1400/06/26

چاپ منسوجات

Textile Printing | Definition, Styles and Methods of Printing

چاپ پارچه

فرآیند خلق طرح ها یا نقوش بر روی سطح پارچه با استفاده از انواع رنگدانه ها یا رنگینه هایی که باعث رنگرزی موضعی می شوند، چاپ پارچه نام دارد. پارچه های چاپی ممکن است با روش های بسیار مختلفی تولید شوند. انجام برخی از این روش ها ساده و کم هزینه است. بعضی نیز به تجهیزات پیچیده و گران قیمت نیاز دارند. در این مقاله سعی داریم تا در مورد روش های مختلف چاپ پارچه و برخی از پیش شرط های مهم چاپ باکیفیت صحبت کنیم.

روش‌های رایج چاپ پارچه

برخی از روش های رایج چاپ پارچه عبارتند از: 

  1. چاپ بلوکی (Block print)
  2. چاپ باتیک (Batik print)
  3. چاپ اسکرین (Screen print)
  4. چاپ غلتکی (Roller print)
  5. چاپ انتقالی (Transfer print)
  6. چاپ جت (Jet print)

پیش شرط‌های چاپ باکیفیت

صرف نظر از روشی که برای چاپ پارچه های نساجی به کار برده می شود؛ ضروری است تا رنگ در روشی که الزامات زیر را برای رسیدن به چاپ های تولیدی خوب برآورده کند، آماده گردد:

  1. یک خمیر چاپ مناسب باید شامل تمام مواد کمکی رنگرزی لازم باشد تا رنگ به خوبی جذب پارچه شده و تثبیت گردد. در ضمن خمیر چاپ حاوی ماده تغلیظ کننده ای است که ممکن است یک صمغ طبیعی یا یک محصول نشاسته ای طبیعی باشد.
  2. خمیر چاپ تغلیظ شده باید دارای گرانروی مناسبی باشد تا بر روی پارچه پخش نشود و در همان محلی که اعمال شده است، خشک شود.
  3. سپس پارچه چاپ شده باید تحت عمل آوری قرار بگیرد که باعث می شود تا خمیر چاپ به عنوان یک حمام رنگ موضعی عمل کند. بنابراین رنگ از خمیر به پارچه منتقل می گردد، بدون اینکه در اطراف پارچه پخش شود. این کار معمولاً با بخار دادن پارچه انجام می شود؛ بنابراین شرایط گرم و مرطوب برای رنگرزی بایستی فراهم گردد.
  4. سپس پارچه باید شسته شود تا رنگ غیرثابت، مواد تغلیظ کننده و کمک کننده های رنگرزی بدون لکه دار کردن جاهای چاپ نشده پارچه از بین روند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *