1399/04/06

پارچه توییت

Tweed Fabric

پارچه توییت چه نوع پارچه ای است؟

توییت یک نوع بافت پشمی است که برای مقاومت در برابر آب و هوا طراحی شده است. به دلیل اینکه پارچه توییت (tweed fabric) از پشم طبیعی ساخته می شود، بنابراین هر محصول توییتی، ظاهری کمی متفاوت دارد که همین ویژگی باعث جذاب تر شدن این نوع پارچه ها گردیده است. استفاده از پشم برخی از نژادهای گوسفند به شما این امکان را می دهد تا الگوی ظاهری لباس توییت را تا حد زیادی تغییر دهید. همچنین رنگرزی نخ به صورت دسته ای باعث خلق الگوهای شاخص برای پارچه توییت می شود که همه ما آنها را می شناسیم و دوستشان داریم.
از آنجا که پارچه توییت، زمخت و زبر است معمولاً برای تولید لباس های بیرون مورد استفاده قرار می گیرد. پارچه توییت در ابتدا توسط اسکاتلندی ها اختراع شد و اکنون یکی از اجزای اصلی صنعت مد بین المللی به حساب می آید؛ بیشتر پشم هایی که برای تولید پارچه توییت از آنها استفاده می شود، در استرالیا به دست می آیند.

پارچه توییت - صنعت نساجی, صنعت پارچه, تولید پارچه, بازار پارچه, انواع پارچه

تاریخچه پارچه توییت

پارچه توییت به مدت صدها سال توسط چوپان های اسکاتلندی به صورت نسل در نسل مورد استفاده قرار گرفته است و پوششی برای محافظت از آنها در برابر بادهای شدید کوهستان های مرتفع اسکاتلند بوده است. در اوایل دهه 1800 میلادی، این پارچه زمخت مورد توجه طبقه اشراف انگلیسی قرار گرفت. ثروتمندان بریتانیایی در طی چند دهه، لباس های پارچه توییت که طرح و زمینه آنها سفارشی بود را برای کل کارکنان خود تهیه می کردند. همان طور که انقلاب صنعتی باعث آسانتر شدن تولید پشم و در نتیجه ارزانتر شدن آن گردید، سبب وارد شدن پارچه توییت به میان توده مردم نیز شد. این پارچه هنوز هم برای تولید لباس های مخصوص بیرون مورد استفاده قرار می گیرد.

کلاه لبه دار توییت

با وجود اینکه از پارچه توییت برای تولید کت پشمی، کت شکار و لباس نظامی نیز استفاده می شود، اما بیشترین کاربرد شاخص آن در طول تاریخ به ساخت یک کلاه منحصر به فرد که به نام کلاه لبه دار انگلیسی (English flat cap) معروف است، مربوط می شود. این مدل از کلاه برای بازی چوگان، شکار روباه و کروکت (croquet) در فصل بهار به کار می رفت. البته تولید کلاه لبه دار انگلیسی همچنان ادامه دارد و هنوز هم بخش زیادی از تولید سالانه پارچه توییت در جهان صرف ساخت این نوع از کلاه می شود.

پارچه توییت امروزی

پارچه توییت مدرن بیشتر از آنکه بیانگر یک پارچه زمخت اسکاتلندی باشد، نوعی اشرافیت انگلیسی را منعکس می کند. فارغ از این مسئله، توانایی پارچه توییت در حفظ محیط زیست باعث شده تا جایگاهی مستحکم در عرصه مد بین المللی داشته باشد؛ امروزه هنوز هم لباس های تولید شده با پارچه توییت در مقادیر عظیمی در جهان تولید شده و به فروش می رسند.
با گذشت زمان و خلق اختراعات جدیدی مانند گورتکس = Gore-Tex (فناوری برای تولید پارچه های ضد آب / قابل تنفس) و تولید الیاف کرکی پلی استری که باعث ارتقا تکنولوژی تولید لباس های بیرون شده اند، ضرورت استفاده از الیاف طبیعی برای تولید این لباس ها تا حد زیادی کم گردید. بنابراین اکنون پارچه توییت بیشتر از اینکه یک کالای سودمند تلقی شود، نوعی کالا برای افراد خاص پسند یا یک محصول نوستالژیک به شمار می آید. به یاد داریم که زمانی پشم منبع انتخابی الیاف در جهان بود و الیاف تولید شده از طریق فرآورده های پتروشیمی جایگاه خاصی در دنیا نداشتند. شاید باز هم وارد دورانی شویم که پارچه های طبیعی مانند توییت دوباره به شکلی گسترده به سبد مصرفی ما بازگردند.

ویژگی های پارچه توییت

پارچه توییت، سه ویژگی اصلی دارد. این ویژگی ها باعث می شوند تا این پارچه همچنان خواستنی و محبوب باقی بماند. ویژگی های پارچه توییت عبارتند از:

مقاومت در برابر آب و هوا

پشم به صورت طبیعی دافع آب است و بافت ضخیم پارچه توییت، قطرات کوچک آب و باران را به شیوه ای مناسب دفع می کند.

پوشش

اشراف انگلیسی در اصل مجذوب همین ویژگی پوشش عالی پارچه توییت شدند که در محیط های ییلاقی و خارج شهری عالی عمل می کرد. حتی امروزه هم پارچه توییت به دلیل جذابیت طبیعی خودش همچنان محبوب باقی مانده است.

ضخامت و زمختی

این ویژگی ها باعث می شود تا پارچه توییت بسیار بادوام و عایق باشد، به همین دلیل استفاده از این پارچه برای تولید لباس های زمستانی و بیرونی از رواج زیادی برخوردار است.

ارزش بازار الیاف طبیعی مانند پشم

الیاف طبیعی برای تولید به هزینه زیادی نیاز دارند و همین ویژگی هم از نظر تاریخی منجر به رواج استفاده از پارچه های مصنوعی در سراسر جهان شده است. اما پارچه های الیاف طبیعی برخلاف الیاف مبتنی بر فرآورده های پتروشیمی معمولاً در برابر حرارت بسیار مقاوم هستند. البته پنبه چون عمدتاً از سلولز تشکیل می شود تا حد زیادی قابل اشتعال است، اما موهای طبیعی حیوانات که به شکل نخ پشمی در می آیند، در برابر شعله به طرز شگفت انگیزی از مقاومت برخوردار هستند.
اگر لباس پشمی آتش بگیرد، به هیچ وجه ذوب نمی شود، بنابراین پوست شخص تاول نمی زند و لباس به پوست بدن وی نمی چسبد. در عوض به سادگی نیمسوز شده و می ریزد، ولی هیچگونه دود یا بخارات سمی از خود بر جای نمی گذارد. مقاوم بودن پشم در برابر آتش و پذیرش این حقیقت که پارچه پشمی یکی از پایدارترین پارچه های جهان است، نشان می دهد که چرا پارچه های پشمی مانند پارچه توییت همچنان محبوب هستند.

پارچه شانل چیست و کاربردها و ویژگی های منحصر به فرد شنیل

پارچه توییت - صنعت نساجی, صنعت پارچه, تولید پارچه, بازار پارچه, انواع پارچه

پارچه توییت چگونه تولید می شود؟ 

تقریبا فرآیند تولید پارچه توییت را می توان به شش مرحله زیر تقسیم نمود:

برداشت الیاف پشمی

عموماً گوسفند مرینوس (Merino) هر سال یک پوشش پشمی جدید را تولید می کند. این پوشش الیاف پشمی در بیشتر موارد توسط انسان ها چیده می شود، سپس تا حدی تمیز شده و در داخل عدل ها بسته بندی می گردد.

تمیز کردن و ریسیدن

در مرحله تولید، پشم با دقت بیشتری تمیز می شود و تحت عملیات کاردینگ به رشته های بلندی تبدیل می شود. سپس این رشته ها برای تولید نخ ریسیده می گردند.

رنگ آمیزی و خشک نمودن

نخ پشمی در رنگ های خاصی رنگ آمیزی شده و به صورت دسته ای خشک می شود. نسبت رنگ های مخصوص رنگ آمیزی به هم دیگر باید کاملاً متعادل باشد تا الگوی مطلوب پارچه توییت به شکل صحیحی از کار در بیاید.

مخلوط کردن و ترکیب نمودن

بعد از اینکه نخ ها تا حدی به وسیله دست با هم مخلوط شدند، برای ساخت الگوی مورد نظر، آنها را داخل یک میکسر صنعتی بارگیری می کنند.

شانه زدن و کاردینگ

نخ های پشمی رنگ شده دوباره کاردینگ می شوند. نخ توییت نهایی ضخیم باید به گونه ای طراحی شود تا متشکل از تعداد معقولی نخ های پشمی باشد که همگی با هم ریسیده شده اند.

بافندگی

بعد از اینکه رشته ضخیم توییت تولید گردید، به لباس بافته می شود.

پارچه توییت چه کاربردی دارد؟

پارچه توییت معمولاً برای تولید کالاهایی که باید در برابر آب و هوا مقاوم باشند، مورد استفاده قرار می گیرد که تعدادی از کاربردهای آنها عبارتند از:

استفاده از پارچه توییت در پوشاک

 • کت های شکار
 • ژاکت های ورزشی پشمی
 • کت ها
 • کت های نظامی
 • پالتوی نظامی
 • کت های زنانه
 • شلوار
 • کت و شلوار

استفاده از پارچه توییت در اکسسوری

 • کلاه لبه دار
 • کلاه لبه دار ایرلندی
 • کلاه مردانه خبرنگاری

پارچه توییت - صنعت نساجی, صنعت پارچه, تولید پارچه, بازار پارچه, انواع پارچه

پارچه توییت در چه مناطقی از جهان تولید می شود؟

بیشترین مقدار پشم در استرالیا تولید می گردد، اما بیشترین مقدار پارچه توییت در انگلستان بافته می شود:

تولید پشم

استرالیا بزرگترین تولید کننده پشم در جهان است. گوسفندان به خوبی توانسته اند تا این قاره جنوبی و همسایه کوچک جغرافیایی آن یعنی نیوزیلند را تصاحب کنند. در استرالیا نسبت گوسفند به کیوی (kiwi) حتی از نسبت گوسفند به استرالیایی ها هم بیشتر است، این کشور با داشتن انبوه زمین های پرشیب و بکر، برگ برنده را در اختیار دارد و همین موضوع باعث شده تا استرالیا همچنان بزرگ ترین بهشت گوسفندان در جهان باشد.

بافت پارچه توییت

بخش عظیمی از بافت پارچه توییت در انگلستان اتفاق می افتد. این موضوع باعث شده است تا تجارت پشم استرالیا جنبه مهمی از روابط بین این دو کشور مشترک المنافع باشد.

قیمت پارچه توییت به چه صورت است؟

عوامل مختلفی بر قیمت نهایی پارچه توییت تاثیر می گذارند که عبارتند از:

قیمت (ارزش) ذاتی الیاف طبیعی

این که الیاف طبیعی قیمت زیادی داشته باشند، کاملاً «طبیعی» است. مواد نفتی ارزان و فراوان هستند، اما استحصال پشم و پنبه سخت است. از طرفی دیگر، نفت برای همیشه ارزان باقی نخواهد ماند، اما گوسفندان تا ابد در دشت های حاصلخیز باقی خواهند ماند.

کاهش محبوبیت پارچه توییت

از آنجایی که تقاضا برای پارچه توییت کاهش پیدا کرده است، بنابراین تولیدکنندگان برای رسیدن به اهداف خود باید قیمت ها را افزایش دهند. در عین حال، پیدا کردن پارچه توییت ارزان قیمت از گذشته راحت تر است، زیرا امروزه بخش عظیمی از تولید این پارچه به صورت ماشینی انجام می گیرد.

نوع پشم گوسفند استفاده شده

معمولاً از پشم های مرغوب و درجه یک مانند پشم کشمیری برای ساخت پارچه توییت استفاده نمی شود، اما حتی پشم مرینوس معمولی هم در درجه های کیفی مختلفی وجود دارد.

کیفیت بافت

برخی از پارچه های توییت تقریباً به همان روش دو قرن گذشته، رنگ آمیزی و بافته می شوند، اما سایر تولیدکنندگانی که همین اواخر وارد میدان شده اند، از این روندها تبعیت نمی کنند. در حقیقت کیفیت پارچه توییت به بهایی بستگی دارد که برای آن پرداخته می شود.

پارچه توییت - صنعت نساجی, صنعت پارچه, تولید پارچه, بازار پارچه, انواع پارچه

چه تفاوتی بین انواع مختلف پارچه توییت وجود دارد؟

با گذشت سال ها، انواع مختلف و زیادی از پارچه توییت به وجود آمده است که تعدادی از آنها عبارتند از:

توییت چهارخانه رنگی (Overcheck)

طرح شطرنجی این پارچه توییت شبیه به الگوهای شطرنجی کوچک و ساده ای که قبلاً دیده اید، نیست. در عوض، هر یک از این خانه های شطرنجی خود دارای یک طرح کلی هستند که چهار اینچ مربع از سطح پارچه را می پوشانند. این الگو می تواند سطح سایر الگوهای پارچه توییت را نیز بپوشاند.

بازار منسوجات خودرو در حال رشد است

توییت توییل (Twill)

توییل یا جناغی یک الگوی مورب ساده است که رایج ترین نوع پارچه توییت به شمار می آید.

توییت هفت هشتی (Herringbone)

طرح نظامی یا هفت هشتی یک الگوی مثلثی نمادین با جلوه های رنگی متفاوت است. استفاده از این طرح نسبت به پارچه های دیگر، بیشتر در پارچه های توییت متداول است.

توییت شطرنجی (Checked)

پارچه توییت شطرنجی، طرحی شبیه به تخته شطرنج دارد و استفاده از آن در طیف وسیعی از لباس ها رایج است.

توییت راه راه (Striped)

پارچه توییت راه راه دقیقاً هم شکل اسم آن است و با نوارهای افقی یا (گاهاً) عمودی زینت داده می شود.

توییت Estate

اصطلاح «توییت Estate» معمولاً به یک الگوی جناغی که با یک طرح شطرنجی پوشیده شده است، اشاره دارد. استفاده از این نوع پارچه توییت بیشتر برای ساخت کلاه متداول است تا محصولات دیگر.

توییت دانه جویی (Barleycorn)

نامگذاری این نوع از پارچه توییت به دلیل شباهت ظاهری آن با دانه های جو است که گاهی به آن دانه ذرتی هم می گویند.

توییت پیچازی (Plaid)

هر چند که ممکن است اسم برخی از انواع پارچه توییت این لیست برایتان ناآشنا باشد، اما مطمئناً اسم پارچه توییت پیچازی را شنیده اید.

توییت دندان گرگی (Houndstooth)

این نوع از توییت یکی از بی نظیرترین طرح های پارچه توییت است که به دلیل شباهت آن با دندان های گرگ به این اسم نامگذاری شده است.

پارچه توییت - صنعت نساجی, صنعت پارچه, تولید پارچه, بازار پارچه, انواع پارچه

پارچه توییت چه تاثیری بر محیط زیست دارد؟

پشم یکی از پایدارترین الیاف نساجی است. این ماده آسیب بسیار کمی به محیط زیست وارد می کند، اما روش های خاصی وجود دارند که می توانند باعث بهبود عملکرد صنعت پشم جهانی شوند و عدول کردن از تمام روش های خوب و بد تولید می تواند بر محیط زیست تاثیر بگذارد:

استفاده گوسفند از زمین های زراعی

برخی استدلال می کنند که گوسفندان باعث تخریب زمین های زراعی و آسیب رساندن به اکوسیستم می شوند. اما تعمیم دادن این مسئله به گوسفندان اصلا منصفانه نیست؛ این کار را انسان هایی می کنند که گوسفندان را پرورش می دهند. وجود گوسفند ها ذاتاً برای مراتع و زمین های زراعی بد نیست، فقط لازم است تا گهگاهی به جایی دیگر منتقل شوند. در این صورت می توان اطمینان حاصل کرد که وجود آنها باعث فرسایش خاک و ایجاد آسیب های زیست محیطی دیگری نمی شوند.

پسماندهای گوسفندی

این که گوسفند نفخ می کند و نفخ آن حاوی متان است، کاملاً صحیح است. البته نحوه تأثیر باد شکم گوسفندان بر تغییرات آب و هوایی هنوز هم مورد بحث است، اما صرفنظر از این بحث ها ممکن است باد شکم گوسفندان و مدفوع آنها به محیط زیست آسیب برساند.

دغدغه های مرتبط با حقوق حیوانات

این یک واقعیت است که از دیرباز با گوسفندان به خوبی رفتار نشده است. اما پس از اعتراض گروه های جهانی فعال حقوق حیوانات، این صنعت به طور قابل توجهی اصلاح شده است. به یاد داشته باشید که اگر دغدغه شما فقط تولید پشم معتبر و 100% ارگانیک باشد، همیشه می توانید از پشم گوسفندی که با روش های قدیمی و عشایری به دست آمده است، استفاده کنید.

عدم وجود آلاینده های مهم

تولید پنبه به سموم دفع آفات و کودهای شیمیایی نیاز دارد و محصولات مبتنی بر فرآورده های پتروشیمی، خرابی ها و زیان های غیر قابل توصیفی را بر اکوسیستم های سراسر جهان تحمیل می کنند. گذشته از باد شکم گوسفندان، تولید پشم دیگرهیچگونه مقادیر قابل توجه آلاینده را به محیط زیست وارد نمی کند و این عمل آنچنان با ثبات و پایدار است که هزاران سال است با موفقیت ادامه پیدا کرده و هیچگونه پیامدهای منفی عمده ای نیز به همراه نداشته است.

زیست تخریب پذیری

پشم علیرغم دوامش بسیار زیست تخریب پذیر است. اگر یک پوشاک پشمی و یک پوشاک پلی استری را به مدت صد سال در معرض باران، باد و برف قرار دهید پشم محو شده و از بین می رود، اما پلی استر همچنان باقی می ماند.

گواهینامه های موجود برای پارچه توییت

Woolmark معتبرترین گواهینامه محصولات پشمی در جهان است. داشتن گواهینامه استاندارد جهانی منسوجات ارگانیک (GOTS)، اعتباری مهم برای پارچه های ارگانیک محسوب می شود، بنابراین دریافت هر دو گواهینامه به جز اینکه تضمین کننده اعتبار تولید کننده پشم هستند، تولید پشم به روش های صحیح و درست نیز را تضمین می کنند.

نام پارچه

توییت

نام دوم شناخته شده برای پارچه

Clò-Mór و لباس بزرگ (Big Cloth)

ترکیبات پارچه

نخ پشم (معمولا گوسفند) که به صورت درشت بافته می شود

قابلیت تنفس پارچه

کم

قابلیت مقاومت در برابر رطوبت

متوسط

قابلیت حفظ گرما

بالا

قابلیت ارائه کشش

کم

حساس به کرکی شدن یا قل زدن

بالا

اولین کشور سازنده این نوع پارچه

اسکاتلند

بزرگترین صادر کننده/ کشور برتر تولید کننده

استرالیا و انگلستان

دمای توصیه شده برای شستشو

سرد- به هم زدن کمی در هنگام شستن نیاز دارد

کاربرد در

ژاکت، شلوار، کلاه، پالتوهای نظامی، بلوزهای پشمی، دیگر لباس های مخصوص بیرون، لباس زمستانی، کت و شلوار، یونیفرم های نظامی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *