صفحه اصلی دانشـــنامه راین‌استون‌ (سنگ‌های مصنوعی شیشه‌ای)
1398/11/20

راین‌استون‌ (سنگ‌های مصنوعی شیشه‌ای)

Rhinestone

راین‌استون (Rhinestone)، بلور سنگی با اثر رنگین کمانی است که برای اولین‌بار در حاشیه رود راین در مرز آلمان و اتریش یافت شده‌ است، به همین دلیل به‌نام راین‌استون مشهور گردیده‌اند. راین‌استون‌ها به پارچه وصل می‌شوند تا ظاهر شیکی به لباس دهند. راین‌استون‌ها در پیراهن‌ها، یقه‌ها، کفش‌ها و لباس‌های رقص استفاده می‌شوند. راین‌استون‌های سواروسکی بسیار محبوب بوده و در صنعت مد بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرند. انواع راین‌استون‌ها مانند شب نقره‌ای، یخچال توپاز، سنبل، رز وینتیج بسیار محبوب هستند.

تاریخچه راین‌استون‌

راین استون، بلور سنگی با اثر رنگین کمانی است که برای اولین بار در حاشیه رود راین در مرز آلمان و اتریش یافت شده‌ است، به همین دلیل به‌نام راین‌استون مشهور گردیده‌اند. در ابتدا، به دلیل کمیاب بودن، بسیار گران قیمت بودند.
جواهر فروش فرانسوی، جورج فردریک استراوس در سال 1775، قسمت پایین سنگ را با یک پودر فلزی پوشش داد، که باعث درخشش الماس مانند برای ساخت کم هزینه جواهرات شد، اما به دلیل روش تولید کند، هنوز هم گران‌قیمت بود.
راین‌استون در بسیاری از زبان‌های اروپایی، Strass نیز خوانده می شود. وقتی دانیل سواروسکی موفق به اختراع ماشینی جهت برش خودکار سنگ‌ها شد، تولید انبوه راین‌استون‌ها در سال ۱۸۹۲ آغاز شد. به همین دلیل، دسترسی به راین استون‌ها بسیار زیاد شد و باعث ریزش قیمت‌ها و مقرون به صرفه شدن آنها گردید.
یک پوشش فلزی نازک با اندودکاری پرتابی برای ایجاد اثر رنگین کمانی در بلورهای سنگی در سال 1995 اعمال شد که تمایل به انعکاس هر رنگی را در نزدیکی خود داشت که به پدیده اتمسفر شفق شمالی و همچنین به‌عنوان چراغ‌های شمالی گردید. تزیین پارچه‌ها با راین‌استون می‌تواند راهی برای تولید لباس برازنده، رنگارنگ و زیبا باشد. این امر می‌تواند درخششی اضافی به لباس اضافه کند و به شما در ایجاد طرح‌های دلخواه کمک نماید.

چگونه می‌توان راین‌استون‌ها، دکمه سردست‌ها، هات فیکس و انتقال‌ها را ثابت کرد؟

 • فویل محافظ را از شیت انتقال جدا کنید.
 • شیت موتیف انتقال را روی وضعیت مورد نیاز پارچه قرار دهید.
 • یک ورق تفلون / سیلیکون یا نمد را در بالای صفحه موتیف قرار داده و پرس گرما را با شرایط از پیش تعیین‌شده‌ای ببندید و فشار را رها کنید.
 • سپس آن را وارونه کرده و دوباره پرس نمایید.
 • پس از خنک شدن صحیح، ورق انتقال موتیف را از پنل پارچه جدا کنید.
 • پنل یا پوشاک را پشت و رو کنید و مراحل اتوکشی یا شستشو را طبق نیاز انجام دهید.
جنس اسکناس های دلاری آمریکا از چیست و از چه موادی ساخته می شوند

 

شرایط طرف بالا طرف پایین
شرایط فشار آیتم‌های هات فیکس مخلوط
فشار (Kg) 3.5-0.3 3.2-3
دما (C) 170-150 170-150
زمان (ثانیه) 15-10 15-10
شرایط فشار راین‌استون‌ها
فشار (Kg) 3.4-2.8 3.2-2.8
دما (C) 170-150 170-150
زمان (ثانیه) 20-15 12-08
شرایط فشار ستون‌ها
فشار (Kg) 3.4-2.8 3.2-2.8
دما (C) 180-160 180-160
زمان (ثانیه) 16-12 12-08
شرایط فشار گیلترها و مرواریدها
فشار (Kg) 3.2-2.8 3.2-2.8
دما (C) 190-180 180-160
زمان (ثانیه) 16-12 14-12

انواع راین‌استون‌ها

راین استون‌های مصنوعی امروزه از بلورهای سنگی، کوارتز طبیعی، شیشه یا آکریلیک مانند با مواد اقتصادی حاوی رنگ‌های مرتعش، جلوه‌های درخشان و الماس‌مانند ساخته می‌شوند، اما فاقد درخشش آتشین سنگ‌های طبیعی هستند. راین‌استون‌های مصنوعی به دلیل قیمت، درخشش و تلالو، با تقاضای زیادی روبرو هستند.
محبوب‌ترین آنها، کریستال- سنگ بی‌رنگ و شفاف با درخشش الماس مانند- است. انتخاب محبوب دیگر، AB (شفق شمالی) است که به‌عنوان پوششی بر روی کریستال و بسیاری از رنگ‌ها به‌صورت یک اثر رنگین کمانی در دسترس هستند.

 1. کریستال
 2. فویل برای بازتاب
 3. پرایمر برای اتصال بین چسب و فویل
 4. چسب برای چسباندن به پارچه یا سطح فلزی

تا آنجا که به اشکال مربوط می‌شود، انتخاب‌های زیادی برای راین‌استون‌های مثلثی، راین استون های قلبی شکل، راین‌استون‌های گرد وجود دارد. تمام این اشکال، تنوع و ظرافت را به راین‌استون ها اضافه می‌کنند. افراد مختلف، سلایق متفاوتی دارند و راین‌استون‌ها براساس انتخاب آن‌ها، سفارش و ساخته می‌شوند. کریستال سواروسکی بر روی یک برنج قرار می‌گیرد تا ظاهری مشخص و جلوه‌ای اصیل به آن ببخشد.

اندازه‌های متنوع راین‌استون‌ها چه کاربردی دارد؟

راین‌استون‌ها به‌جای اندازه‌گیری دقیق، به‌صورت “طیفی” از اندازه‌ها اندازه‌گیری می‌شوند. راین‌استون‌های نقطه عقبی کوچکتر درPP  (صفحه مرواریدی) اندازه‌گیری می‌شوند و راین‌استون‌های پشت مسطح و نقطه عقبی بزرگتر در SS (اندازه سنگ) اندازه‌گیری می‌گردند. صفحه مرواریدی یا PP، روشی برای اندازه‌گیری مرواریدها است که با قرار دادن آنها روی سطح یا صفحه حفره‌دار استاندارد، مقدار اندازه مشخص می‌شود.
مرواریدها توسط حفراتی که از آن عبور می‌کنند، اندازه گیری می‌شوند. معمولاً PP برای سنگ‌های کوچکتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. جدیدترین روش اندازه‌گیری راین‌استون‌ها،SS  (اندازه سنگ) است، اگرچه هنوز از PP نیز استفاده می‌‌شود. بعضی از تولیدکنندگان سنگ‌، بسته‌بندی سایز PP وSS  را روی برچسب بسته‌بندی، علامت‌گذاری می‌کنند.
اندازه‌های رایج راین‌استون‌ها برای آراستن پوشاک و لباس از قطر SS20  (4.6 تا 4.8 میلی متر) تا SS30  (6.3 تا 6.5 میلی متر) شروع می‌شود. متداول ترین راین‌استون‌های مورد استفاده برای لباس،#20ss  و #30ss هستند.

جنس اسکناس های دلاری آمریکا از چیست و از چه موادی ساخته می شوند

کاربردهای راین‌استون

راین‌استون‌ها در صنعت پوشاک و مد در اکسسوری‌ها جهت تزئین ناخن و حتی تلفن‌های همراه مورد استفاده قرار می‌گیرند. آنها اکثراً با استفاده از چسب یا حرارت بر روی سطوح پارچه‌ای چسبانده می‌شوند.
برای صنعت پوشاک راین‌استون‌ها، پشت مسطح کاربرد بیشتری دارد که با استفاده از روکش چسبی در قسمت پشت راین استون قرار می‌گیرند و سپس این سنگ‌ها را روی سطح مورد نظر قرار داده و با پرس حرارتی به‌صورت دائمی به پارچه متصل می‌کنند. این فرآیند باید به‌صورت دقیق انجام شود، در غیر این صورت راین‌استون‌ها به‌درستی به پارچه متصل نمی‌شوند و ممکن است در هنگام پوشیدن یا شستن، جدا گردند. هرگز از چسب‌هایی استفاده نکنید که بر پایه استون هستند، زیرا آنها متناسب با هدف نیستند.

تراشه‌ها، قطعات فلزی و پبل‌ها

در تزئین پوشاک، استفاده از رشته‌های تراشه، قطعات فلزی یا پبل‌ها بسیار رایج است. این وسایل برای ساخت گردنبند، دستبند یا گوشواره، تراشه‌های بزرگتر در ساخت سنجاق سینه یا در تزئینات گلدوزی روی بلوز یا لباس مورد استفاده قرار می‌گیرند. این مهره‌ها براساس اندازه متوسط خود در دسته‌های مناسب قرار داده می‌شوند. تمام تراشه‌ها، قطعات فلزی و پبل‌ها، اندازه و شکل متفاوتی دارند.

بایدها و نبایدهای استفاده از راین‌استون‌ها

بایدها و نباید‌ها در حین پرس حرارتی راین‌استون و دکمه سر‌دست‌:

 • قبل از قرار دادن فویل حامل راین‌استون‌ها، دکمه سردست‌ها و هات‌فیکس، سطح پارچه را تمیز، هموار و صاف نمایید.
 • در هنگام پرس حرارتی، اطمینان حاصل کنید که زیپ، دکمه و سایر قسمت‌های حساس، حرارت نبینند.
 • پارچه‌های پلی‌استر، سیلیکون و روکش‌شده، چسب را به خوبی جذب نمی‌کنند.
 • تا زمانی که سطح خنک نشود، فیلم حامل را برندارید.
 • از گوشه‌های سخت و یا قسمت‌های تیز زیر بالشتک استفاده نکنید. این امر مانع از تغییر رنگ خواهد شد.
 • برای جلوگیری از چاپ فیلم، فیلم حامل را با استفاده از ورق تفلون، کف سیلیکون، پد سیلیکون، ورق نمد یا صفحه کاغذ بپوشانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *