1399/03/29

پنبه ارگانیک

Organic Cotton

شما شب ها روی بالش های پنبه ای می خوابید، خود را با حوله های پنبه ای خشک می کنید و احتمالا اکنون یکی از لباس های پنبه ای را بر تن دارید. پنبه علی رغم این کاربردهای وسیع و سودمند (تقریبا در برگیرنده نیمی از الیاف استفاده شده در صنعت نساجی هستند)، یک جنبه تاریک نیز دارد. روش های مورد استفاده برای رشد، برداشت و تولید پنبه از حقایق ناخوشایندی تشکیل گردیده است که بر روی کره زمین و مردم روی آن تأثیر می گذارد.
پنبه به دلیل سودی که نصیب کشورهای در حال توسعه نظیر ازبکستان کرده است، گاهی اوقات به عنوان طلای سفید نیز شناخته می شود. اما چه واقعیت هایی پشت این ادعاها وجود دارد و چگونه می توان مطمئن شد که پنبه ای که برای پوشیدن و ساخت وسایل از آن استفاده می کنیم، می تواند از زمین، منابع آب و مردمی که در تولید لباس های ما مشارکت دارند، محافظت کند؟

پنبه ارگانیک - محیط زیست, صنعت نساجی, صنعت پنبه, بازار پنبه

حقایق غم انگیز در مورد پنبه

تأثیر پنبه بر روی کره زمین

آب: یکی از محصولات زراعی در جهان که به بیشترین حجم آب برای تولید نیاز دارد، پنبه است. شاید برای شما شوکه کننده باشد که برای تولید تنها یک تی شرت به 2700 لیتر آب نیاز است. برای درک کردن این قضیه کافی است تا به این مسئله بیندیشید که این حجم آب برای نوشیدن 900 روز یک انسان کفایت می کند.

آفت کش ها: فرآیند تولید پنبه معمولی از حشره کش های جهان نسبت به سایر محصولات زراعی، 16 درصد بیشتر استفاده می کند. آفت کش ها می توانند موجب آلودگی منابع آب محلی شوند، محیط زیست را تخریب نمایند و به حیوانات آسیب برسانند. آفت ها همواره در برابر مواد شیمیایی استفاده شده از خود مقاومت نشان می دهند، بنابراین آفت کش های جدید به فراخور زمان توسعه پیدا می کنند که این قضیه موجب استفاده بیشتر از آفت کش ها می گردد و هزینه ها را برای کشاورزان بالا می برد.

تأثیر پنبه بر روی انسان

مسمومیت آفت کش ها تنها به محیط زیست محدود نمی شود، بلکه منابع غذایی و آب نیز به راحتی می توانند از طریق روان آب ها آلوده گردند. جوامع محلی گاهی اوقات با مشکلات ناشی از این مسمومیت مواجه می شوند و از بیماری و حتی تولد کودکان نارس نیز رنج می برند. در بسیاری از کشورهای در حال توسعه، پنبه به صورت دستی برداشت می شود. در کشورهایی مانند ازبکستان و هند معمولا از کودکان برای انجام این کار صعب و دشوار استفاده می گردد که این نوع کار نه تنها آنها را از ادامه زندگی تحصیلی منع می کند، بلکه عاملی برای آسیب دیدگی و بیماری ها آنها نیز محسوب می شود.

جنس اسکناس های دلاری آمریکا از چیست و از چه موادی ساخته می شوند

پنبه ارگانیک - محیط زیست, صنعت نساجی, صنعت پنبه, بازار پنبه

پنبه ارگانیک؛ جایگزینی مناسب

پنبه ارگانیک یک راه حل پایدار عالی است که بدون استفاده از آفت کش ها رشد می کند و دانه های آن به صورت ژنتیکی اصلاح نمی شوند. شیوه های کشاورزی ارگانیک در صورتیکه بخواهند تا پایدار برای محیط زیست باشند و از منابع کمتری بهره بگیرند، نباید از مواد شیمیایی مضر استفاده نمایند. زمین های کشاورزی عاری از مواد شیمیایی حتی بیشتر از زمین هایی که استفاده ثابت از آفت کش ها در آنها منع شده است، حاصلخیز هستند، بنابراین کشاورزان پنبه ارگانیک معمولا کالاهای پنبه ای با طول عمر بیشتری نسبت به سایر کالاها به دست می آورند.
مزیت های پنبه ارگانیک واضح هستند؛ وقتی از آفت کش های کمتری استفاده می شود، سلامت کارگران به صورت قابل ملاحظه ای بهبود پیدا می کند، جوامع با دسترسی به آب و منابع غذایی تمیز می توانند در سلامت نسبی زندگی کنند و چون زمین به وسیله مواد شیمیایی مورد آسیب قرار نمی گیرد، پس از طول عمر بیشتری برخوردار خواهد بود.
از منظر اجتماعی، سازمان هایی مانند استاندارد جهانی منسوجات (GOTS) در تلاش هستند تا اطمینان حاصل کنند که منسوجات ارگانیک، زندگی مردم را افزایش می دهند (یا حداقل به آنها آسیبی وارد نمی کنند). این سازمان بر روی فرآوری، تولید، بسته بندی، برچسب گذاری، فروش و توزیع منسوجات نظارت می کند. این کار برای اطمینان حاصل کردن از رعایت استانداردهای زیست محیطی و اجتماعی از جمله شرایط کاری ایمن و بهداشتی، عدم تبعیض در محل کار و پرداخت نرخ های منصفانه انجام می گیرد.
با جستجوی جایگزین هایی مانند پنبه ارگانیک برای محصولات روزمره، می توان با تشویق تولید رشد پنبه بدون آفت کش ها و کاهش ضرر برای زمین و مردم به صورت پایدار و اخلاقی عمل نمود.

دستگاه های برداشت پنبه چگونه کار می کنند؟

چند نکته درباره پنبه ارگانیک

مصرف کنندگان به شدت به دنبال محصولاتی هستند که هم برای آنها و هم برای محیط زیست بهتر باشند. جستجو برای محصولات ارگانیک در صنایع غذایی آغاز شده و اکنون به صنعت مد رسیده است. به همین دلیل برندهای بسیاری شروع به ارائه گزینه های ارگانیک به مصرف کنندگان شان کرده اند (جدیدترین آن شرکت پریماک (Primark) است که اولین محصولات تولیدی خود در زمینه شلوارهای جین ارگانیک را راه اندازی نموده است).
با این وجود، تولید پنبه ارگانیک زیاد هم عالی نیست، چون پنبه ارگانیک نسبت به پنبه GMO، الیاف کمتری ارائه می دهد، بنابراین به گیاهان و زمین بیشتری برای تولید نیاز است. علاوه بر این، قبل از اینکه الیاف ارگانیک به تی شرت مورد علاقه تبدیل شوند، به فرآوری و رنگ آمیزی زیادی احتیاج دارند که هر دوی این فرآیند به شدت شیمیایی هستند. مگر اینکه لباس ها توسط GOTS مورد تأیید قرار گرفته باشند، و گرنه به سختی می توان تشخیص داد که رنگ های استفاده شده در تولید ارگانیک هستند یا خیر.
امروزه استفاده از واژه ارگانیک می تواند به شدت متقاعد کننده باشد، اما مراقب سبزشویی (greenwashing) و برندهای مدی که ادعا می کنند بهتر می توانند عمل کنند نیز باشید، چون این سازمان ها در عمل شاید هنوز نتوانسته باشند تا به دیگر مسائل مهم زیست محیطی عمل نمایند. اما دچار اشتباه نشوید، اگر پنبه ارگانیک به صورت پایدار و اخلاقی تولید شود، یک جایگزین عالی برای پنبه معمولی به شمار می آید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *