صفحه اصلی دانشـــنامه ریسندگی نخ و وظایف سالن حلاجی
1398/12/11

ریسندگی نخ و وظایف سالن حلاجی

Yarn Spinning, Blow Room Functions

سالن حلاجی نقطه شروع‌کننده عملیات ریسندگی است که در آن الیاف باز می‌شوند، تمیز می‌گردند، مخلوط می‌شوند، گرد و غبار آنها گرفته می‌شود و بدون افزایش پارگی و درهم‌رفتگی الیاف، بدون دست‌چین شدن الیاف، بدون شکستن دانه‌های ذرات به‌طور یکنواخت به دستگاه کارتینگ منتقل می‌شوند. از وظایف اصلی سالن حلاجی می‌توان به باز کردن، تمیز کردن، از بین بردن گرد و غبار، مخلوط کردن و تغذیه یکنواخت مواد بر روی دستگاه حلاجی اشاره کرد.

وظایف سالن حلاجی

 باز کردن(حلاجی)

1- باز کردن اولین مرحله عملیات در اتاق حلاجی است که هدف این مرحله رسیدن به درجه بالایی از باز‌شونگی مواد اولیه با روش‌های ملایم و کاهش ضایعات تا حد ممکن است.
2- باز کردن (حلاجی) اولین مرحله از عملیات است، یعنی بخش فشرده‌شده الیاف و پنبه‌های تکه‌تکه‌شده تا زمانی که کاملا سست می‌شوند، از هم جدا می‌گردند، سپس آنها در یک فرآیند آرام به دسته‌هایی کوچک تقسیم می‌شوند. در این مرحله سعی می‌شود تا ضایعات الیاف به کمترین حد ممکن برسد.
3- مرحله باز کردن به مرحله تمیز کردن وابسته است، چون جایی که الیاف باز می‌شوند، تمیز هم می‌گردند.

 تمیز کردن

1- پنبه در بیشتر موارد، 18% ضایعات دارد. برای تمیز کردن مواد، حذف الیاف به اندازه حذف ضایعات اجتناب‌ناپذیر است.
2- بنابراین لازم است میزان ضایعات حذف‌شده و ترکیب آنها اندازه‌گیری شود. از آنجا که این مرحله از اهمیت بالایی برخوردار است به آن بازده تصفیه نیز گفته می‌شود.
3- بازده تصفیه همیشه باید بهینه‌سازی شود و به حداکثر برسد، زیرا کیفیت الیاف (الیاف کوتاه، پاره‌های الیاف) و همچنین اتلاف الیاف همیشه از طریق حداکثر میزان حذف ضایعات به‌صورت منفی تأثیر می‌پذیرد.

پارچه شانل چیست و کاربردها و ویژگی های منحصر به فرد شنیل

 حذف گرد و غبار

1- این مرحله شامل استخراج آلودگی‌های پنبه مانند برگ، سنگ، ذرات آهن، جوت، پروپیلن‌های چندگانه، الیاف رنگی، پر و سایر مواد خارجی پنبه به‌وسیله باز کردن و حلاجی نمودن آنها است.
2- یک وظیفه کم ارزش سالن حلاجی، از بین بردن گرد و غبار است. با این حال، به‌همان اندازه هم حذف ناخالصی‌ها بسیار مهم است.
3- گرد و غبار ‌زدایی در سالن حلاجی فقط با مکش هوا یا بین دستگاه‌ها توسط توری گرد و غبار، استخراج‌کننده گرد و غبار و موارد دیگر اتفاق می‌افتد یا اینکه با تفکیک هوا در درون دستگاه به وجود می‌آید.
4- هر سالن حلاجی باید قابلیت استخراج گرد و غبار را داشته باشد، بنابراین به ماشین‌های مخصوص گرد و غبار زدایی نیاز است.
5- بازدهی کار نه تنها به دستگاه‌ها بلکه به اندازه گلوله‌های پشمی نیز بستگی دارد. هر چه گلوله‌ها کوچکتر باشند، بازده کار بالاتر می‌رود.

 مخلوط کردن/ آمیختگی

مخلوط کردن: به‌طور کلی به‌معنای درهم‌بافتگی انواع مختلفی از الیاف با درجه یکسان مانند USA Pima grade 2، CIS است.
آمیختگی: به‌عنای درهم‌بافتگی انواع مختلفی از الیاف یا الیاف یکسان با درجه متفاوت مانند مثال. پلی‌استر و پنبه، ویسکوز و پنبه است.

چاپ دی تی اف (DTF) چیست و مراحل انجام آن

1- مخلوط سازی مواد الیاف یک پیش‌نیاز اساسی در تولید نخ است.
2- می‌توان الیاف را در مراحل مختلف فرآیند مخلوط کرد. این امکانات همیشه باید کاملا به‌کار گرفته شوند، برای مثال، با دو برابر شدن عرض.
3- همچنین فرایند آغازین یکی از مهمترین مراحل ترکیب است، زیرا اجزای ترکیب هنوز جدا هستند و بنابراین می‌توان دقیقا و بدون وابستگی، اثرات تصادفی آنها را اندازه‌گیری کرد.
4- چون یک بسته الیاف به‌خوبی انباشت شده است، بنابراین (تا حد امکان به‌صورت همزمان) استخراج الیاف از تمام بسته‌های الیاف از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

اهداف آمیختگی یا مخلوط کردن

  • اقتصادی
  • بهره‌وری فرآوری
  • خواص عملکردی
  • تغذیه مواد روی دستگاه حلاجی.
  • بازیافت مواد زائد.

خط حلاجی

خط حلاجی نقطه شروع‌کننده عملیات ریسندگی است که الیاف در آن باز می‌شوند، تمیز می‌گردند، مخلوط می‌شوند و یکنواخت می‌گردند.
کل دستگاه در معرض مکش است و گرد و غبار در فیلترهای مخصوص جمع‌آوری می‌شود؛ از طرفی دیگر، چرخش استوانه و مکش در امتداد عرض کار، همزمان برحرکت مارپیچی اطراف درام تأثیر می‌گذارد. این کار باعث می‌شود تا مواد از سمت مقابل جایی که وارد شده‌اند، خارج گردند. سپس توسط قیف تحویل به مجرای حمل منتقل می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *