صفحه اصلی اخــبار و مـطالب روز Xpore: یک راهکار دوستدار محیط زیست برای منسوجات قابل تنفس و ضد آب
1400/03/12

Xpore: یک راهکار دوستدار محیط زیست برای منسوجات قابل تنفس و ضد آب

Xpore an ecofriendly solution for waterproof breathable textiles

شرکت مبتکر تایوانی BenQ Materials، یک فناوری جدید و پیشرو برای تولید منسوجات قابل تنفس و ضد آب به نام Xpore را به بازار عرضه کرده است. این شرکت در بیانیه مطبوعاتی خود اعلام نموده که «Xpore اولین نوآوری واقعی در فناوری تولید منسوجات ضد آب و قابل تنفس ماندگار است. منسوجاتی که این فناوری تولید می کند، در عین راحتی و خلق یک تجربه «فراتر از خشک»، دوستدار محیط زیست بوده و از این نظر فوق العاده ایمن می باشند».
شرکت BenQ Materials که عضوی از شرکت های فن آور پیشرفته BenQ تایوان است، در زمینه فناوری های تولید پارچه و خلق محصولات منحصر به فرد و نوآورانه مشهور است. این شرکت با نام اصلی Daxon Technology اولین بار در سال 1998 و در تایوان تاسیس شد. شرکت BenQ Materials به عنوان یک تولید کننده مخازن اپتیکی آغاز به کار کرد و به تدریج به حوزه علم مواد روی آورد. خط تولید BenQ Materials شامل فیلم های کاربردی، مواد پیشرفته باتری و محصولات بهداشتی است.
به نظر می رسد فناوری Xpore یک نسخه اصلاحی از ایده AirySektor این شرکت باشد که تقریباً کاربردهای نامحدودی در لباس های عملکردی، مراقبت های پزشکی و مراقبت های خانگی دارد. در ضمن اعلام شده که فناوری Xpore برای پارچه های الیاف طبیعی مانند ابریشم، پشم و پنبه ایده آل است، و حتی برای مواد اولیه مورد استفاده طراحان مانند چرم نیز مناسب می باشد.
این شرکت عنوان نموده که فناوری Xpore برخلاف محصولات موجود، کاملاً بی خطر و فاقد مواد مضری مانند PTFE/‌PFCها (پلی‌تترافلوئورواتیلن و پرفلوئور‌کربن‌ها) است. در ضمن فناوری Xpore خالق فرآیندهای کاملاً شیمیایی عاری از حلال هاست که از تولید غشاء گرفته تا چند لایه سازی کاربرد دارند. Xpore نه تنها استاندارد جدیدی برای سازگاری با محیط زیست از تولید تا محصول نهایی تعریف کرده؛ بلکه خالق محصولاتی است که در عین ضد آب بودن، قابلیت تنفس بسیار بالایی نیز دارند.
بنا بر گفته های این شرکت، غشاهای نانو متخلخل تولیدی با استفاده این فناوری، از دید هیئت داوران ISPO Textrends که متشکل از روزنامه نگاران، طراحان و متخصصان مستقل است، «استثنایی» تشخیص داده شده است. هیئت داوران ISPO هنگام انتخاب محصولات پوششی و غشایی برجسته، دو محصول شرکت BenQ Materials را در میان 10 محصول برتر و سه محصول این شرکت را در گروه های انتخابی قرار داده است.
این شرکت می گوید: «Xpore در آزمایش های مستقل نشان داده که مزایای قابل توجه و شگفت انگیزی نسبت به سایر فناوری های غالب موجود در این بازار دارد. حال نوآوری غشاء شرکت BenQ Materials قادر است رطوبت را در حد 10 میلیارد نانو حفره در یک اینچ مربع که هر کدام 20000 برابر کوچک تر از یک قطره آب و 200 برابر بزرگتر از یک مولکول بخار آب هستند، کنترل کند. این مسئله باعث می شود تا بدن فرد در هر شرایطی خشک و راحت باشد. در نتیجه غشای نانو متخلخل آبگریز BenQ Materials در مقایسه با محصولات رقیب، قابل تنفس تر و با دوام تر بوده، و بخار آب را به خوبی انتقال می دهد؛ این منافذ به حدی ریز هستند که حتی باکتری ها و انگل ها هم نمی توانند به آنها نفوذ کنند، در عین حال این منسوجات بسیار سبک بوده و سریعاً خشک می شوند».

روکش های کرکی با ویژگی مادون قرمز

گواهینامه ها و تائیدیه ها

طبق گفته این شرکت، محصولات منتج از فناوری Xpore مانند غشاهای نانو متخلخل و مواد چسبنده، قبلاً گواهینامه های مهمی مثل SGS و ITS را دریافت کرده اند و تجهیزات کارخانه BenQ Materials قبلاً تاییدیه های ISO را دریافت کرده است؛ در ضمن دریافت تاییدیه های آزمایشگاهی منجمله Bluesign، OEKO-TEX و TAF در دست اقدام است.مسئولان شرکت BenQ می گویند: « Xporeما را متقاعد کرده که جایگزینی عالی برای فناوری هایی است که اکنون بر روی راحتی پارچه ها کار می کنند و می تواند تولید دسته بندی های کالایی کاملاً جدیدی را تضمین کند».

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *