صفحه اصلی اخــبار و مـطالب روز مزایای گزارش پایداری
1399/05/17

مزایای گزارش پایداری

The Benefits of Sustainability Reporting

گزارش پایداری (sustainability report) از داده های قابل اعتماد و استاندارد در مورد تأثیرات اجتماعی و زیست محیطی یک شرکت و پیشرفت آن در حل این موارد تشکیل شده است. این گزارش به عنوان یک ابزار ارتباطی با مشتریان، سرمایه گذاران و ذینفعان ارتباط برقرار می نماید. گزارش پایداری همچنین یک سند عملیاتی است که در مورد تصمیم گیری ها اطلاع رسانی می کند و عملکرد را بهبود می بخشد. تأثیرات انتخاب شده به فعالیت، اندازه و زنجیره تأمین شرکت بستگی خواهد داشت.

گزارش پایداری چیست؟

گزارش پایداری بایستی از طریق معیارهای قابل اعتماد، چگونگی فعالیت های یک شرکت در برابر اهداف پایداری را نشان دهد. این گزارش هم یک ابزار ارتباطی برای مشتریان، سرمایه گذاران و دیگر ذینفعان خواهد بود و هم یک سند عملیاتی است که در مورد تصمیم ها به اطلاع رسانی می پردازد.
سازمان ابتکار گزارش دهی جهانی = Global Reporting Initiative (GRI) عنوان نموده که “گزارش پایداری یک شیوه سازمانی از گزارش دهی عمومی در مورد تأثیرات اقتصادی، زیست محیطی و اجتماعی است”.
گزارش های پایداری در همه اشکال و اندازه ها ارائه می شوند، و می توانند سندهای ساده یا وب سایت های تعاملی باشند. آنها مهمترین تأثیرات اجتماعی و محیطی که یک شرکت دارد و آنچه که برای مدیریت آنها انجام می شود را فاش می کنند. تأثیرات اجتماعی و محیطی اندازه گیری شده با توجه به نوع هر شرکت متفاوت خواهند بود. چارچوب ابتکار گزارش دهی جهانی (GRI) به عنوان یک گزارش استاندارد در مورد استراتژی، نظارت، مشارکت ذینفعان و همچنین اخلاق شرکت به شاخص های زیر نیاز دارد:

  • اقتصادی- عملکرد، حضور بازار، تأثیرات و شیوه های تجهیز
  • زیست محیطی- مواد: انرژی، آب، تنوع زیستی، انتشار، پساب و ضایعات
  • زیست محیطی- محصولات و خدمات: حمل و نقل، ارزیابی تأمین کننده
  • اجتماعی- مدیریت نیروی کار: استخدام، روابط کاری، سلامتی و ایمنی
  • اجتماعی- حقوق انسانی: سرمایه گذاری، کار اجباری، کار کودکان، تبعیض
  • اجتماعی- جامعه: جوامع محلی، ضد فساد، سیاست های عمومی
الیاف کتان جدید برای استفاده در صنایع هوانوردی و خودروسازی

این لیست کامل و جامع نیست. با این حال اگر این موارد حل نگردند، دردسرآفرین خواهند شد. به همین خاطر GRI، شرکت های کوچک و متوسط را به ارائه گزارش پایداری ترغیب می کند.

چرا گزارش پایداری مهم است؟

کسب و کارهای موفق و پایدار هم تأثیرات مثبت و هم تأثیرات منفی فعالیت های تجاری خودشان را مدیریت می کنند. یک گزارش پایداری خوب، اطلاعات قابل اعتماد، مرتبط و استاندارد را تولید می کند که از طریق آن می توان به ارزیابی موقعیت ها و ریسک ها پرداخت، و تصمیم گیری آگاهانه را انجام داد. این گزارش، عملکرد تجاری بهبود یافته را تحریک و منعکس می کند. گزارش در مورد اهداف، پیاده سازی، تأثیرات و دستاوردهای پایداری به تحریک کارکنان، ایجاد اعتبار و شهرت، و مشارکت کارکنان و دیگر ذینفعان کمک می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *