1398/12/04

سوزن‌ خیاطی

Sewing Needles

سوزن خیاطی، ابزاری بلند و باریک با نوکی تیز است. سوزن باید با فشار یک طرفه به نخ براساس کاربرد و بدون آسیب رساندن به آنها، در جسم دوخته‌شده نفوذ کند. از قسمت‌های مختلف سوزن می‌توان به میله، شانک، تیغه، شیار بلند، شیار کوتاه، چشم (سوراخ) و نوک اشاره کرد.

سوزن خیاطی

سوزن خیاطی، ابزاری بلند و باریک با نوکی تیز است. سوزن باید با فشار یک طرفه به نخ براساس کاربرد و بدون آسیب رساندن به آنها، در جسم دوخته‌شده نفوذ کند. برای مقاومت در برابر خوردگی، سوزن‌های جدید از سیم فولادی با کربن بالا، نیکل یا طلا تولید می‌شوند.

نوک‌های سوزن خیاطی

سوزن‌ها با طیف گسترده‌ای از انواع نوک مناسب برای خواص مختلف موادی که باید دوخته شوند، تولید می‌گردند. نوک سوزن می‌تواند در مرکز و یا خارج از آن قرار گیرد. این نوک‌ها در دو کلاس اصلی زیر طبقه‌بندی می‌شوند:

 • نوک گرد
 • نوک تیز

سوزن‌های نوک باریک: می توانند با نوک تیز خود به نخ پارچه دوخته‌شده نفوذ کنند و برای همه پارچه‌های بافته‌شده ایده‌آل هستند، زیرا به کوک زدن کمک کرده و حداقل چروک را در پارچه ایجاد می‌کنند. آنها برای کوک‌های کور و پارچه های ریز و متراکم استفاده می‌شوند. این نوک‌ها برای پارچه‌های کشباف مناسب نیستند.
سوزن‌های حاوی نوک متوسط: سوزن‌ها کمی گرد شده‌اند تا نخ‌های پارچه دوخته‌شده را بدون آسیب رساندن به آنها جابجا کند. این نوع رایج‌ترین نوک است.
سوزن‌های نوک درشت: این سوزن‌ها به شدت کند هستند و در ماشین‌های خیاطی فشاری استفاده می‌شوند.
سوزن‌های نوک توپی: سوزن‌های نوک توپی سبک برای پارچه‌های حساس مانند پارچه‌های کشباف، جهت جلوگیری از صدمه به حلقه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. این نوک‌ها برای حفظ خاصیت ارتجاعی پارچه بسیار مهم هستند. از سوزن‌های نوک توپی متوسط و سنگین برای پارچه‌های حاوی الیاف کشسان نیز استفاده می‌شود. این سوزن‌ها، وقتی الیاف را می‌دوزند، باعث سوراخ شدن آنها نمی‌شوند. سوزن به جای “برش” الیاف، بین نخ‌های پارچه فشار وارد می‌کند.
سوزن‌های نوک تیز: برای دوختن چرم و پارچه‌های روکش‌دار استفاده می‌شوند. این سوزن‌ها براساس موقعیت لبه برش و شکل آن، طبقه‌بندی و نامگذاری می‌شوند. اشکال با توجه به شکل لبه برشی مانند نوک نیزه‌ای، نوک مثلثی، نوک الماسی و غیره نامگذاری می‌شوند. این سوزن، شکل شکافی (و نه سوراخ بزرگی) ایجاد خواهد کرد که از طریق آن نخ عبور می‌کند.

نوع سوزن خیاطی مناسب یکی از پارامترهای مهم برای اطمینان از فرآیند خیاطی موثر و بدون عیب است که به مشخصات نوع سوزن، نوک سوزن، ظرافت سوزن، جنس پارچه، اندازه نخ خیاطی، نوع درز و نوع کوک بستگی دارد.

سوزن‌ خیاطی - خیاطی, تولید لباس, تولید پوشاک

اندازه‌های سوزن خیاطی

استفاده از سوزن با اندازه مناسب با توجه به نوع پارچه مورد استفاده مهم است. اندازه متری “Nm” یک سوزن، قطر تیغه (در 100/1 میلی متر) در نوک بالای پارچه را مشخص می کند. سوزنخ‌های ریز حدودNm 70 و سوزن‌های متوسط حدود Nm 90-80 هستند، در حالی که سوزن‌های ضخیم‌تر در حدود Nm100 خواهند بود.
قراردادی که برای تعیین اندازه‌ها مشخص شده است، نشان می‌دهد که با کاهش شماره اندازه، طول و ضخامت یک سوزن افزایش می‌یابد. پارچه‌های ظریف مانند ابریشم، حریر، پارچه وال، تور و پارچه ارگاندی به سوزن ریز سایز 9 نیاز دارند. پارچه‌های سبک مانند حریر مصنوعی، پارچه تافته، مخمل، پارچه کششی و تریکو به سوزن “اندازه 11” نیاز دارند.
پارچه‌هایی با وزن متوسط مانند پوپلین، کتان، چیت راه راه، کرپ پشمی، فلانل، بافتنی، کشباف، پشم و ساتین به سوزن سایز 14 نیاز دارند. پارچه‌‌هایی با وزن متوسط تا سنگین مانند پارچه بادبانی، گاباردین و پارچه‌های فاستونی به سوزن سایز 14 تا 16 نیاز خواهند داشت.
پارچه‌های سنگین مانند دنیم، پارچه رومبلی و کرباس به سوزن با سایز 16-18 نیاز دارند. بیشتر سوزن‌‌های ماشینی با سایز 18-9 در دسترس هستند. هرچه عدد سوزن کوچک‌تر باشد، بافندگی آن ریزتر است.

پارچه شانل چیست و کاربردها و ویژگی های منحصر به فرد شنیل

عملکرد صحیح

 • رفع کشیدگی کوک‌ها به‌دلیل برش‌های متقاطع کوک و بخش‌های ضخیم پارچه ایجاد می‌شود.
 • شکستگی سوزن به دلیل نفوذ زیاد نیروها و انحراف شدید سوزن به‌وجود می‌آید.
 • صدمه به نوک سوزن به‌دلیل تنظیم ضعیف حلقه‌گیر ایجاد می‌شود که باعث تماس با حلقه‌گیر سخت‌شده می‌شود.
 • پارگی نخ به دلیل تشکیل حلقه ضعیف و فضای ناکافی بین نخ و سوزن ایجاد می‌شود.
 • برای جلوگیری از اتلاف وقت از سوزن مخصوص نخ‌کشی برای انجام سریعتر این عمل استفاده می‌گردد.
 • از مزایای استفاده صحیح از سوزن می‌توان به کاهش رو ریختگی پود کوک‌ها، آسیب کمتر به پارچه، چروک کمتر، شکست کمتر سوزن و بهره‌وری بیشتر، محافظت بهینه از نقطه هوک، کاهش بار دستگاه، کاهش پارگی نخ و کاهش هزینه تولید اشاره کرد.

عیب‌یابی

چروک شدن کوک در پارچه‌های کشسان

 • از کوچکترین اندازه سوزن و کوچکترین اندازه نخ استفاده کنید.
 • از سوزن نوک توپی کوچکتر استفاده نمایید.
 • حداقل فشار را بر پایه وارد کنید.
 • کشش نخ سوزن و ماسوره و یا حلقه باید حداقل باشد.
 • از کار پیشبر با دندانه‌ی ریز استفاده کنید.
 • از SPI بزرگتر (کوک در هر اینچ) استفاده نکنید.
 • سوزن را برای پوشش یا آسیب در ناحیه نوک مورد بررسی قرار دهید. هنگام دوختن پارچه‌های مصنوعی، پارگی‌ها و قسمت‌های از قلم افتاده نخ را کوک بزنید.
 • برای کاهش اصطکاک و گرمای بیش از حد، همیشه از سوزن‌های مخصوص با روکش مخصوص استفاده کنید.
 • دمای سوزن را با استفاده از مواد روانکار یا پیش‌روان‌کار نخ خیاطی برای هموارسازی و کاهش اصطکاک پایین آورید.
 • سوزن‌ها را با استفاده از جریان هوا از طریق دمنده خنک کنید.
 • با کاهش دور موتور چرخ خیاطی، باعث تولید گرمای کمتری در سوزن خیاطی شوید.

ویژگی‌های اصلی سوزن خیاطی

میله‌ها، سوزن را در نوار سوزن قرار می‌دهند. انواع میله‌ها به صورت زیر هستند:

 • میله‌هایی با مقطع دایره‌ای
 • میله‌هایی با جانب صاف که برای قرار دادن سوزن در یک موقعیت خاص در نوار سوزن استفاده می‌شوند.
 • ضخامت میله در تمام طول مسیر تا تیغه سوزن حفظ می‌شود. این نوع میله‌ها در سوزن‌های مخصوصی استفاده می‌شوند.
جنس اسکناس های دلاری آمریکا از چیست و از چه موادی ساخته می شوند

تیغه سوزن از انتهای شانک تا ابتدای چشم کشیده می‌شود. ضخامت تیغه از چشم به شانک افزایش می‌یابد تا سفتی آن بالاتر رود. سوزن‌هایی با تیغه‌ی خمیده برای ماشین‌های پس‌دوز استفاده می‌شوند.

شیار در قسمت نخ‌کشی سوزن قرار دارد. عملکرد آن هدایت نخ در حین کوک زدن و محافظت از آن در برابر اصطکاک بیش از حد است.

چشم سوراخی است که قبل از نوک سوزن قرار دارد. شکل چشم همیشه در راستای طولی گسترش پیدا می‌کند، زیرا نخ سوزن باید به‌طور مورب و از طریق سوزن در جهت طول عبور کند.

سوزن‌ خیاطی - خیاطی, تولید لباس, تولید پوشاک

راهنمای انتخاب سوزن خیاطی در صنعت پوشاک

سوزن های خیاطی در صنعت پوشاک، براساس نوع پارچه و نوع نخ خیاطی انتخاب می شوند. انتخاب مناسب سوزن باعث می شود تا خروجی بخش خیاطی با کیفیت تر باشد. اندازه سوزن توسط تولید کنندگان به روش های متفاوتی بیان می شود؛ اما اندازه های متریک ساده ترین و پرکاربردترین معیارهای اندازه گیری اندازه سوزن در صنعت پوشاک هستند. معمولاً اندازه سوزن با واحد Nm بیان شده و با اندازه گیری قطر میانی تیغه سوزن مشخص می گردد.

سوزن‌ خیاطی - خیاطی, تولید لباس, تولید پوشاک

تاثیر انتخاب اشتباه سوزن خیاطی در صنعت پوشاک

برخی از تاثیرات انتخاب اشتباه سوزن در صنعت پوشاک عبارتند از:

۱- تاثیراتی که در آن سوزن نسبت به نخ خیاطی ظریف تر است

هنگامی که سوزن از نخ ظریف تر باشد؛ نخ نمی تواند به راحتی در داخل چشمی سوزن حرکت کند و دقیقاً در شیار بالایی سوزن قرار نمی گیرد. در نتیجه به دلیل وجود اصطکاک بیشتر، گرمای بیشتری در سوزن تولید می شود؛ این مشکل نهایتاً منجر به پارگی نخ و افت تولید لباس می گردد.

۲- تاثیراتی که در آن نخ نسبت به سوزن ظریف تر است

وقتی نخ ظریف تر از سوزن باشد ممکن است یک کوک لغزشی ایجاد شود؛ زیرا سوزن نمی تواند حلقه نخ را در یک اندازه مناسب ایجاد کند.

۳- تاثیراتی که در آن سوزن نسبت به الزامات پارچه ضخیم تر است

وقتی سوزن نسبت به پارچه ضخیم تر باشد؛ پارچه به دلیل سوراخ های بزرگ ایجاد شده توسط سوزن، ظاهری نامناسب پیدا می کند. در ضمن در این حالت ممکن است درز پارچه های بافته شده حالتی چروکیده و جمع شده پیدا کنند.

۴- تاثیراتی که در آن سوزن نسبت به الزامات پارچه ظریف تر است

هنگامیکه سوزن از پارچه ظریف تر باشد؛ با کار صفحه گلوگاه چرخ خیاطی، سوزن منحرف شده و حالتی منحنی شکل پیدا می کند. سوزنی که حالتی منحنی شکل پیدا کرده است؛ کوک های جابجا تولید می کند، زیرا ممکن است حلقه گیر نتواند حلقه ایجاد شده توسط نخ سوزن را بگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *