1398/11/15

چاپ سیلک

Screen Printing

چاپ سیلک یا چاپ توری، روشی برای آراستگی و زینت دادن به پارچه است که در آن الگو در درون یک توری سیلک ریز همراه با امولسیون مقاوم چاپ می‌شود. هسته‌ چاپ سیلک از یک شبکه‌ ریز یا نوعی توری که در اطراف یک چارچوب مستحکم به‌صورت بسیار سفت دچار کشش می‌شود، تشکیل شده است. هر نقطه‌ای نباید بر روی پارچه چاپ شود، بلکه باید بر روی توری یا شبکه پوشانیده گردد. برای چاپ پارچه، توری شکل‌گرفته در بالای چیزی که در راستای جوهر ضخیم چاپ شده است، قرار می‌گیرد. جوهر از طریق توری دچار پرس و فشار می‌شود.
چاپ سیلک نوعی تکنیک چاپ است که در شبکه‌ی بافته‌شده جهت پشتیبانی از یک شابلون استنسیل متصل‌شده مورد استفاده قرار می‌گیرد. شابلون استنسیل متصل‌شده جهت شکل‌دهی به نواحی باز شبکه ایجاد می‌شود که می‌تواند جوهر را به مناطق مسدود‌ شده‌ که مانع از انتقال جوهر به لایه‌ی زیرین می‌شوند، منتقل کند. جوهر بر روی جانب بالایی شبکه‌ توری قرار می‌گیرد و یک خشک‌کننده جهت حرکت جوهر در راستای توری از طریق نواحی باز شبکه مورد استفاده قرار می‌گیرد. جوهری که از طریق توری عبور داده می‌شود بر روی زیرلایه رسوب می‌شود. سپس جوهر با استفاده از هوا، گرما یا هر دو تا زمانیکه به زیرلایه چسبیده می‌شود، با ماده کمکی به عمل آورده می‌شود و یک پیوند نفوذپذیر یا نیمه‌نفوذپذیر را ایجاد می‌نماید.
چاپ منسوجات به فرآیندهای خاصی اشاره دارد که جهت تولید الگوهای تک یا چندرنگی بر روی پارچه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. چاپ منسوجات معمولا در تولید پارچه و گاهی‌اوقات در تولید پوشاک کاربرد دارد.
چاپ منسوجات، تکنیک اعمال رنگ به پارچه‌هایی حاوی درجه‌ی بالایی از رنگ چسبندگی (ثبات رنگ کالای نساجی) است. از روش‌های استاندارد برای چاپ مرطوب می‌توان چاپ توری مسطح، چاپ توری چرخشی و استفاده از غلطک گراورسازی مس را نام برد. در حال حاضر، دو روش مهم برای چاپ حجم‌های بالای پارچه برای بازار روزمره، چاپ توری مسطح و چرخشی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *