صفحه اصلی دانشـــنامه چرم آناناس یا پیناتکس
1398/10/16

چرم آناناس یا پیناتکس

Pinatex / Pineapple Leather

چرم آناناس یا پیناتکس(Pinatex)  تحولی در صنعت چرم است. پارچه چرمی مبتنی بر گیاه در صورت استفاده از روش تولید صحیح از پایداری و ماندگاری بیشتری برخوردار است. داشتن یک بافت کاملاً منحصر به فرد اما شبیه به چرم پوست حیوانات باعث می شود منابع کمتری مصرف شود و دوستدار محیط زیست باشد. در اینجا به جنبه های تولید و پایداری پیناتکس خواهیم پرداخت و بهترین محصولات آن را معرفی می کنیم.

پیناتکس(Pinatex) چیست؟

Piñatex® توسط Ananas Anam نام شرکت هایی است که برای چرم آناناس اختراع کرده اند. این ماده طبیعی و غیر بافته ای می باشد که از فیبر برگ آناناس ساخته شده است. برگها محصول فرآورده های کشاورزی و میوه های موجود هستند که در غیر این صورت دور ریخته می شوند.
Piñatex® یک ماده طبیعی ، از منابع پایدار و بدون آسیب به محیط زیست است.
دکتر کارمن هیژوسا این ماده را پس از سالها تحقیق و آزمایش با تیمش در لندن U.K جایی که محل استقرار شرکت است توسعه داد. وی پس از سالها کار در صنعت چرم ، تصمیم گرفت به دنبال تحول و نوآوری در این صنعت باشد.

فرایند تولید پیناتکس یا چرم آناناس

اول از همه فرآیند تولید توسط کارمن هیژوسا ثبت اختراع شده است و فقط توسط آناناس آنام تولید و عرضه می شود.
Piñatex® کاملاً از برگ های آناناس ساخته شده است. همه چیز در فیلیپین آغاز می شود ، جایی که کشاورزان محلی برگ های آناناس را جمع آوری می کنند تا بتوانند چرم آناناس را از آن خارج کنند. صنعت آناناس در سطح جهان حدود 13 میلیون تن زباله تولید می کند که 40.000 تن آن برگ های آناناس است که معمولاً سوخته یا پوسیده می شوند. آناناس آنام از این برگهای آناناس استفاده کرده و فیبر را برای ایجاد Pinatex استخراج می کند. یک قسمت از گیاه به فروشگاه مواد غذایی می رود و بخش دیگر به جای هدر دادن ، به چرم تبدیل می شود.
Decortication فرآیندی است که به استخراج فیبرهای سلولزی برگ ها گفته می شود. این روند همچنان به منظور کاهش بیشتر انتشار C02 در مزرعه اتفاق می افتد. شرکای تجاری Ananas Anam دستگاهی را که چنین پردازش مخصوصی را انجام دهد توسعه داده اند تا به کشاورزان کمک کند تا از برگ آناناس حداکثر استفاده را ببرند.
زیست توده باقی مانده پس از برداشتن فیبر نیز هدر نمی رود. این یک کود طبیعی بسیار غنی از مواد مغذی برای خاک است و در اصل به عنوان سوخت زیستی استفاده می شود.
الیاف استخراج شده شسته و خشک می شوند و بعد از خشک شدن الیاف ، پکتین از فیبر آزاد می شود. پکتین مولکولی است که برگها را سفت می کند و پس از برداشتن پکتین ، فیبر آناناس به یک ماده نرم و انعطاف پذیر و پنبه ای تبدیل می شود.
پس از آن ، الیاف با وارد کردن هزاران سوزن در یک فرایند صنعتی و مکانیکی ، به یک لایه بافته نشده تبدیل می شوند تا یک ساختار را ایجاد کنند و این فرایند اساس Piñatex® است.
سپس Piñatex® خام به اسپانیا فرستاده می شود و در آنجا با استفاده از یک فرآیند خاص ، به چرم پردازش شده تبدیل می شوند ودر این مرحله دوام چرم را به Piñatex® می بخشند. این آخرین مرحله است و سپس متریال هایی که به صورت رول بسته بندی می شوند ، مستقیماً به طراحان منحصر به فرد و مارک هایی مانند DAN & MÉZ تحویل داده می شوند.
با هر 480 برگ آناناس معادل یک متر مربع از چرم آناناس یا Pinatex تولید میشود.

تولید ژاکت آلومینیومی از کپسول های نسپرسو

ارزش اجتماعی

فرآیند تولید پیناتکس نه تنها میزان زباله را کاهش می دهد بلکه باعث ایجاد منبع درآمد اضافی برای کشاورزان آناناس در فیلیپین می شود. به طور معمول ، کشاورزان باید به برداشت فصلی اعتماد کنند ، اما بخشی از فرآیند تولید مجدد چرم آناناس به آنها امکان می دهد منبع دوم درآمد داشته باشند. علاوه بر این آنها می توانند زیست توده باقی مانده برای بارور شدن بیشتر خاک و بهبود مزارع خود استفاده کنند.
در حال حاضر ، تمام برگ های آناناس برای pinatex از فیلیپین تامین می شود که کشور شماره یک برای صادرات آناناس است. از آنجا که بسیاری از کشورهای صادرکننده آناناس وجود دارد ، Ananas Anam تمام تلاش خود را برای گسترش به کشورهای بیشتری در سراسر جهان انجام می دهد.
Piñatex® یک جریان درآمد اضافی برای کشاورزان آناناس فراهم می کند.

ارزش زیست محیطی

در طی فرآیند ساخت چرم معمولی بیش از 250 فلز سنگین سمی مختلف و مواد شیمیایی مانند آلدهید ، سیانید و سرب استفاده می شود. این مواد برای سلامتی کارگران و همچنین محیط زیست بسیار مضر هستند.
گزینه های دیگر مانند PU یا PVS یا به اصطلاح چرم مصنوعی به جای چرم استفاده می شود اما به طور قابل توجهی بهتر نیستند. هر دو در طی فرآیند تولید ، به محیط زیست آسیب زیادی وارد می کنند و دفع آنها سخت است.
از طرف دیگر ، Piñatex® از فلزات سنگین ، مواد شیمیایی یا مواد سمی استفاده نمی کند که به طور بالقوه به محیط زیست ، حیوانات یا افرادی که آن را پردازش می کنند آسیب برساند. آب و سایر منابع کمتری مصرف می کند و تأثیر کلی بر محیط زیست بهتر می شود.
ارزش سالانه زباله از کشاورزی جهانی آناناس 13 میلیون پوند است.

چرم پیناتکس در مقابل چرم حیوانات

در مقایسه با چرم حیوانات یا چرم مصنوعی ، چرم آناناس از نظر پایداری و سازگاری با محیط زیست بسیار بهتر است. میزان انتشار CO2 به مراتب کمتر است و تأثیر منفی آن را محیط زیست نسبت به چرم معمولی بسیار کمتر است. این تا حدودی به این دلیل است که برگهای آناناس بازیافت می شوند و مانند فرآیند تولید چرم حیوانات و چرم مصنوعی به مواد شیمیایی و سایر مواد مضر احتیاج ندارند.
چرم های پیناتکس یا آناناس بسیار اخلاقی تر هستند و در حین فرآیند تولید هیچ حیوان یا انسانی آسیب نمی بیند یا متضرر نخواهد شد.

محصولات تولید شده از چرم آناناس یا پیناتکس

مارک های بیشتر و بیشتری از این روند پایدار آگاه می شوند. آنها نیاز به گزینه های پایدار تر را درک می کنند و شروع به استفاده گزینه های زیادی برای چرم می کنند. از آنجا که پیناتکس بسیار متنوع است ، می تواند تقریباً برای هر بخش صنعت مد ، از تسمه های ساعت کوچک گرفته تا جلیقه های بزرگ استفاده کرد. امروزه دسته ای از محصولات چرمی DAN & MÉZ وجود دارد و برندهای بزرگی همچون هوگو باس و پوما قبلاً استفاده از این پارچه را برای کاهش تأثیرات محیطی خود آغاز کرده اند.
در آینده نزدیک مارک های بیشتری از موادی مانند پیناتکس استفاده می کنند که برای محیط زیست بهتر هستند. همچنین صنعت خودروسازی از پیناتکس برای صندلی های چرمی و دکوراسیون داخلی خود استفاده می کند. محصولاتی مانند کیف پول ، کیف دستی ، ساعت ، کفش ، کاپشن و موارد دیگر از این قبیل است. در اینجا برخی محصولات پیناتکس را نام میبریم که همه باید حداقل یکبار آنها را مشاهده کرده باشید.

جنس اسکناس های دلاری آمریکا از چیست و از چه موادی ساخته می شوند

کفش و بوت

احتمالاً سخت ترین تست دوام در هنگام استفاده از پارچه های چرمی کفش و بوت است. اگر متریال این آزمون را پشت سر گذارد ، احتمالاً می توانید از آن برای هر موردی در صنعت مد استفاده کنید. خوب هوگو باس و پوما آن را امتحان کردند و هر دو مجموعه جدید خود را که با چرم آناناس ساخته شده است و در چندین رنگ و اندازه موجود است معرفی نمودند و این به خودی خود گویای دوام پیناتکس است.

چرم آناناس یا پیناتکس - مد, محیط زیست, فناوری تولید, چرم, تکنولوژی نساجی, بازیافت پارچه

کیف پول و کیف دستی

کیف پول ها احتمالاً وسیله ای هستند که بیشتر از چرم ساخته می شوند. اما این مسئله به راحتی می تواند به نفع پیناتکس تغییر کند ، مانند برخی از مارک های معروق که آن را به بازار داده اند. مارک اسپانیا MARAVILLAS BAGS توسط طراح کریستینا بوسمن دارای طیف بسیار گسترده ای از کیف پول های پیناتکس است. همه آنها دست ساز و سازگار با محیط زیست در مایورکا ، اسپانیا در حال تولید هستند.
انواع کیف های مختلف از جمله کوله پشتی و ساک ورزشی مخصوص خانم ها و آقایان نیز با پیناتکس در حال تولید هستند. همه آنها در چندین رنگ موجودند و قطعاً فانتزی به نظر می رسند. حتی کیف نوت بوک سیاهی که با پیناتکس تولید شده و بسیار بی نظیر و شیک به نظر می رسد.

چرم آناناس یا پیناتکس - مد, محیط زیست, فناوری تولید, چرم, تکنولوژی نساجی, بازیافت پارچه

کاپشن

چه چیزی از کاپشن چرمی شیک تر است؟ این یک کاپشن چرمی از آناناس است. بسیاری از مارک ها سعی در ساخت کاپشن نکرده اند اما این یکی قطعاً متفاوت است. Altiir یک برند مد لوکس است که طراحی منحصر به فردی با بالاترین کیفیت ممکن دارد. آنها استانداردهای بسیار خوبی را برای کاپشن های چرمی طراحی شده برای دوچرخه سواری و راک اند رول دارند و نه تنها در سبک خود بلکه در تولید محصولات پایدار حرف اول را می زنند.

چرم آناناس یا پیناتکس - مد, محیط زیست, فناوری تولید, چرم, تکنولوژی نساجی, بازیافت پارچه

بند ساعت

پس از آزمایش مواد مختلف DAN & MÉZ. چرم آناناس را انتخاب کردند زیرا دوستدار محیط زیست هست و این از ارزش های اصلی برند DAN & MÉZ. است.
PU چرمی مانند پلاستیک را القا می کند و متناسب با سبک DAN & MÉZ. نیست. همچنین ارزان است و بر روی پوست حس خوبی ندارد. از طرف دیگر پیناتکس بر روی پوست احساس خاصی دارد ، از بافتی عالی برخوردار است و خارق العاده به نظر می رسد و در حال حاضر در 6 رنگ مختلف شامل ارائه می شود.

چرم آناناس یا پیناتکس - مد, محیط زیست, فناوری تولید, چرم, تکنولوژی نساجی, بازیافت پارچه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *