1398/10/28

الیاف متفرقه

Miscellaneous Fibres

الیافی که به طور نرمال تحت طبقه‌ بندی انواع فیبر ها مثل طبیعی، ساخت انسان، معدنی و غیره قرار نمی‌ گیرند، مانند novaloid، کربن، پلی فنیل دی بنزیمیدازول و غیره، تحت عنوان رشته‌ های متفرقه طبقه‌ بندی می‌ شوند.

NOVALOID

نوالوید (Novaloid) برای یک کلاس از الیاف مقاوم در برابر شعله ساخته شده از پلیمر فنل-فرمالدئید متقاطع است. الیاف این کلاس در آمریکا Kynol نامیده و توسط شرکت آمریکایی Kynol تولید می‌ شوند. این الیاف، به رنگ زرد طلایی بوده و دارای خواص فیزیکی و شیمیایی خوبی است.
Novaloids به طور خاص در لباس‌ های محافظ و مقاوم در برابر آتش و در پوشاک و تجهیزات خانگی که در آن ها قابلیت اشتعال کم فیبر مطلوب است، مورد استفاده قرار می‌ گیرند.

الیاف کربن

الیاف کربن یا گرافیت به تازگی برای استفاده در کاربردهای صنعتی و هوافضا توسعه یافته‌ اند. الیاف کربن از رایون، اکریلیک و یا الیاف به وسیله اکسیداسیون کنترل‌ شده تحت تنش در یک فضا با اکسیژن محدود در دمای 300-400 درجه سانتیگراد تهیه می‌ شود.
الیاف کربن به طور گسترده در تقویت فیبر ها برای رزین اپوکسی و پلاستیک در کامپوزیت های تقویت‌ شده با فیبر بالا استفاده می‌ شوند و به عنوان Celion ، Hi-Tex و Thornel به بازار عرضه می‌ شوند.

پارچه شانل چیست و کاربردها و ویژگی های منحصر به فرد شنیل

پلی بنزیمیدازول یا PBI

(POLY-m-PHENYLENE BENZIMIDAZOLE) PBI توسط نیروی هوایی آمریکا و Celanese به عنوان یک فیبر مقاوم در برابر شعله برای استفاده در کاربرد های هوا فضا توسعه داده شد. پلی بنزیمیدازول از دی متیل استامید و سپس مشتق شدن با اسید سولفوریک برای تولید فیبر طلایی تشکیل می شود.
در سال‌ های اخیر، این فیبر به عنوان جایگزینی برای آزبست، به عنوان ماده فیلتر گاز دودکش ها و به عنوان یک پارچه در تولید پوشاک و کاربرد های تخصصی معرفی شده‌ است.

پلی آمید

یک پلی آمید آروماتیک توسط شرکت Upjohn برای استفاده در برنامه های مقاوم در برابر آتش و دمای بالا معرفی شده‌ است. این فیبر از طریق پلیمر با استفاده از تکنیک های پردازش مرطوب یا خشک با استفاده از یک حلال آلی قطبی مانند-دی متیلفورامید حاصل شده است.

سایر الیاف

کتان و لنین که الیاف گیاهی نامیده می‌ شوند در واقع از پوست (پوست درونی و یا پوشش داخلی) گیاهان بوته‌ ای هستند. رامی از گیاه رامی و کتان از گیاه کتان به دست می آید. بنابراین، از لحاظ تئوری، طول الیاف می‌ تواند به اندازه طول ساقه باشد، اما برای ریسندگی و تولید نخ، معمولا آن را به حدود ۴ اینچ تا ۷ اینچ تبدیل می‌ کنند. پشم، پشم بره و موی خرگوش آنگورا همه مو های حیوانات هستند. طول این موها در صورتی که از ۳ اینچ تا ۸اینچ باشند مناسب برای ریسندگی و تبدیل به نخ است.
به غیر از الیاف گیاهی پنبه و پشم، همه الیاف مصنوعی دیگر (پلی استر، نایلون، اکریلیک، استات و غیره) دارای طول پیوسته یا نامحدود است. به هر حال، برای ریسیدن نخ، الیاف را در سایز 5 تا 8 اینچی جهت ریسندگی کوتاه می کنند. نخ ها گاهی در 2 یا 3 لا ریسیده و تولید می شوند. موارد زیر نحوه نامگذاری آن‌ ها می‌ باشد:
20/2 به معنای نخ نمره 20 دو لا
20/3 به معنای نخ نمره 20 سه لا
10/2 به معنای نخ نمره 10 دو لا
60/4 به معنای نخ نمره 60 چهار لا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *