1401/10/03

پنبه پیما

PIMA COTTON

پارچه ها و الیاف پنبه ای، گونه های مختلفی دارند که هر کدام دارای ویژگی‌های خاص خود هستند. در میان گونه های پنبه، پنبه سی آیلند (Sea Island)، پنبه مصری (Egyptian)، پنبه آپلند (Upland) و پنبه پیما (Pima) از ویژگی های برتر و ممتازی برخوردار می باشند.

تاریخچه پنبه پیما

پیما با کیفیت ترین پنبه جهان محسوب می شود. اینگونه از پنبه اولین بار در ابتدای سال 1790 در جزایر دریایی (Sea Islands) کارولینای جنوبی کشت شد. کشاورزان پنبه‌ کار در طول قرن نوزدهم به دنبال توسعه گونه های الیاف بلند پنبه بودند که منحصراً آمریکایی باشند. آنها با گرده افشانی متقابل گونه های پنبه با انواع پنبه مصری، نوعی از پنبه مصری آمریکایی را تولید کردند که بسیار با کیفیت بود و پارچه ساخته شده با آن، بسیار نرم، شیک و محکم بود.

وزارت کشاورزی ایالات متحده در اوایل قرن نوزدهم وارد عمل شد و با همکاری با تولید کنندگان، به توسعه این رقم از محصول کمک کرد. پنبه پیما در دهه 1950 با پیشرفت هایی که در کیفیت بذر آن صورت گرفت، با کیفیت تر شد.

به دلیل اینکه پنبه پیما ویژگی های منحصر به فرد و مطلوب زیادی دارد؛ لذا بسیار پرتقاضاست. هر چند همین امر باعث شده تا تقلب در بازار این محصول بسیار زیاد باشد. به همین دلیل تنها می توان به مستندات علمی برای خالص بودن پنبه پیما اتکا کرد.

پنبه پیما چیست؟

پنبه پیما (Pima Cotton) یک نوع پنبه عالی و فوق العاده نرم است که الیاف آن نسبت به گونه های استاندارد بلندتر می باشد. بیشتر مصرف کنندگان، پنبه پیما را انتخاب می کنند؛ چون نسبت به سایر الیاف پنبه ای از ویژگی‌ های منحصر به فردی مثل غنی از نظر بافت، بسیار بادوام، مقاوم در برابر چروک شدگی، مقاوم در برابر پرزدهی و بسیار نرم برخوردار است.

به گفته تولید کنندگان، این نوع پنبه برای افرادیکه پوست حساسی دارند مناسب است و در مقایسه با سایر محصولات، طول عمر بالاتری دارد. با وجود اینکه الیاف پنبه استاندارد حداکثر 1.1 اینچ طول دارند؛ اما طول الیاف پنبه پیما به 1.4 تا 2 اینچ هم می رسد.

دستگاه پنبه پاک کنی و تاریخچه آن

طول بلندتر الیاف، در هنگام ریسندگی یک مزیت به شمار می آید و به پارچه ویژگی های مطلوبی می بخشد که باعث افزایش محبوبیت آن می شوند. پنبه پیما از گیاه خاصی به نام گوسیپیوم باربادنس (Gossypium barbadense) به دست می آید.

نرمی غیرمعمول پنبه پیما، برای تولید لباس ها و ملحفه های لوکس بسیار محبوب است. این ماده به دلیل قابلیت جذب بالا و مقاومت در برابر پرزدهی، معمولاً برای تولید حوله مورد استفاده قرار می گیرد.

پنبه پیما در کجا رشد می کند؟

پنبه پیما با وجود محبوبیت، تنها 3% از محصول پنبه تولید شده در آمریکا و 1% تولید جهانی را به خود اختصاص می دهد؛ زیرا گیاهی که این پنبه از آن به دست می آید تنها در محیط های گرم و خشک رشد می کند.

پنبه پیما که بهترین گونه پنبه در جهان به شمار می آید؛ منشاء اش به جزایر دریایی کارولینای جنوبی برمی گردد و قدمت آن به اوایل دهه 1790 می رسد. کشاورزان پنبه ‌کار در قرن نوزدهم با انجام تغییراتی در پنبه مصری، گونه ای از پنبه با الیاف فوق العاده بلند را تولید کردند که مختص به آمریکا بود.

اینگونه از پنبه که در اصل پنبه مصری- آمریکایی نامیده می شود؛ الیاف پنبه با کیفیتی تولید می کند که بسیار نرم، محکم و شیک هستند. وزارت کشاورزی ایالات متحده در اوایل قرن نوزدهم با همکاری قبیله پیما، این محصول جدید را در آریزونا توسعه دادند.

بعدها نوع اصلی این پنبه به افتخار این کشاورزان پیشگام، «پیما» نام گرفت و در طول دهه 1950 کیفیت بذر آن بهبود یافت.

پنبه پیما چه تفاوتی با گونه‌های مصری دارد؟

در اصل از سه گونه اصلی پنبه آپ ‌لند، مصری و پیما برای تولید محصولات مختلفی که روزانه از آنها بهره می گیریم، استفاده می شود. با این حال خیلی از این کشاورزان پنبه ‌کار نمی توانند اینگونه ها، خصوصاً نوع ممتاز را تولید کنند.

هر دو گونه پنبه مصری و پیما جزء الیاف فوق ‌العاده بلند طبقه بندی می شوند؛ این بدان معنی است که پارچه ساخته شده با این الیاف فوق العاده نرم، لوکس و محکم است و در برابر چروکیدگی، رنگ ‌رفتگی، پارگی و پرزدهی مقاوم می باشد. معمولاً به دلیل ویژگی های برتر و فراوان آنها، به پنبه پیما پسر عموی پنبه مصری گفته می شود.

دستگاه پنبه‌ چین مکانیکی چگونه کار می کند؟

با این حال تفاوت اصلی آنها به محل رشدشان باز می گردد. پنبه پیما عمدتاً در آب و هوای ایالات متحده رشد می کند؛ در حالیکه پنبه مصری در مصر تولید می شود. در واقع این گونه پنبه در آب و هوای گرم و خشک خط ساحلی رودخانه نیل پرورش می یابد.

به شرطی که این دو گونه پنبه معتبر باشند و منشاء آنها قابل پایش باشد؛ هر دو کیفیت فوق العاده ای دارند. اما پنبه پیما کمی از همتایان مصری خود ارزان تر است.

آیا پنبه پیما برای آب و هوای گرم مناسب است؟

تابستان به لباس های خاص خود نیاز دارد؛ لباس هایی که امکان فعالیت آزادانه شما را در فضای باز فراهم کنند. از این رو لباس هایی که انتخاب می کنید نه تنها باید ظاهر مناسبی داشته باشند؛ بلکه باید راحتی شما در طول تابستان سوزان را نیز تامین کنند.

وقتی صحبت از پارچه لباس می شود؛ پارچه پنبه ای به خصوص نوع پیما بهترین انتخاب برای هوای گرم است. این ماده نرم، قابل تنفس، سبک و راحت است. همچنین پنبه پیما به دلیل داشتن الیاف بلند و ابریشمی مانند، با کیفیت ترین نوع پنبه به شمار می آید که می‌توانید برای این مورد از آن بهره بگیرید.

پارچه های قابل تنفس، عرق بدن را جذب می کنند و در هوای گرم باعث تبخیر آن می شوند؛ همین امر باعث خنک شدن شما در طول تابستان می شود. ماهیت جاذب این پارچه ها، رطوبت بدن را به خود می کشد و به همین دلیل مانع از رشد مخمرها و باکتری ها بر روی پوست تان می گردد.

این ماده طبیعی در هنگام لمس، نرم و خنک است. اما از آنجایی که امروزه پارچه های پنبه ای تقلبی فراوانی در بازار وجود دارند؛ باید برای اطمینان از خرید یک محصول با کیفیت، بسیار دقت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *