صفحه اصلی اخــبار و مـطالب روز تاثیر کلان داده ها بر صنعت مد
1400/03/18

تاثیر کلان داده ها بر صنعت مد

The Impact Of Big Data On The Fashion Industry

تجزیه و تحلیل داده ها در صنعت مد در زمینه پیش بینی روند بازار و شناخت رفتار، ترجیحات و احساسات مصرف کنندگان نقشی کلیدی بازی می کند. در قالب این بستر ما وظیفه داریم تا از مزیت رقابتی ارائه شده توسط علم داده شناختی کافی داشته باشیم و مطابق با آن دست به عمل بزنیم.
تجزیه و تحلیل داده ها در این صنعت مورد جدیدی محسوب نمی شود، و شرکت های مد و خرده فروشان همیشه به اطلاعات فروش توجه داشته اند. اما انقلاب واقعی در نحوه در دسترس قرار گرفتن داده ها نهفته است؛ داده هایی مانند اطلاعات مبتنی بر اینترنت، داده های برگرفته از رسانه های اجتماعی یا برنامه های تلفن همراه. مقدار داده های برگرفته از این منابع غیر مرتبط با فروش بسیار عظیم است، و خرده فروشان می توانند اطلاعات ارزشمندی را در زمینه پیش بینی روند فروش و پیگیری رفتار مشتری از آنها استخراج کنند.
مزیت رقابتی پلتفرم های فروش آنلاین در مقایسه با شرکت های سنتی، بهره مندی از حجم عظیمی از اطلاعات تجاری است که می توان بر آنها نظارت کرده و آنها را مورد بررسی قرار داد. در این سناریو وقتی مدل کسب و کار مد از یک «تقاضای مبتنی بر پیشنهاد» به یک «پیشنهاد مبتنی بر تقاضا» تبدیل می شود؛ می توان نتیجه گرفت که علم داده در حال تحول پویای این صنعت است.
تولید کنندگان مد به لطف تجزیه و تحلیل داده های پیشگویانه قادر به تنظیم حجم تولید و دستیابی به هدف اصلی خود که همانا برآورده کردن خواسته های مصرف کنندگان در اسرع وقت است، می شوند. علاوه بر این خرده فروشان با حرکت از «تقاضای مبتنی بر پیشنهاد» به سمت «پیشنهاد مبتنی بر تقاضا» قادر خواهند بود تا ضمن کاهش حجم خریدهای اولیه و کاهش حجم موجودی انبارهایشان، سیستم خود را با یک چرخه فصلی بر اساس فروش واقعی وفق دهند.
علم داده به تولید کنندگان و خرده فروشان کمک می کند تا با آخرین ترندهای مد و تقاضای مشتریان همراه شوند. هر مرحله از زنجیره ارزشی با جمع آوری حجم عظیمی از داده ها و تبدیل آنها به اطلاعات، قادر است تا به سرعت و بر اساس محبوب ترین سبک ها، رنگ ها، پارچه ها و سایزها تصمیمات مهمی بگیرد.
رفته رفته پلتفرم های فروش آنلاین این فرصت را به مشتریان خود می دهند تا با پاسخ دادن به سوالات ساده ای نظیر نوع بدن، اندازه ها، رنگ ها و سبک های مورد علاقه شان، «پروفایل استایل» خود را ایجاد کنند. الگوریتم از این داده ها برای انتخاب اقلامی که به کاربر توصیه می شود، استفاده کرده؛ و از داده های مربوط با اقلام مرجوعی برای تنظیم مجدد توصیه های خود و متعاقباً کاهش نرخ مرجوعی بهره می گیرد.
در عین حال تولید کنندگان با استفاده از کلان داده ها به شیوه ای سریع و آسان می توانند بهترین فروشندگان خود را شناسایی کنند؛ با این کار می توانند ضمن تنظیم فعالیت های تولیدی، دیدگاه مناسبی را نیز در اختیار طراحان خود قرار دهند.
صنعت مد مبتنی بر تعادل ظریفی بین عوامل و مشکلات مختلفی مثل تغییر روند مد، بودجه مشتری و عدم وجود سایزهای یکپارچه است، و استفاده از علم داده به عنوان ابزاری برای حل این مشکلات در آغاز راه است. امروزه انتظار می رود که شرکت ها به بهترین شیوه ممکن سوار بر این موج شوند تا از وقوع سناریوی غم انگیز توصیف شده توسط محققین این حوزه جلوگیری کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *