1399/03/31

پارچه کشمیر

Cashmere Fabric

پارچه کشمیر چه نوع پارچه ای است؟

کشمیر (cashmere) نوعی پشم است که از طریق موی نوع خاصی از بز بومی در بیابان گبی (Gobi Desert) و آسیای میانه تولید می شود. کشمیر مدت طولانی به عنوان یکی از نرم ترین و لوکس ترین انواع موجود پشم در نظر گرفته شده و به عنوان ماده ای برای تولید ژاکت، روسری و دیگر لباس های سبک وزن مخصوص آب و هوای سرد به شدت محبوب گردیده است.
هر چند که خاصیت عایق بودن کشمیر به اندازه دیگر انواع پشم نیست، اما نرمتر و ریزتر از دیگر گونه های پشم است. این مسئله امکان بافت کشمیر در تراکم بالاتر، اما در پارچه نازک را مهیا نموده است. این نوع از پشم نمی تواند همچون پشم گوسفند معمولی، گرما را حفظ نماید، اما برای تماس مستقیم به پوست به اندازه کافی نرم بوده که مزیتی برای تولید کاربردهایی مثل لباس زیر و زیر پیرهنی محسوب می گردد. نگرانی هایی در مورد طرز رفتار با بزهای کشمیر وجود دارد، اما تولید پشم کشمیر را قطعا پایدار و اخلاقی می توان به حساب آورد.

پارچه کشمیر - صنعت نساجی, صنعت پارچه, تولید پارچه, بازار پارچه, انواع پارچه

تاریخچه پارچه کشمیر

سابقه پرورش بزهای کشمیر در مغولستان و در ناحیه کشمیر، قدیمی تر از تاریخ های ثبت شده است. منابع موجود، تولید این پارچه را به قرن سوم میلادی نسبت داده اند، اما نشانه هایی از تولید پشم کشمیر در زمان های بسیار دورتری نیز وجود دارد. تجارت با ترکستان (Turkestan) سبب وارد شدن پشم کشمیر به منطقه خاورمیانه گردید. مسیرهای تجاری این منطقه، این پارچه به شدت نرم را به کشورهای اروپایی رساندند. پشم کشمیر به خصوص در فرانسه به شدت محبوب گردید و بازرگانان برای بازگرداندن این ماده خارق العاده به بازارهای پر رونق اروپا از مسیرهای تجاری مخاطره آمیز نیز استفاده نمودند. تولید پشم کشمیر تا قرن نوزدهم میلادی یکی از صنایع اصلی در سراسر اروپا به شمار می رفت و تجارت این پشم در مناطق جغرافیایی گسترده ای باعث به وجود آمدن مزیت اقتصادی شده بود. گله داران سنتی بز در آسیای میانه تا به امروز از مزیت تجارت کشمیر سود برده اند و علاقه به این الیاف به شدت نرم در سراسر جهان همچنان بالاست.

پارچه کشمیر امروزی

امروزه پشم کشمیر عمدتا در چین تولید می گردد، اما هنوز هم اقتصاد محلی کشمیر در کشورهای آسیای میانه پر رونق است. تولید کشمیر با افزایش جمعیت و کاهش فقر همچنان ادامه پیدا کرده است و این احتمال وجود دارد که چین در آینده نیز همچنان صادر کننده عمده این محصول باقی بماند. هر چند که تولید کنندگان زیادی در چین وجود دارند که منسوجات را به صورت غیر اخلاقی تولید می کنند، اما تولید کنندگانی که به مباحث اخلاقی در زمینه تولید کشمیر در چین اهمیت می دهند، کم نیستند.
هر چند که امروزه الیاف حاصل شده از دام به دلیل نگرانی هایی در زمینه رعایت حقوق حیوانات از چرخه تولیدات صنعت مد خارج شده اند، اما جایگزین مصنوعی پایداری برای کشمیر ابداع نگردیده است. تولید کنندگان منسوج برای دهه ها انتظار داشتند که مردم دنیا به تدریج شروع به پوشیدن تنها پارچه های مصنوعی کنند، اما در عوض عکس این قضیه اتفاق افتاد. اقتصاد جهانی به تدریج به سمت تجارت منصفانه و روش تولید منسوج پایدار حرکت نمود.
ترکیب پارچه کشمیر با جدیدترین استانداردهای ارگانیک و استفاده از روش های تولید عاری از خشونت باعث شده است تا تکامل تجاری این منسوج در قرن بیست و یکم همچنان ادامه داشته باشد. این یک واقعیت مسلم است که هیچ ماده ای با درخشندگی و براقیت پشم کشمیر بافته شده ریز برابری نمی کند و مردم به تولیدات کشمیر تا زمانیکه در بازار موجود باشند، توجه خواهند کرد.

پارچه کشمیر چگونه تولید می شود؟

تولید پارچه کشمیر به چندین فرآیند مختلف تفکیک می شود. تولید تجاری کشمیر با حالت سنتی آن (تولید در خانه های روستایی) بسیار متفاوت است. مردم صحرانشین برای هزاران سال، موی بزهایشان را چیده اند، آن را شانه زده و به نخ های ریز ریسیده اند. کارخانه های تولید کشمیر در مقیاس بزرگ از فرآیندهای تقریبا مشابهی بهره می گیرند، اما تولید را در مقیاس بسیار بزرگتری انجام می دهند.

پارچه کشمیر - صنعت نساجی, صنعت پارچه, تولید پارچه, بازار پارچه, انواع پارچه

چیدن پشم

ابتدا اجازه داده می شود تا موهای بز به اندازه کامل رشد کند. فرآیند چیدن پشم می تواند در روش های مختلفی انجام گیرد، اما توجه داشته باشید که امکان چیدن پشم بزهای کشمیر بدون صدمه دیدن به آنها امکان پذیر است.

تمیز کردن

در این مرحله پشم خام به دست می آید و هرگونه ناخالصی و گرد و غبار از آن حذف می شود.

شانه زدن

الیاف پشمی منحصر به فرد به رشته های مستقیم شانه زده می شوند و در گروه های کم وزن الیاف کارد می گردند.

ریسیدن

الیاف کارد شده به دستگاه ریسندگی تغذیه می گردند تا الیاف پشمی به شکل نخ پیچیده شوند. با توجه به محصولاتی نساجی که قرار است تولید شوند، به نخ نازک یا کلفت ممکن است نیاز باشد.

پارچه شانل چیست و کاربردها و ویژگی های منحصر به فرد شنیل

تمیز کردن و رنگ رزی نمودن

الیاف دوباره تمیز می شوند و اگر به رنگ رزی نیاز داشته باشند در این مرحله به آنها اعمال می شود. تولید کنندگان در بعضی از حالت ها، لباس های رنگی را به کالاهای کشمیری ترجیح می دهند.

بافتن

نخ کشمیر حاصل شده به محصول نساجی بافته می شود. از جمله محصولات محبوب ساخته شده از کشمیر می توان به روسری، جلیقه و ژاکت اشاره کرد.

عمل آوری نهایی

قبل از اینکه پوشاک کارخانه را ترک کند، ممکن است توسط بازدارنده های شعله و دیگر فرآیندهای نهایی، عمل آوری شود. این نکته را در ذهن داشته باشید که پشم به طور طبیعی در برابر شعله مقاوم است.

بسته بندی و تکمیل

محصول نهایی بسته بندی می گردد، بر روی آن نشان تجاری ثبت می شود و برای فروش آماده می گردد.

پارچه کشمیر چه کاربردی دارد؟

پارچه کشمیر در طیف مختلفی از کاربردهای ساخت محصولات مورد استفاده قرار می گیرد. کشمیر برای سال ها به عنوان یکی از بهترین پارچه ها برای ساخت لباس های پیچیده و دیگر پوشاک رسمی پوشیده شده توسط اشراف اروپایی به کار گرفته شده است و این ارتباط با فرهنگ های سطح بالا هنوز هم تعریفی از کشمیر ارائه می دهد. هر چند که پشم کشمیر نسبت به دیگر انواع پشم به طور قابل توجهی گرانتر است، اما نرمی و نازکی بیش از اندازه آن موجب شده است تا یک حس آنی از راحتی و فاخر بودن را به فرد پوشنده منتقل نماید.
چون کشمیر سبک وزن و نسبتا ظریف است، لذا معمولا برای تولید لباس های مخصوص بیرون و پوشاک های سنگین از آن استفاده نمی شود. هر چند که تولید ژاکت های کشمیری سبک وزن بسیار متداول است، اما این ماده معمولا برای تولید پالتوهای بارانی، ژاکت ضخیم ملوانان یا دیگر انواع لباس های بیرونی که معمولا با دیگر انواع پشم تولید می گردند، مورد استفاده قرار نمی گیرد.
ژاکت های کشمیری اغلب برای موقعیت های خاصی بافته می شوند و حتی پیدا کردن نوع خاصی از لباس های زیر تولید شده با کشمیر نیز امکان پذیر است. معمولا کار با پارچه کشمیر آسان است که این مسئله منجر به استفاده از این پارچه در لباس های پیچیده، گران قیمت و زیبا که برای تأثیرگذاری و خودنمایی طراحی می شوند، می گردد.
پشم حاصل شده از بزهای کشمیر در کاربردهای صنعتی مورد استفاده قرار نمی گیرد، یعنی کل اقتصاد جهانی کشمیر به تولید پوشاک کشمیر وابسته است. اگر تولید کننده کشمیر طبیعی به صورت اخلاقی کار کند، می تواند به رشد اقتصادهای دور افتاده کمک نماید و یک الگوی جدید از تجارت منصفانه پارچه را گسترش دهد.

پارچه کشمیر - صنعت نساجی, صنعت پارچه, تولید پارچه, بازار پارچه, انواع پارچه

پارچه کشمیر در چه مناطقی از جهان تولید می شود؟

عمده کشمیر جهان در چین تولید می گردد. این کشور آسیای شرقی و میانه با منطقه کشمیر که این نوع پشم در آنجا تولید می شود، مرزهای زیادی دارد و بیشتر بیابان گبی که مرکز تولید کنونی کشمیر به حساب می آید با مرزهای چین فاصله اندکی دارد.

قیمت پارچه کشمیر به چه صورت است؟

کشمیر از نظر قیمتی تفاوت زیادی دارد. پشم حاصل شده از طریق بزهای کشمیر که در کارخانه های عظیم چینی فرآوری می شود، ممکن است سطح کیفی پایین و قیمت ارزانی داشته باشند، اما بیشتر تولید کنندگان سنتی کشمیر، هزینه های بسیار بیشتری را صرف تولید می نمایند. در صنعت کشمیر مثل دیگر بخش های مهم زندگی، شما آنچه را که به بدان توجه می کنید، به دست می آورید، بنابراین پشم کشمیر تولید شده به صورت سنتی در کل نسبت به کشمیر تولید شده به صورت انبوه از نرمی و کیفیت بهتری برخوردار است.
سطح الیاف کشمیر به شدت بر روی قیمت آن تأثیر می گذارد. کشمیر با سطح کیفی پایین، ارزان است، اما پشم کشمیر حاوی سطح کیفی بالا به شدت قیمت بالایی دارد. هر چه سطح کیفی پشم کشمیر بالاتر باشد، الیاف آن به صورت نازک تر تولید می گردند.

چه تفاوتی بین انواع مختلف پشم کشمیر وجود دارد؟

پشم کشمیر (Cashmere wool)

این نوع از پشم از طریق بز کشمیری که در بیابان گبی و نواحی کشمیر زندگی می کند، به دست می آید. پشم کشمیر بسیار نرم و ریز بوده، اما از استحکام بالایی نیز برخوردار است.

پشم پشمینه (Pashmina wool)

پشم پشمینه از طریق بزهایی که شباهت زیادی با بز کشمیر دارند، تولید می شوند، بنابراین الیافی که تولید می کنند شبیه به کشمیر است، به همین دلیل این دو پارچه اغلب در کنار هم دیگر قرار می گیرند.

کشمیر درجه C

درجه C، زبرترین درجه پشم کشمیر است. این نوع کشمیر ارزان قیمت بوده و معمولا در لباس هایی که تماس زیادی با پوست ندارند، مورد استفاده قرار می گیرد.

کشمیر درجه B

این درجه از کشمیر تا حدودی بهتر از درجه C است، اما هنوز هم ممکن است کمی زبر یا خارش آور باشد. کشمیر درجه متوسط از نظر قیمتی بسیار متفاوت است.

جنس اسکناس های دلاری آمریکا از چیست و از چه موادی ساخته می شوند

کشمیر درجه A

پشم کشمیر درجه A در کل گران قیمت بوده و بعضی از انواع آن نسبت به بقیه حالت ها از قیمت بیشتری برخوردار است. بعد از اینکه شما برای اولین بار کشمیر درجه A را لمس نمودید، خواهید فهمید که دلیل برتری و قیمت زیاد آن برای چیست.

پارچه کشمیر - صنعت نساجی, صنعت پارچه, تولید پارچه, بازار پارچه, انواع پارچه

پارچه کشمیر چه تأثیری بر محیط زیست دارد؟

تأثیر پشم کشمیر بر روی محیط زیست در کل خنثی است. هر چند که بعضی از جنبه های تأثیر زیست محیطی کشمیر، مثبت هستند، اما تأثیرات منفی نیز در این زمینه وجود دارد.

تأثیرات مثبت

افزایش اعتماد و استفاده از الیاف طبیعی به محیط زیست کمک می کند. بیشتر الیاف مصنوعی، زیست تجزیه پذیر نیستند، یعنی برای صدها سال در اکوسیستم باقی می مانند. این الیاف اغلب سمی هستند که خطرات اکولوژیکی دیگری را به وجود می آورند. بدون توجه به اینکه الیاف خودشان سمی باشند یا خیر، در هر صورت تولید منسوجات مصنوعی همیشه منجر به تولید ضایعات خطرناک می شود. استفاده بیشتر از الیافی مانند پشم کشمیر به جای نایلون، پلی استر و دیگر جایگزین ها، اتکا به سوخت های فسیلی را کاهش داده و بیشتر از محیط زیست محافظت می کند. برخلاف پنبه و دیگر محصولات زراعی استفاده شده برای تولید منسوجات، پشم به آفت کش ها یا کودهای شیمیایی نیازی ندارد، یعنی تولید پشم بسیار سازگار با محیط زیست است.

تأثیرات منفی

همانند بیشتر محصولات دامی، نگرانی هایی در مورد رفتار با بزهای کشمیر وجود دارد. مثلا سازمان PETA معتقد است که تولید پشم کشمیر با نسل کشی هیچ فرقی ندارد، اما دیگر سازمان ها در این زمینه رویکرد متعادل تری اتخاذ نموده اند. کسی منکر این واقعیت نیست که افراد نامناسبی در صنعت پشم کشمیر دخیل هستند، اما در این حوزه تولید کنندگان اخلاق مدار زیادی نیز وجود دارند، پس روند اخلاقی یا غیراخلاقی تولیدات به افرادی که با آنها کار می کنید، بستگی خواهد داشت. در غیر این صورت پشم کشمیر بر روی محیط زیست تأثیر منفی ایجاد نمی کند. این محصول در منطقه ای که هیچگونه صادرات جهانی عمده دیگری ندارد، می تواند یک معشوق اقتصادی مهم را فراهم نماید.

گواهینامه های موجود برای پارچه کشمیر

چندین سازمان وجود دارند که برای پشم کشمیر، گواهینامه ارائه می دهند:

استاندارد جهانی منسوجات ارگانیک (GOTS)

این استاندارد همه انواع پارچه های طبیعی مختلف را تأیید می کند. سازمان GOTS به فرآیند تولید پشم کشمیر توجه زیادی می کند و فقط زمانیکه تولید کنندگان از دستورالعمل های ارگانیک و پایدار پیروی می نمایند، گواهینامه را صادر می کند. این سازمان به تولید کنندگانی که با طیف وسیعی از خریداران، فروشندگان و طرفداران تولید پارچه ایمن و پایدار به صورت اخلاقی رفتار می کنند، پاداش می دهد.

استاندارد تداوم پایداری الیاف (SFA) کشمیر

سازمان SFA یکی از جدیدترین گواهینامه ها را برای پشم کشمیر ارائه می دهد. این بخش از استاندارد تداوم پایداری الیاف، روش هایی را جستجو می کند تا استاندارد جدیدی را برای تولید کشمیر که به بهداشت مراتع، مدیریت دام و دیگر جنبه های تولید پایدار پشم توجه دارد را توسعه دهد. برای رضایت از تولیدات پشم کشمیر به لگوی SFA بر روی محصولات توجه کنید.

استاندارد کرینگ (Kering) برای کشمیر

استاندارد کرینگ به اندازه دیگر گواهینامه های کشمیر از مقررات سختگیرانه استفاده نمی کند، اما تولید کنندگان برای اینکه بتوانند از لگوی این استاندارد بر روی محصولات خودشان استفاده کنند، باید حداقل در مورد منبع تولید پشم، اطلاعاتی داشته باشند. کرینگ بر روی تولید الیاف و محصولات دامی متنوع نظارت می کند. این سازمان برای ایجاد ساختار تولید پشم به صورت ایمن و پایدار، فرآیندهایی کاملی را پیاده سازی نموده است.

استاندارد مطالبه کننده بازیافت (RCS)

این سازمان قصد دارد تا استفاده از مواد بازیافتی را در محصولات نساجی افزایش دهد و این برنامه مشارکتی به تولید کنندگان کشمیر اجازه می دهد تا به جهانیان در مورد محصولاتشان که بازیافتی هستند، اطلاع بدهند.

استاندارد جهانی بازیافت (GRS)

تولیدات پشمی به طور شگفت انگیزی به آسانی بازیافت می شوند. سازمان GRS بر روی بازیافت تعداد زیادی از محصولات ارگانیک و مصنوعی منسوجات نظارت می کند و فرصت دیگری در اختیار تولید کنندگان کشمیر قرار می دهد تا محصولات خودشان را به عنوان سازگار با محیط زیست شناسایی نمایند.

نام پارچه

کشمیر

نام دوم شناخته شده پارچه

پارچه کشمیر

ترکیبات پارچه

الیاف استخراج شده از بزهای کشمیر یا پشمینه

قابلیت تنفس پارچه

بالا

قابلیت مقاومت در برابر رطوبت

بالا

قابلیت حفظ گرما

متوسط

قابلیت ارائه کشش

متوسط

حساس به کرکی شدن یا قل زدن

بالا

اولین کشور سازنده این نوع پارچه

منطقه کشمیر و صحرای گبی

بزرگترین صادر کننده/ کشور برتر تولید کننده

چین

دمای توصیه شده برای شستشو

سرد یا خنک

کاربرد در

ژاکت، کلاه، لباس زنانه، پیراهن، جوراب، لباس زیر، لباس گرمایی، جوراب کشباف، روسری، بلوز، دستکش.

6 دیدگاه

  1. سلام.
    ما قديمي ها پارچه كشمير را از كرك زمستاني بز كشمير كه در زير پشم رشد ميكند و با گرم شدن هوا ميريزند ميشناسيم. كرك را با شانه كردن موهاي بز در بهار جمع اوري ميكردند

  2. با سلام کشمیر تولیدی ایران فعلا بصورت خام یا نخ صادر می شود. . لازم است صنعت نساجی ایران مصرف کنندگان ایرانی را با کشمیر بیشتر آشنا سازند تا رفته رفته صنعت نساجی نیز به سمت تولید البسه کشمیر از کشمیر ایرانی سوق داده شوند. علاقمندان لطفا به مقاله ” تولید کشمیر گامی دیگر به سوی دستیابی به اقتصاد بدون نفت ” سال ۸۰ مجله صنعت نساجی مراجعه نمایند. با آرزوی توفیق. عباس رافت. دانشگاه تبریز

  3. مطلب مفید
    لطفا در مورد مراکز فروش انواع الیاف و پارچه هایی که معرفی میکنید هم اطلاعات بدین
    سپاس

  4. از اطلاعاتی که در مورد پارچه کشمیر دادید بسیار سپاسگزاریم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *