صفحه اصلی دانشـــنامه قطعات چرخ خیاطی
1399/09/25

قطعات چرخ خیاطی

Parts of Sewing Machine

این روزها لباس دیگر فقط یک نیاز اساسی نیست، بلکه جزئی از علایق انسانی محسوب می شود. در واقع می توان گفت که صنعت پوشاک پایه گذاری شد تا به خواسته ها و تجملات جامعه بشری پاسخ دهد. چرخ های خیاطی نقشی حیاتی در تولید پوشاک بازی می کنند. از این رو کسب اطلاعات در مورد چرخ های خیاطی اهمیت وافری دارد. این مسئله باعث می شود تا بتوانید به راحتی با چرخ خیاطی خود کار کنید. می توان گفت دوزندگی ستون فقرات صنعت پوشاک به حساب می آید، اما این چرخ های خیاطی هستند که محرک اصلی بخش دوزندگی را تشکیل می دهند. در واقع چرخ خیاطی چیزی نیست جزء قطعه بزرگی که از مونتاژ قطعات کوچکتر تشکیل شده و به اصطلاح چرخ خیاطی نامیده می شود. در این مقاله قصد داریم تا مختصراً درباره قطعات مختلف چرخ خیاطی صحبت کنیم.

قطعات چرخ خیاطی

 • محل قرار گرفتن قرقره
 • ماسوره پرکن
 • تنظیم کننده عرض دوخت
 • توپک یا توپی
 • تنظیم کننده طول دوخت
 • اهرم دوخت معکوس
 • قسمت های هدایت نخ ماسوره پرکن
 • گردانه تنظیم کشش نخ
 • اهرم بالابرنده نخ
 • میله سوزن
 • پایه دوخت
 • کارپیش بر
 • صفحه سوزن یا محافظ کارپیش بر
 • کلید خاموش روشن

محل قرار گرفتن قرقره: محل قرار گرفتن قرقره جایی است که بوبین (قرقره) نخ در آن قرار می گیرد. معمولاً طول آن 2 اینچ و ضخامتش یک چهارم اینچ است.

ماسوره پرکن: ماسوره در این قسمت قرار داده شده و نخ به دور آن پیچیده می شود و زمانیکه ماسوره کاملاً پر شد، دیگر کار نمی کند.

مطلب پیشنهادی
پارچه پشمی موهر

تنظیم کننده عرض دوخت: در صورتیکه دوخت به صورت زیگزاگی باشد، قطعه تنظیم کننده عرض دوخت پهنای دوخت را تنظیم می کند، اما در صورت مستقیم بودن دوخت این قطعه کاری از پیش نمی برد.

توپک: در سمت راست چرخ های خیاطی یک قطعه مدور چرخ مانند وجود دارد که به کمک آن می توان سوزن را به صورت دستی بالا و پایین آورد. هدف اصلی از کارگذاری این قطعه، بلند کردن سوزن چرخ خیاطی به صورت دستی است. گاهی اوقات باید سوزن را به صورت دستی روی پارچه تراز کرد؛ برای این کار می توان از توپک یا توپی استفاده کرد.

تنظیم کننده طول دوخت: این قطعه طول دوخت را کنترل می کند و یا به عبارت دیگر کار این قطعه تنظیم طول دوخت در واحد اینچ (SPI) است. در واقع کار این قطعه تنظیم کوک های کوتاه تر برای پارچه های ظریف تر و کوک های بلندتر برای پارچه های ضخیم تر است.

اهرم دوخت معکوس: با فشار دادن دکمه اهرم دوخت معکوس می توانید به صورت معکوس بدوزید. معمولاً زمانی این دکمه فشار داده می شود که نیاز به کوک شل یا کوک معکوس باشد. به عنوان مثال انتهای درزها.

قسمت های هدایت نخ ماسوره پرکن: کار این قسمت ها هدایت نخ به سمت ماسوره پرکن است.

گردانه تنظیم کشش نخ: کار این قطعه تنظیم کشش نخ بالایی می باشد. اگر کشش نخ زیاد باشد در این صورت نخ قرقره بر روی پارچه ظاهر می شود و اگر کشش نخ خیلی کم و یا به اصطلاح نخ شل باشد، نخ سوزن یک حلقه در زیر پارچه ایجاد می کند.

مطلب پیشنهادی
توانایی اجتماعات خرد برای دستیابی به مشتریان صنعت مد

اهرم بالابرنده نخ: نخ قرار گرفته در قسمت بالای چرخ خیاطی از این قسمت عبور می کند. این اهرم می تواند به سمت بالا و پایین حرکت کند. وقتی پایین می آید نخ شل می شود و همین به قلاب چرخشی ماکو امکان می دهد تا سوزن را برداشته و یک کوک زنجیری ایجاد کند.

میله سوزن: این میله سوزن را در جای خود نگه می دارد.

پایه دوخت: از پایه دوخت برای محکم نگهداشتن پارچه در کف دستگاه استفاده می شود.

کارپیش بر: اگر تا حالا یک چرخ خیاطی را نزدیک دیده باشید حتماً متوجه قسمت فلزی دندانه دار برجسته ای که درست زیر سوزن قرار دارد شده اید. این دندانه ها که به آنها کارپیش بر (feed dogs) گفته می شود در هنگام دوخت به حرکت پارچه به سمت جلو و عقب کمک می کنند.

صفحه سوزن یا محافظ کارپیش بر: صفحه ای فلزی به رنگ نقره ای است و دقیقاً زیر سوزن و پایه دوخت قرار دارد. این قسمت دارای دو دهانه است یکی از این دهانه ها محل جای گیری سوزن و دیگری محل قرار گیری کارپیش بر است. این قسمت حالتی لغزنده دارد و به حرکت پارچه به سمت جلو در هنگام دوخت کمک می کند.

کلید خاموش روشن: وظیفه این کلید خاموش و روشن کردن چرخ خیاطی است. این کلید معمولاً در سمت راست چرخ های خیاطی قرار می گیرد. ضمناً ممکن است به آن راه انداز چرخ خیاطی نیز گفته شود.

قطعات چرخ خیاطی - ماشین آلات نساجی, صنعت نساجی, خیاطی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *