه، فرآیند باز کردن توپ‌های (رول‌های) بزرگ پارچه روی میزهای بلند و عریض جهت برش تکه‌ها‌ی پوشاک است. با توجه به تعداد پوشاک مورد‌نظر و ضخامت پارچه، تعداد لایه‌های پارچه مشخص می‌شود. ماشین‌آلات پهن کردن پارچه برای تولید انبوه مورد استفاده قرار می‌گیرند.

پهن یا چند لا نمودن پارچه

پهن کردن پارچه، فرآیند باز کردن توپ‌های بزرگ پارچه روی میزهای بلند و عریض جهت برش تکه‌ها‌ی پوشاک است. با توجه به تعداد پوشاک مورد‌نظر و ضخامت پارچه، تعداد لایه‌های پارچه مشخص می‌شود. ماشین‌آلات پهن کردن پارچه برای تولید انبوه مورد استفاده قرار می‌گیرند. این حالت را می توان با دست یا با دستگاه انجام داد. با توجه به نوع پارچه و فناوری برش، حداکثر تا 200 لایه از پارچه ممکن است در یک زمان برش داده شوند. پارچه‌هایی که کار با آنها مشکل‌تر است، در دسته‌های نازک‌تر برش داده می‌شوند.
پهن کردن و برش دادن، پخش نمودن پارچه به صورت صاف در لایه‌های منطبق‌شده یا در پرزهایی حاوی طول مشخص است. نشانگر برش روی بالاترین لایه گذاشته می‌شود. حداکثر عرض برش، عرض قابل‌استفاده پارچه منهای کناره پارچه یا نشانگر سوزن ایجاد‌شده توسط نشانگرهای استنسیل است. مقدار واقعی پارچه‌ی استفاده‌شده در نشانگر به‌عنوان درصد کل سطح پارچه، همان مفهوم استفاده از پارچه را برای ما روشن می‌کند.

انواع طرح لایه

  • لایه‌ی نیم پوشاک فقط نیمی از تکه‌های پوشاک را شامل می‌شود، یعنی یا سمت چپ یا سمت راست یک لباس را در نظر می‌گیرد. این طرح در کل برای پارچه‌های لوله‌ای استفاده می‌شود.
  • لایه‌ی تمام پوشاک شامل تمام تکه‌های پوشاک، از جمله سمت راست و سمت چپ است. به‌صورت کلی برای پارچه‌هابی با عرض باز مورد استفاده قرار می‌گیرد.
  • طرح تک سایز برای تمام تکه‌های پوشاک حاوی یک اندازه‌ی مشخص استفاده می‌شود. این نوع طرح مقرون‌به صرفه نیست، چون مصرف پارچه در آن بالا است.

انواع لایه

  • تک لایه یک لایه‌ی واحد از پارچه است که عموما برای تهیه نمونه از آن استفاده می‌شود.
  • چند لایه به تعدادی از لایه‌های پارچه گفته می‌شود که روی هم انباشته می‌گردند. 
  • لایه‌های پلکانی به‌عنوان مجموعه‌ای از لایه‌ها با طول‌های مختلف عمل می‌کنند که برای استفاده و مصرف بهتر پارچه به‌کار می‌روند.

حالت‌های پهن کردن پارچه

  • برش یک‌طرفه. وقتی پارچه در جهت رنگ یا الگوی چاپ قرار می‌گیرد و در یک چهت مشخص پردازش می‌شود، به آن برش یک‌طرفه می‌گویند. در این روش، پارچه در انتهای هر لایه برش زده می‌شود.
  • برش وجه به وجه. زمانی‌که پرز‌ها به‌صورت جفت رو‌به‌روی هم قرار می‌گیرند، این نوع برش به‌وجود می‌آید. چاپ و رنگ در یک جهت مشابه انجام می‌گیرد.
  • برش دوطرفه. این حالت موثرترین روش پهن کردن پارچه است که زمانی اتفاق می‌افتد که پرزهای پارچه پشت سر هم از چپ به راست و از راست به چپ قرار گیرند. این روش با رنگ محدود و چاپ یک‌طرفه قابل استفاده نخواهد بود.

عرض پارچه

عرضه‌ی پارچه به نوع مواد به‌کار‌رفته و کاربرد آنها بستگی دارد. به‌طور‌کلی، پارچه‌ها به صورت عرض باز (توپی)، دو لا (پیچیده) و لوله‌ای شکل (تا خورده) وجود دارند.

اندازه‌ی ایده‌آل برای برش پارچه‌ها

کشباف بافته شده وزن پارچه
5-4″ 4-5″ سنگین وزن
3-3.5″ 3-4″ وزن متوسط
2-2.25″ 2.5-3″ سبک وزن

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *